Tip na výlet: Aš – syrové město plné skvostů

Nejzápadnější město v České republice, odkud je to do Německa co by kamenem dohodil. Určitě stojí za vidění, a to už pro svou syrovou atypyčnost. Zatímco v mnoha jiných městech najdete hlavní náměstí, obklopené radnicí, obchůdky a kavárničkami, rychle, v Aši je to jinak. Město působí syrově, má říznou atmosféru, přičemž každou chvíli nečekaně narazíte na nějaký skvost nebo zajímavou stavbu.

Goethovo náměstí je historické a má vskutku slavnostní ráz. Nejblíž je to k němu z autobusové zastávky Aš-Kino. Dominuje mu zeleň, historické budovy a socha J. W. Goetha, která byla zrestaurovaná v roce 2014 a je středem kašny. Jak je uvedeno na letáčku, který lze získat v nedalekém informačním centru, reliéfy na podstavci představují výjevy z Goethových děl a na severní straně jsou uvedeny letopočty Goethových zastávek v Aši.

FOTO: Město Aš

Město Aš - Aš 2 – foto ACMěsto Aš - Aš – foto ACMěsto Aš - Aš – Goethovo náměstí – foto ACMěsto Aš - Aš – Poštovní náměstí – foto ACMěsto Aš - Muzeum Ašska – foto AC

Nedaleko od Goethova náměstí, a těsně u autobusové zastávky Aš-Kino, se nachází Poštovní náměstí. „Hlavní náměstí je Goethovo, které je krásné, na Poštovním je zase živěji. Někomu se tady nelíbí, ale já tady vyrostla a mám to tu ráda,“ řekla Našemu REGIONu starší paní, která ukazovala cestu na obě náměstí. A měla pravdu, na lavičkách kolem kašny na Poštovním náměstí je živo. Na náměstí se mimo jiné nachází Muzeum Ašska.

Příjemné okolí zastávky Aš-Kino

Ve městě lze navštívit také Textilní muzeum Aš, které bylo založeno již v roce 1892, přičemž od roku 1966 se nachází v Mikulášské ulici. „Díky tomu, že budova stojí v místech bývalého zámku Zedtwitzů, se jí do dnešních dnů říká „zámeček“,“ je uvedeno na muzejním letáčku, který lze taktéž získat v infocentru, které se – mimochodem – nachází ve stejné budově jako knihovna (Hlavní 23).

Tip na výlet. Vypravme se na Šumavu, do míst kolem Modravy

Hezky upravené je okolí zmiňované zastávky Aš-Kino, kde lze na lavičce u tekoucího pramínku vody příjemně čekat třeba hodinu. „Městu Aš dominuje vrch Háj s výškou 758 m n.m. a na něm stojící kamenná Bismarckova rozhledna, která byla postavena roku 1904 a měří 34 m. Na vrchu Háj byl v roce 2010 vybudován sportovní areál s in-line dráhou a zázemím pro sportovce. Tento areál rozšiřuje již tak širokou nabídku sportovního vyžití na Ašsku,“ je webu Informačního centra Aš.

Papírna Doubrava

V městě se nachází také mimo jiné Kulturní památka Papírna Doubrava, která je mimořádným dokladem papírenské tvorby na území Ašska. „Historie papíren na Ašsku sahá až k 16.-17. století. Soubor fragmentů bývalé papírny se skládá ze základu budov papírny, vodního náhonu, kamenného mlecího kola, kamenné nádrže holandru datované 1750 a míchacích kádí na papírovinu. Odkrývání této památky trvalo několik let, v roce 2015 byla slavnostně zpřístupněna,“ uvádí informační leták.

5.5.2021
V Chebu začalo hlasování o návrzích občanů na zlepšení veřejných prostor. Město pořádá soutěž o...
3.5.2021
Panelový dům v Kamenné ulici 40 čeká demolice, rozhodli o tom zastupitelé na doporučení Rady...
23.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
23.4.2021
Interně chebské nemocnice hrozí zhroucení. Na konci března její primář Stanislav Adamec podal výpověď, kterou...
15.4.2021
V uplynulých dnech zasáhlo severovýchod Chebska zemětřesení. Naštěstí dosáhlo síly otřesů jen kolem 3 stupňů.
8.4.2021
Hasiči v Karlovarském kraji rozvezli 105 tisíc antigenních testů určených pro školy. Distribuovat je budou...
2.4.2021
Obci Prameny na Chebsku se podařilo získat návratnou finanční výpomoc 33,7 milionu korun od ministerstva...
1.4.2021
Karlovarský kraj nedostane dotace z programů REACT-EU na obnovu vybavení svého jediného onkologického centra v...
26.3.2021
Aš na Chebsku začne letos s opravou objektu v Nedbalově ulici, ve kterém chce vybudovat...
18.3.2021
Za rok od prvního vydaného zákazu vycházení lidí bez roušek strážníci v Karlovarském kraji řešili...
5.3.2021
Aktuálně má Karlovarský kraj nejvyšší podíl nezaměstnaných z celé České republiky. Podíl nezaměstnaných v Karlovarském kraji...
Reklama