Trápí vás v práci polední ospalost? Vědci vědí, jak ji překonat

Uběhla sotva polovina pracovní doby a šéf po vás vyžaduje maximální nasazení. Vám se však klíží oči, neudržíte pozornost a máte pocit, že byste si dali nejraději „dvacet“. Znáte to? Fenoménem polední ospalosti v zaměstnání se zabývali vědci po celém světě a přišli na 10 účinných zbraní, které vám ji pomohou porazit.

Jestliže se cítíte chronicky unavení, nemusíte hned myslet na vážnou chorobu. Mnohem pravděpodobnější je, že máte sedavé kancelářské zaměstnání, zaměstnavatel po vás vyžaduje stoprocentní nasazení a vy skrze práci přestáváte vnímat signály, které k vám vaše tělo vysílá ve snaze dát vám najevo, že se máte alespoň na chvilku zastavit.

Zapomínáte pít, špatně jíte a svou pozornost vrháte stále jedním a tím samým směrem. Zkrátka soustředíte se zcela na plnění pracovních povinností s cílem naplnit očekávání svých nadřízených. Jenže právě tento „poctivý“ přístup k práci podle vědců významně snižuje vaší konečnou produktivitu. Navíc škodí i vašemu zdraví. Přečtěte si proto 10 jednoduchých doporučení, pomocí kterých překonáte svou ospalost a zvýšíte svůj pracovní výkon i pocit spokojenosti.

Hýbejte se

Jestliže se nás zmocňuje lehká ospalost, je na vině cirkadiánní rytmus, který reguluje spánek a bdělý stav našeho těla. Stačí se však držet několika pravidel, abychom v zaměstnání neusínali a zůstali výkonní po celé odpoledne, píše italský deník Corriere della Sera.

Vážný problém! Do roku 2050 bude polovina lidstva krátkozraká. Jak se tomu bránit?

Důležité je hýbat se. Fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh, přináší kyslík do tkání a zvyšuje úroveň energie. Nemusíte zrovna běhat, stačí i vzdálit se na několik minut od pracovního stolu, abyste únavu přemohli. V takovém případě stačí jít pěšky do schodů a zapomenout na výtah nebo se projít kolem budovy, kde sídlí váš úřad, říká doktor Carl Bazil z americké Columbijské univerzity.

Zaměstnejte mozek něčím jiným

Ještě lepší je udělat si pauzu a jít se projít do parku. Studie Rotman Research Institute v kanadském Torontu ukázala, že pobyt v přírodě zlepšuje pozornost a paměť, protože aktivuje takzvanou mimovolnou pozornost, která mozku umožňuje zaznamenávat různé předměty, aniž byste se na ně museli soustředit.

Mazlíčci odstaví stresové hormony

Výzkum Missourské univerzity odhalil, jak kontakt s domácími zvířaty zvyšuje úroveň oxytocinu, který znehybňuje stresové hormony a pomáhá nám zůstat klidní a soustředění. Jelikož si sotva někdo bere do úřadu psa nebo kočku, je možné dosáhnout téhož výsledku i tím, že budeme na svá zvířata myslet. V takovém případě stačí mít na stole fotografii domácího mazlíčka nebo podle doktorky Jessiky Gallové-Myrickové sledovat video s kočkami, které zvyšují úroveň energie a pozitivních emocí.

S odpolední kávou opatrně, rozhodíte si rytmus

Jsou lidé, kteří mohou vypít kávu před odchodem na lůžko a hned usnou, jiní zase v posteli donekonečna počítají ovečky, i když kávu pili naposledy v poledne. Jestliže patříte do druhé kategorie, nepijte kofein po 14. hodině odpolední, abyste si nenarušili noční spánek a nevytvořili si bludný kruh, který pak vede k tomu, že se druhý den v poledne cítíte unaveni.

Dejte si žvýkačku

Žvýkejte. Podle jedné studie vyšlo najevo, že studenti, kteří těsně před zkouškou žvýkali, dosáhli lepších výsledků. Nepřehánějte to však, protože žvýkání delší než 15 až 20 minut má opačný účinek.

Nezapomínejte na pitný režim

Pijte vodu. Dehydratace může způsobit únavu, špatnou náladu a problémy se soustředěním.

Poslouchejte hudbu

Ke zlepšení produktivity není nic lepšího než dobrá hudba. Doktorka Teresa Lesiuková z Miamské univerzity nechala po celou pracovní dobu 56 zaměstnanců poslouchat hudbu. Zjistila, že kvalita jejich práce a schopnost soustředění citelně klesaly v rozpětí následujících tří týdnů, kdy už hudbu neposlouchali.

Nepřejídejte se…

Všichni nutriční poradci se shodují v tom, že v práci je třeba dopřát si pokrmy obsahující proteiny, komplexní sacharidy a listovou zeleninu, která dodává železo nezbytné pro organismus, aby překonal únavu. Je rovněž třeba dbát na to, aby porce nebyly velké a nezatěžovaly příliš trávení.

…ale nezapomínejte jíst

Rovněž je chyba vynechat jídlo a snažit se pokračovat v práci. Nesmíme nechat organismus více než čtyři či pět hodin bez jídla. Jestliže nemáte čas na oběd, dejte si alespoň přesnídávku na bázi proteinů a sacharidů, například humus se zeleninou, celozrnné pečivo s arašídovým máslem nebo řecký jogurt s ovocem.

V noci spěte alespoň 7 hodin

Aby byl organismus plně efektivní, je třeba spát v noci alespoň sedm až osm hodin. Pro mnohé je tato doba luxusem a pak jsou následující den unaveni. Nedostatek nočního spánku znásobuje pocit polední ospalosti, protože narušuje cirkadiánní rytmus a prohlubuje pocit únavy.

Úmrtí dítěte při domácím porodu – osvobozená porodní asistentka s žádostí o odškodnění neuspěla

(Zdroj: Corriere della Sera, ČTK)

Dnes, 07:37
Ve Valdštejnské zahradě v Praze začala výstava, která připomene 130 let do narození spisovatele a...
Včera, 18:46
Vlastně nemají volno, je léto, písničkáři jsou na festivalech, obrážejí hrady a zámky a jiné...
10.8.2020
Neznámý vandal poničil v noci z neděle na pondělí výstavu připomínající justiční vraždu Milady Horákové...
8.8.2020
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
7.8.2020
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
Reklama