U Trojského zámku v Praze se zřítila lávka pro chodce do Vltavy. Neštěstí si vyžádalo i velmi vážná zranění

Další fotky

Pěší lávka u Trojského zámku se dnes odpoledne zřítila na cyklostezku. Neštěstí se neobešlo bez vážných zranění. Většinou se jednalo o mnohačetná poranění. Zapojeny jsou všechny složky integrovaného záchranného systému. Kolem byla dlouho spousta přihlížejících. Na místo se dostavil i místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský. Bude svolána dozorčí rada a bude se pátrat po zodpovědných osobách. Lávka totiž nedávno prošla kontrolou statiky.

Do akce se zapojily i vrtulníky

Integrovaný záchranný systém vyslal do akce i vrtulníky. O neštěstí informoval mluvčí pražské záchranné služby Ondřej Franěk a policejní mluvčí Tomáš Hulan. Na místě zasahuje také několik jednotek hasičského sboru. Hasiči prohledávají hladinu řeky, zda v ní někdo nezůstal. Pomáhají jim při tom také kanoisté z místního oddílu.

FOTO: Trojská lávka v Praze se zřítila

Trojská lávka v Praze se zřítila - Lávka_Aleš Zavoral (3)Trojská lávka v Praze se zřítila - zachranari trojaTrojská lávka v Praze se zřítila - Vrtulník, trojaTrojská lávka v Praze se zřítila - Vrtulník, troja 2Trojská lávka v Praze se zřítila - Lávka_Aleš Zavoral (2)
Další fotky
Trojská lávka v Praze se zřítila - Lávka_Aleš Zavoral (1)Trojská lávka v Praze se zřítila - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka v Praze se zřítila - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka v Praze se zřítila - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka v Praze se zřítila - trojská lávkaTrojská lávka v Praze se zřítila - trojská lávka

Hasiči povolali do akce v Tróji i statiky. Velící důstojník povolal též psovody a požádal o zastavení lodní dopravy.

Mnohačetná poranění

„U spadlé lávky v Troji jsme ošetřili 4zraněné. M60 ARO umělý spánek, UPV, Ž63 JIP oba mnohačetná poranění, M43 pohmožení zad, M34 poraněné zápěstí a noha. Ošetřeni, zajištěni, převezeni do pražských nemocnic,“ uvádí zdravotnická záchranná služba na svém twitteru.

Zajímavost: Lávka sloužila vždy výhradně pro chodce a cyklisty. Pražskou čtvrť Troja spojovala s Císařským ostrovem od července 1984. Předtím stál na jejím místě provizorní most, který v roce 1981 strhla povodeň. Lávku projektoval jeden z nejvýznamnějších autorů mostních konstrukcí Jiří Stráský. Použil netradiční technologii kombinující panelové segmenty navlečené na silných ocelových lanech.

Lávka se rozlomila na několik kusů kolem 13:30. Ani pilíře podle svědectví našeho zpravodaje nebudí příliš důvěry. Na místo proto byli povoláni statici. Celé okolí policie uzavřela. Akce se účastní i další složky integrovaného záchranného systému.

„Nejprve se ozvala obrovská rána,“ uvedla jedna z přihlížejících, kterou dění a akce záchranářů přilákala na místo.

Zpráva technické správy komunikací o stavu pražských mostů z roku 2016

Neštěstí bude mít dohru

Pád lávky bude mít pravděpodobně dohru. Na místo se dostavili také municipality. Konkrétně zástupce starosty Prahy 7 a pražský zastupitel Ondřej Mirovský, podle kterého by mělo být okamžitě svoláno jednání dozorčí rady za účasti pracovníků zodpovědných za mosty a lávky.

Trojská lávka spadla. Věděli jste, že to nebylo poprvé?

Před špatným stavem pěší lávky v Troji totiž varovala už v dubnu 2011 technická správa komunikací. Podle správy byla lávka už tehdy ve velmi špatném stavu a prý měla řadu poruch, které mimo jiné ovlivňovaly i statiku stavby.

FOTO: Trojská lávka

Trojská lávka - 3 lávka do trojeTrojská lávka - 4 povodí vltavyTrojská lávka - 2 vltava v troji za první republiky Zdroj Jan ZavřelTrojská lávka - 1 Císařský ostrov – lávka do Troje ffTrojská lávka - 5 dp kontakt
Další fotky
Trojská lávka - 6 Císařský ostrov, býv, hosp, U přívozu, 2003Trojská lávka - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka - před zřícením – trója_po zřícení kolážTrojská lávka - Lávka_Aleš Zavoral (3)Trojská lávka - Lávka_Aleš Zavoral (2)Trojská lávka - Lávka_Aleš Zavoral (1)Trojská lávka - zachranari trojaTrojská lávka - Vrtulník, trojaTrojská lávka - Vrtulník, troja 2Trojská lávka - trojská lávka

Původní životnost lávky technická správa odhadovala na pouhých 5-7 let. Jak ukázaly dnešní události, vydržela spíše kratší než delší dobu. Je zde tedy poměrně velká pravděpodobnost, že někdo tyto zprávy podcenil.

Trojská lávka před zřícením
(www.youtube.com)
Dnes, 09:01
21. července tohoto roku by Milan Rastislav Štefánik oslavil 140. narozeniny. V nedávné době také...
Včera, 18:14
Na základě informace vydané Českým hydrometeorologickým ústavem skončila platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů...
Včera, 12:49
Ještě před volbami Piráti slibovali transparentní řízení města. Ačkoliv obsadili křeslo primátora, ani po roce...
Včera, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Včera, 08:11
„První doklimatizované tramvaje by měly být zařazeny do provozu o letních prázdninách příštího roku,“ znělo...
Včera, 07:37
Jak už to tak bývá, stačil jeden dotaz a plán Prahy sobě na zdražení jízdného...
2.8.2020
Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která letos probíhá již patnáctým rokem, je určená výčepním, barmankám...
1.8.2020
Koronakrize vyřadila v Praze z provozu tramvajovou retrolinku 23. Ta byla od roku 2017 speciální...
1.8.2020
Příští týden se na „odpočinkovou zónu“ dočasně promění plácek před prodejnou Albert na Malvazinkách a...
1.8.2020
Přibližně dvacet let pracuje jako instruktorka, přičemž v době koronakrize se rozhodla k zásadnímu kroku,...
Reklama