7℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Tip na výlet: na zámku Žleby se budete cítit jako v pohádce

Státní zámek Žleby, který se nachází kousek od Čáslavi, byl původně pozdně gotický hrad pánů z Lichtenburka pocházející z roku 1289, přičemž znovu postaven byl poté, co ho husité částečně pobořili a vypálili.

Reklama

Dnes má zámek romantickou podobu a lze si jej prohlédnout v rámci tří prohlídkových okruhů – Kouzlo romantického zámku, Knížecí rezidence a Život na zámku, přičemž prohlídky trvají od 55 do 85 minut. V září a říjnu a dubnu je zámek otevřený o víkendech a státních svátcích od 9 do 16 hodin, v květnu a červnu od úterý do neděle od 9 do 16 hodin a v červenci a srpnu od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

Zámek Osečany neshlíží na lidi svrchu, ale žije s nimi

Zámek pořádá i nejrůznější další akce: noční prohlídky, divadelní představení, Zámeckou šermírnu, Hradozámeckou noc, Adventní a velikonoční prohlídky, koncerty nebo Oživenou zámeckou kuchyň. Někteří si jej vybírají i jako místo pro svatební obřad, který se koná v zámecké kapli Zvěstování Panny Marie, ve svatebním sále – reprezentační zámecké síni, v arkádovém nádvoří horního zámku nebo v pohádkovém sále.

Zámecký park, věžičky s cimbuřím nebo brány

Člověk však neprohloupí ani tehdy, když se přijde projít jen tak kolem zámku a zámeckým parkem, přičemž není doporučeno, aby se tam lidé pohybovali v době nepříznivého počasí, při bouřce, vydatného deště, přívalových srážek či například silného větru. Může totiž hrozit nebezpečí vyvrácení stromů a jejich pád.

„Zámecký park ve Žlebech o rozloze cca 24 ha vznikl v souvislosti s romantickou přestavbou zámku ve druhé polovině 19. století podle představ svého tvůrce, knížete Vincence Karla Auersperga. Při budování parku bylo záměrně využito strmého hradního svahu i kaňonovitého meandru řeky Doubravy, které dodnes dodávají zámeckému parku v anglickém stylu na dramatičnosti i půvabu zároveň,“ lákají ze zámku k návštěvě.

FOTO: Zámek Žleby

Zámek Žleby - Zámek Žleby – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 2 – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 3 – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 4 – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 5 – foto AC

Upozorňují na přemostěný vodopád, kterým do Doubravy ústí říčka Hostačovka a šumící splav pod zámkem, „ale i množství rhododendronů, pěstovaných na rozsáhlých parkových plochách pod zámkem“. V parku lze prohlížet historické stavby, hradní zdi, věžičky s cimbuřím nebo brány. Vše navozuje příjemnou atmosféru.

20.10.2019
Vnitřní vybavení aut je přizpůsobeno potřebám přednemocniční neodkladné péče.
20.10.2019
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
10.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
hojek chomutov
10.10.2019
Chomutovský hokej má nového šéfa. Sedm členů výboru zapsaného spolku, který drží většinu akcií Pirátů,...
4.10.2019
Středočeský kraj poskytne oblastním nemocnicím dohromady 1,6 milionu korun na očkování personálu proti spalničkám. Krajské...
3.10.2019
Kytarista Jan Paulík pořádá hudebně vzdělávací koncerty pro děti z mateřských a základních škol, přičemž...
2.10.2019
Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma...
25.9.2019
V rámci Dní českého piva, které tradičně připadají na oslavy sv. Václava, který je patronem...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
13.9.2019
Ve Středočeském kraji v letošním prvním pololetí přibylo 7847 lidí, což představuje největší nárůst v...
Reklama