Tip na výlet: Aš – syrové město plné skvostů

Nejzápadnější město v České republice, odkud je to do Německa co by kamenem dohodil. Určitě stojí za vidění, a to už pro svou syrovou atypyčnost. Zatímco v mnoha jiných městech najdete hlavní náměstí, obklopené radnicí, obchůdky a kavárničkami, rychle, v Aši je to jinak. Město působí syrově, má říznou atmosféru, přičemž každou chvíli nečekaně narazíte na nějaký skvost nebo zajímavou stavbu.

Goethovo náměstí je historické a má vskutku slavnostní ráz. Nejblíž je to k němu z autobusové zastávky Aš-Kino. Dominuje mu zeleň, historické budovy a socha J. W. Goetha, která byla zrestaurovaná v roce 2014 a je středem kašny. Jak je uvedeno na letáčku, který lze získat v nedalekém informačním centru, reliéfy na podstavci představují výjevy z Goethových děl a na severní straně jsou uvedeny letopočty Goethových zastávek v Aši.

FOTO: Město Aš

Město Aš - Aš 2 – foto ACMěsto Aš - Aš – foto ACMěsto Aš - Aš – Goethovo náměstí – foto ACMěsto Aš - Aš – Poštovní náměstí – foto ACMěsto Aš - Muzeum Ašska – foto AC

Nedaleko od Goethova náměstí, a těsně u autobusové zastávky Aš-Kino, se nachází Poštovní náměstí. „Hlavní náměstí je Goethovo, které je krásné, na Poštovním je zase živěji. Někomu se tady nelíbí, ale já tady vyrostla a mám to tu ráda,“ řekla Našemu REGIONu starší paní, která ukazovala cestu na obě náměstí. A měla pravdu, na lavičkách kolem kašny na Poštovním náměstí je živo. Na náměstí se mimo jiné nachází Muzeum Ašska.

Příjemné okolí zastávky Aš-Kino

Ve městě lze navštívit také Textilní muzeum Aš, které bylo založeno již v roce 1892, přičemž od roku 1966 se nachází v Mikulášské ulici. „Díky tomu, že budova stojí v místech bývalého zámku Zedtwitzů, se jí do dnešních dnů říká „zámeček“,“ je uvedeno na muzejním letáčku, který lze taktéž získat v infocentru, které se – mimochodem – nachází ve stejné budově jako knihovna (Hlavní 23).

Tip na výlet. Vypravme se na Šumavu, do míst kolem Modravy

Hezky upravené je okolí zmiňované zastávky Aš-Kino, kde lze na lavičce u tekoucího pramínku vody příjemně čekat třeba hodinu. „Městu Aš dominuje vrch Háj s výškou 758 m n.m. a na něm stojící kamenná Bismarckova rozhledna, která byla postavena roku 1904 a měří 34 m. Na vrchu Háj byl v roce 2010 vybudován sportovní areál s in-line dráhou a zázemím pro sportovce. Tento areál rozšiřuje již tak širokou nabídku sportovního vyžití na Ašsku,“ je webu Informačního centra Aš.

Papírna Doubrava

V městě se nachází také mimo jiné Kulturní památka Papírna Doubrava, která je mimořádným dokladem papírenské tvorby na území Ašska. „Historie papíren na Ašsku sahá až k 16.-17. století. Soubor fragmentů bývalé papírny se skládá ze základu budov papírny, vodního náhonu, kamenného mlecího kola, kamenné nádrže holandru datované 1750 a míchacích kádí na papírovinu. Odkrývání této památky trvalo několik let, v roce 2015 byla slavnostně zpřístupněna,“ uvádí informační leták.

25.5.2020
Strany a hnutí v Karlovarském kraji se po přestávce způsobené koronavirem vrací k přípravě na...
20.5.2020
Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje...
14.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
14.5.2020
Karlovarský kraj chce rozdělit obcím na podporu výstavby a údržby cyklostezek 3,8 milionu korun. Je...
13.5.2020
Karlovarský kraj si vytvoří zásoby ochranných prostředků za 17 milionů korun. Zásoby by měly vystačit...
12.5.2020
Situace kolem koronaviru v Karlovarském kraji se začíná zlepšovat, řekl dnes hejtman Petr Kubis (ANO),...
9.5.2020
Lidé z Mariánských Lázní vyjadřují podporu zdravotníkům a dalším lidem, které v těchto týdnech zaměstnává...
5.5.2020
V chebské nemocnici je 12 dalších lidí nakažených covidem-19, je to devět zaměstnanců a tři...
5.5.2020
V Karlovarském kraji se od 15. května obnoví provoz vlaků v původním rozsahu. Výjimkou budou...
29.4.2020
Do Mariánských Lázní dorazili vojáci v rámci pomoci od Ústředního krizového štábu. O pomoc požádal...
28.4.2020
V Karlových Varech začalo dnes testování samoplátců na koronavirus. Testovat se začalo od 12.00 hodin...
Reklama