Tip na výlet: na zámku Žleby se budete cítit jako v pohádce

Státní zámek Žleby, který se nachází kousek od Čáslavi, byl původně pozdně gotický hrad pánů z Lichtenburka pocházející z roku 1289, přičemž znovu postaven byl poté, co ho husité částečně pobořili a vypálili.

Dnes má zámek romantickou podobu a lze si jej prohlédnout v rámci tří prohlídkových okruhů – Kouzlo romantického zámku, Knížecí rezidence a Život na zámku, přičemž prohlídky trvají od 55 do 85 minut. V září a říjnu a dubnu je zámek otevřený o víkendech a státních svátcích od 9 do 16 hodin, v květnu a červnu od úterý do neděle od 9 do 16 hodin a v červenci a srpnu od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

Zámek Osečany neshlíží na lidi svrchu, ale žije s nimi

Zámek pořádá i nejrůznější další akce: noční prohlídky, divadelní představení, Zámeckou šermírnu, Hradozámeckou noc, Adventní a velikonoční prohlídky, koncerty nebo Oživenou zámeckou kuchyň. Někteří si jej vybírají i jako místo pro svatební obřad, který se koná v zámecké kapli Zvěstování Panny Marie, ve svatebním sále – reprezentační zámecké síni, v arkádovém nádvoří horního zámku nebo v pohádkovém sále.

Zámecký park, věžičky s cimbuřím nebo brány

Člověk však neprohloupí ani tehdy, když se přijde projít jen tak kolem zámku a zámeckým parkem, přičemž není doporučeno, aby se tam lidé pohybovali v době nepříznivého počasí, při bouřce, vydatného deště, přívalových srážek či například silného větru. Může totiž hrozit nebezpečí vyvrácení stromů a jejich pád.

„Zámecký park ve Žlebech o rozloze cca 24 ha vznikl v souvislosti s romantickou přestavbou zámku ve druhé polovině 19. století podle představ svého tvůrce, knížete Vincence Karla Auersperga. Při budování parku bylo záměrně využito strmého hradního svahu i kaňonovitého meandru řeky Doubravy, které dodnes dodávají zámeckému parku v anglickém stylu na dramatičnosti i půvabu zároveň,“ lákají ze zámku k návštěvě.

FOTO: Zámek Žleby

Zámek Žleby - Zámek Žleby – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 2 – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 3 – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 4 – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 5 – foto AC

Upozorňují na přemostěný vodopád, kterým do Doubravy ústí říčka Hostačovka a šumící splav pod zámkem, „ale i množství rhododendronů, pěstovaných na rozsáhlých parkových plochách pod zámkem“. V parku lze prohlížet historické stavby, hradní zdi, věžičky s cimbuřím nebo brány. Vše navozuje příjemnou atmosféru.

Dnes, 18:10
Audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly v sobotu večer slavnostně...
Dnes, 17:01
Nymburk chce v příštích pěti letech investovat do své nemocnice 100 milionů korun, postupně po...
Dnes, 15:01
Všenory u Prahy požadují rekonstrukci původních historických budov místní železniční zastávky. Pro opravu objektů se...
Dnes, 12:01
Mokřady jsou velmi cenné, avšak ohrožené ekosystémy, které významně přispívají k udržování vody v krajině...
Dnes, 08:33
Ochranáři uklidili pastviny velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku od pozůstatků...
Dnes, 08:30
V Česku by mohl vzniknout specializovaný odborový svaz pro automobilový průmysl. Uvedl to odborový předák...
Dnes, 08:28
Parkování v Berouně je problém, a to především v centru a na sídlištích. Někteří řidiči si ale...
Dnes, 08:28
Čtrnáct středočeských středních škol upraví či vytvoří prostory pro venkovní výuku. Žáci a učitelé je...
Dnes, 08:25
Převzetí firmy Kajgr prodej pneu a.s. Jindřichem Vařekou starším (ⴕ 90) odstartovalo letitý spor mezi...
Dnes, 08:22
V Neratovicích na Mělnicku je málo míst pro parkování, město chce postavit parkovací dům, zadalo...
Reklama