Tip na výlet. Vzhůru na Děčínský Sněžník. Je nejvyšší stolovou horou Labských pískovců

Děčínský Sněžník je téměř celý zalesněný, rostou tady smrky, borovice, modříny i buky. Rozlehlou plošinu lemují několik desítek metrů vysoké pískovcové stěny.

Díky zvětrávání pískovce tady vznikly pseudokrasové jeskyně, jejichž stěny pokrývá fluorit. Jeho těžbu na Sněžníku v letech 1955 až 1994 dnes dokumentuje expozice v muzeu v Jílovském zámku.

A teď vzhůru na rozhlednu! Od Hřebenové boudy k ní dojdeme po dvou kilometrech po červené turistické značce. Kamenná rozhledna je vysoká 33 metrů a byla postavena v roce 1864, což značí, že je jednou z nejstarších na území České republiky. Původně ale prvoplánově nešlo o rozhlednu, ale o velkoryse pojatou trigonometrickou věž 1. řádu. Pro potřeby rakouských, saských a pruských zeměměřičů ji nechal svým nákladem zbudovat majitel panství hrabě František Antonín Thun. Stejně však od samého počátku rozhledna slouží i turistickému ruchu.

Vystoupáme 153 schodů a z kamenné rozhledny se nám naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů v Čechách. Spatřit lze odsud Labské pískovce, Českosaské Švýcarsko, také Tiské stěny, České středohoří s Milešovkou, Lužické hory i údolí Labe. A když je výborná viditelnost, zahlédneme přes Ještěd až k Jizerským horám.

Na Děčínský Sněžník se můžeme vydat hned ze tří míst. První možností je vyjet z Děčína do Jílového a odtud se vydat směrem na Sněžník, anebo můžeme zvolit druhou cestu, z odbočky silnice v Tisé jedeme směrem na Sněžník až ke křižovatce silnic u Hřebenové boudy, kde je velké parkoviště. Další variantou je zaparkovat asi o kilometr dál v obci Sněžník.

Včera, 15:54
Pár sovic krahujových v chomutovském zooparku přivedl na svět další mládě. Vyklubalo se v druhé...
Včera, 11:05
Ministerstvo životního prostředí stanovilo podmínky provozu části dálnice D8 v Českém středohoří. Silničáři musí vysázet...
2.6.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
2.6.2020
Státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) se sídlem v Chlumci na Ústecku nabídl uplatnění odborníkům...
2.6.2020
Jeden z největších poválečných masakrů německy mluvících obyvatel se odehrál před 75 lety v Postoloprtech...
1.6.2020
Univerzita J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem si připravila na Den dětí jako...
1.6.2020
Lázeňskou sezonu v Teplicích včera zahájili herci. Před zámkem se sešli v kostýmech významných postav,...
29.5.2020
Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo...
29.5.2020
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit...
28.5.2020
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
28.5.2020
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
Reklama