Tip na výlet: na zámku Žleby se budete cítit jako v pohádce

Státní zámek Žleby, který se nachází kousek od Čáslavi, byl původně pozdně gotický hrad pánů z Lichtenburka pocházející z roku 1289, přičemž znovu postaven byl poté, co ho husité částečně pobořili a vypálili.

Dnes má zámek romantickou podobu a lze si jej prohlédnout v rámci tří prohlídkových okruhů – Kouzlo romantického zámku, Knížecí rezidence a Život na zámku, přičemž prohlídky trvají od 55 do 85 minut. V září a říjnu a dubnu je zámek otevřený o víkendech a státních svátcích od 9 do 16 hodin, v květnu a červnu od úterý do neděle od 9 do 16 hodin a v červenci a srpnu od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

Zámek Osečany neshlíží na lidi svrchu, ale žije s nimi

Zámek pořádá i nejrůznější další akce: noční prohlídky, divadelní představení, Zámeckou šermírnu, Hradozámeckou noc, Adventní a velikonoční prohlídky, koncerty nebo Oživenou zámeckou kuchyň. Někteří si jej vybírají i jako místo pro svatební obřad, který se koná v zámecké kapli Zvěstování Panny Marie, ve svatebním sále – reprezentační zámecké síni, v arkádovém nádvoří horního zámku nebo v pohádkovém sále.

Zámecký park, věžičky s cimbuřím nebo brány

Člověk však neprohloupí ani tehdy, když se přijde projít jen tak kolem zámku a zámeckým parkem, přičemž není doporučeno, aby se tam lidé pohybovali v době nepříznivého počasí, při bouřce, vydatného deště, přívalových srážek či například silného větru. Může totiž hrozit nebezpečí vyvrácení stromů a jejich pád.

„Zámecký park ve Žlebech o rozloze cca 24 ha vznikl v souvislosti s romantickou přestavbou zámku ve druhé polovině 19. století podle představ svého tvůrce, knížete Vincence Karla Auersperga. Při budování parku bylo záměrně využito strmého hradního svahu i kaňonovitého meandru řeky Doubravy, které dodnes dodávají zámeckému parku v anglickém stylu na dramatičnosti i půvabu zároveň,“ lákají ze zámku k návštěvě.

FOTO: Zámek Žleby

Zámek Žleby - Zámek Žleby – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 2 – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 3 – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 4 – foto ACZámek Žleby - Zámek Žleby 5 – foto AC

Upozorňují na přemostěný vodopád, kterým do Doubravy ústí říčka Hostačovka a šumící splav pod zámkem, „ale i množství rhododendronů, pěstovaných na rozsáhlých parkových plochách pod zámkem“. V parku lze prohlížet historické stavby, hradní zdi, věžičky s cimbuřím nebo brány. Vše navozuje příjemnou atmosféru.

Dnes, 16:47
Všichni lidé, kteří jdou na testování na onemocnění COVID-19 do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi,...
hejtmanka
Dnes, 15:28
Středočeský kraj koupil resuscitační komplety pro 149 základních a středních škol za téměř 10 milionů...
Včera, 17:46
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 17:46
Fanoušci klavírních melodií se mohou těšit na koncert teprve 22letého klavíristy Pavla Vondráčka s názvem...
Včera, 17:00
Jednou z investičních akcí je obnova komunikací v ulicích Malinovského, Rubínova, Rejčkova a Burianova včetně...
Včera, 09:40
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
Včera, 07:35
Hlasování o podpoře říčanských projektů z participativního rozpočtu, bude už v první polovině října. Lidé...
21.9.2020
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
21.9.2020
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
21.9.2020
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
20.9.2020
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
Reklama