mapa regionů
zavřít mapu

I v době pandemie najdou milovníci historie mnoho drobných památek, které stojí za návštěvu. Dnes se můžeme vydat po okolí Mladé Boleslavi.
Začít lze například v obci Vinec. Málokdo by tušil, že se zde nachází unikátní románská církevní stavba. Tou je kostelík sv. Mikuláše, který upoutá pozornost nejen svojí výraznou střechou, ale především nezvyklým tvarem. Zaujme nás také čistota románské architektury. Běžným není ani půdorys čtvercové lodi s polygonální apsidou. Skutečným skvostem je pak ústupkový portál se sloupky a reliéfem krucifixu se dvěma ležícími postavami v tympanonu. Nad ním můžeme vidět ještě římsu s obloučkovým vlysem a kulaté okno s rozetou. I výzdoba apsidy není obvyklá, je zdobená polosloupky. Podle kostelíka sv. Mikuláše ve Vinci jsou dokonce pojmenovány „kostely vineckého typu“.
Dalším místem, které určitě nelze vynechat, je Zámostí. Tato nenápadná obec skrývá několik zajímavostí. V roce 2009 se na břehu Jizery nedaleko obce našel dokonce stříbrný poklad. Nádoba naplněná čtrnácti kusy stříbrných slitků byla uložena někdy za vlády posledních Přemyslovců ve 13. století. Z těchto slitků mohlo podle odborníků být vyraženo až 800 kusů mincí, tzv. brektátů.
Vydáme-li se dále po poznávací trase, dojdeme až k místnímu židovskému hřbitovu, který byl založen koncem 17. nebo počátkem 18. století. Nejstarším čitelným náhrobkem je náhrobek z roku 1732. Do dnešní doby se dochovalo kolem 200 náhrobků. Roku 1897 zde byl také pohřben rabín z Benátek nad Jizerou Leopold Butter. Hřbitov je celoročně volně přístupný, ale nachází se na strmé stráni, takže je potřeba opatrnosti.
Po prohlídce hřbitova za několik minut dojdeme k hradu Starý Stránov v Pískové Lhotě zvaný též Myškův hrádek. Hrad je sice nepřístupný, ale má bohatou historii, která je přímo hmatatelná i dnes. K počátkům hradu se váže zajímavá pověst, o které se zmiňuje kronikář Hájek z Libočan. Podle něj hrádek i celý kraj dostal od Boleslava I. jakýsi Štyrsa za to, že se podílel na vraždě knížete Václava. Štyrsa zde prý měl svůj dvůr a na něm údajně trávil dny postižený šílenstvím. Nakonec se dvůr propadl v místě, které se nazývá Čertova stráň.
To je však jen nepodložená pověst. Ve skutečnosti byl podle písemných pramenů prvním držitelem královský služebník Mikuláš z Hrádku, který zde žil již kolem roku 1297. Koncem 14. století získal hrad rod Myšků, podle něhož se někdy hrad také nazývá. Kolem roku 1545 je uváděn již jako zpustlý. Později do něj bylo vestavěno několik domků. Od roku 1967 je kulturní památkou.
Od hradu Starý Stránov je také nádherný výhled do okolí. Především zaujme Stránovský viadukt dlouhý 152 metrů a 27 metrů vysoký. Most byl postaven v roce 1923 za rekordních 120 dní. V roce 1958 byl vyhlášen kulturní památkou a roku 2015 rekonstruován. Zdejší okolí nabízí samozřejmě velké množství dalších zajímavých míst, ke kterým se někdy ještě vrátíme.