Tragický osud učitele národů Komenského

Daleko od milované vlasti zemřel před 350 lety jeden z největších českých filozofů a myslitelů Jan Amos Komenský. Ač ho stíhala jedna rána osudu za druhou, nepřestával věřit v dobro v člověku a stále pracoval na jeho rozvoji. Přesně v duchu přísloví, „Co tě nezabije, to tě posílí“.

Přestože se Komenský považoval víc za filozofa, světovou proslulost mu získaly zejména jeho pedogická pojednání. Ono to spolu ale těsně souviselo. Mělo-li dojít k všenápravě společnosti, muselo se podle něj začít už ve škole. Jeho myšlenky měly takový ohlas, že ho dokonce přizvali zakladatelé slavné Hardvarské univerzity, aby se stal jejím rektorem. Po otřesných zkušenostech na moři během plavby do Anglie se však na tak dalekou cestu nakonec neodhodlal.

Sirotkem i štvancem

Jan Ámos Komenský se narodil koncem 16. století na Moravě, nejspíš v Uherském Brodě, jak stojí na jeho náhrobní desce v holandském Naardenu, nebo možná v Nivnici, protože se často podepisoval jako Nivnický. Ve dvanácti letech osiřel, a protože byl zvídavý i inteligentní, začal nejprve v šestnácti letech studovat na škole Jednoty bratrské v Přerově a později na akademii v Herbornu a na univerzitě v Heidelberku. Po návratu ze studií chtěl své síly zaměřit zejména na reformu školství, ale do jeho života vstoupila třicetiletá válka. A Komenský se musel jako výrazný představitel protestantské církve několik let skrývat.

 

Dvakrát vdovcem

Štěstí mu nepřálo ani v osobním životě. Do Fulneku, ležícím zhruba třicet kilometrů od Ostravy, kde před válkou působil jako rektor místní školy a kazatel, vtrhli krátce po Bílé hoře španělští vojáci, město, včetně budovy bratrského sboru a školy, zpustošili, a jeho knihovnu veřejně spálili na náměstí. Jeho první žena Magdalena, za svobodna Vizovská, spolu s jejich dvěma syny během pobytu u matky v Přerově podlehli epidemii, pravděpodobně moru. Krátce poté Komenský získal útočiště u přívržence bratrské církve Karla staršího ze Žerotína na jeho panství v Brandýse nad Orlicí. A také se v roce 1624 znovu oženil. Ale i Marii Dorotu Cyrillovou, se kterou strávil dalších 24 let a měl s ní čtyři děti, nakonec Komenský přežil. Poté se oženil ještě potřetí s asi o třicet let mladší Janou Gajusovou. Ale to jsme hodně přeskočili.

 

Polsko, Švédsko , Uhry i Anglie

V roce 1627 habsburský panovník Ferdinand II. nařídil českým poddaným, aby přestoupili na katolictví nebo se do šesti měsíců vystěhovali. Hluboce věřící Komenský, a navíc poslední biskup Jednoty bratrské, měl jen jedinou možnost – exil. Vydal se do polského Lešna, kde začal psát své traktáty o pedagogice, učebnice i plány na reformu školství. Dokončil tu ve své době velice oblíbenou učebnici latiny Dvéře jazyků odevřená nebo slavnou filozofickou knihu Labyrint světa a ráj srdce.

Jeho moderní pojetí vyučování mu zajistilo pozvání od anglického parlamentu na přednáškové turné po Británii, do švédského království, kde měl reformovat tamější školství a vytvořit k tomu odpovídající učebnice, nebo do Uher, kde měl rovněž zmodernizovat školský systém. Všude se ale Komenský cítil jako cizinec a nepřestával doufat, že se už brzy bude moci vrátit do vlasti.

 

Dílna lidskosti

Čím Komenský všechny tak ohromoval? Skvěle to charakterizuje jeho citát: „Škola má být dílnou lidskosti, nikoliv mučírna ducha.“ Chtěl, aby se řádné výchovy a vzdělání dostalo všem dětem, chudým, i bohatým, chytrým i hloupým. Výchova dítěte má podle něj tři hlavní cíle – poznat sebe a svět, ovládnout sebe a povznést se k Bohu. Děti měli být do šesti let vychovávány doma, do 12 let měli chodit do obecné školy, do 18 do latinské a do 24 na akademii. Slovo univerzita používat nechtěl, protože ty byly v té době převážně katolické. Vzdělávání ale ani potom podle něj nekončí. Výuka měla být názorná, systematická, aktivní, trvalá a přiměřená. Rodiče i učitelé by měli dbát také na správnou životosprávu dětí – stravu, odpočinek, spánek a hygienu. Jeho přístup ke vzdělávání dětí byl ve své době opravdu revoluční a je aktuální i dnes.

 

Zlatý Ámos a dvoustovka

Komenský v Lešně, kam se vrátil z cest po Evropě, začal spolupracovat se švédskými vojáky, kteří v té době napadli Polsko. Po následném odporu polských partyzánů začalo město hořet a Komenský musel v ohrožení života uprchnout, i za cenu, že znovu přijde o svou knihovnu i s rukopisy. Tentokrát to byl především Česko-latinský slovník, na kterém pracoval téměř celý život. Odešel do holandského Amsterodamu, kde strávil posledních 14 let života. Z rozhodnutí místní rady dostával pravidelné dotace na dokončení svých pedagogických a filozofických spisů. Až do poslední chvíle pracoval na svém nejrozsáhlejším díle Obecná porada o nápravě věcí lidských. Pohřben je v Naardenu, kde mu československá vláda nechala zbudovat v letech 1935 až 1937 mausoleum. Dnes se jeho odkazu věnuje vědní obor zvaný Komeniologie, žáci si volí nejoblíbenějšího učitele v anketě Zlatý Ámos a jeho tvář zdobí dvousetkorunovou bankovku, kam se přestěhoval ze socialistické modré dvacetikoruny.

Dnes, 11:00
Jedno z nejtajemnějších míst Prahy 8 leží nedaleko proslulé bohnické psychiatrické léčebny. I když to...
Dnes, 09:40
Na Jarově v Praze 3 otevřela radnice upravený park v ulici U Kněžské louky. Na...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Dnes, 07:35
Zóny placeného stání (ZPS) na území Proseka, Střížkova, Krocínky, v Poděbradské ulici a v Nových...
Včera, 21:02
Ve věku 92 let zemřela televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková. Uvedla to Česká televize.
Včera, 18:20
Lesy hlavního města nabízí k prodeji sazenice jedlí v květináčích, které je po vánočních svátcích...
Včera, 15:00
Praha 5 má výsledky dalšího ročníku participativního rozpočtu. V něm lidé rozhodují o tom, za...
Včera, 13:00
Čtenáři Městské knihovny v Praze si nově mohou vyzvednout rezervované tituly v většině poboček prostřednictvím...
Včera, 12:31
Pražský okruh u Horních Počernic ve směru na Brno uzavřela dopoledne tragická nehoda. Srazila se...
Včera, 12:20
Školáci z Prahy 6, kteří se, stejně jako jejich vrstevníci z celého Česka, už několik...
Reklama