Uhlí do roku 2038? Jednání uhelné komise provázely demonstrace i okupování ministerstva

Vládní uhelná komise navrhne vládě termín odchodu od uhlí v roce 2038. Schválila to na svém zasedání 4. prosince. Předcházely tomu demonstrace i okupování ministerstva životního prostředí. Po jednání komise se uskutečnila demonstrace na pražském Malostranském náměstí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček výsledek označil za kompromis, ministr životního prostředí Richard Brabec hlasoval pro rok 2033.

Člen vládní uhelné komise a náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla médiím sdělil, že rok 2038 je realistický za podmínky, jež byly v rámci komise zmiňovány, v plnění mezinárodních závazků nevidí problémy. Rozhodne vláda. „Osobně jsem dnes hlasoval pro dřívější termín, tedy rok 2033, protože si myslím, že bychom měli být co možná nejambicióznější, pokud jde o životní prostředí,“ reagoval mimo jiné ministr životního prostředí Richard Brabec.

Sucho, vlny veder, povodně

Se závěrem uhelné komise nesouhlasí ekologičtí aktivisté z Extinction Rebellion, Limity jsme my, Fridays for Future a Univerzity za klima, kteří pořádali demonstrace i okupování ministerstva životního prostředí. Podle nich je rozhodnutí skandální, protože prakticky znamená rezignaci na řešení klimatické krize. „Podle vědců totiž musíme s uhlím skončit v nejbližších deseti letech, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize,“ uvedly organizace v prohlášení.

Aktivisté okupují ministerstvo životního prostředí. Chtějí dřívější útlum těžby uhlí

„Rozhodnutí Uhelné komise je fackou do tváře všem lidem, na které v České republice v posledních letech dopadá sucho, vlny veder či povodně,“ řekla členka hnutí Limity jsme my Marika Volfová.

Využití obnovitelných zdrojů energie

Se závěrem uhelné komise se neztotožňuje ani Komora obnovitelných zdrojů energie (OZE), která uvedla, že podle středního scénáře může Česko v roce 2030 spotřebovávat z OZE nejméně 21,5 TWh elektřiny. Tedy skoro tolik, kolik jí v současnosti spotřebováváme z uhlí, zhruba 80 %. Komora OZE již na jaře poskytla uhelné komisi k potenciálu OZE podklady.

Desítky miliard by se přednostně neměly dostat jen energetickým veteránům a velkým solárním parkům

„Největší rozdíly v představách o možnostech rozvoje obnovitelných zdrojů mezi státem a zástupci sektoru se týkají fotovoltaických a větrných zdrojů. Rozdíly v plánech na rozvoj malých vodních elektráren, biomasových a bioplynových zdrojů, ale také domovních obnovitelných zdrojů jako jsou tepelná čerpadla, solární termika nebo biomasové kotle jsou sice menší, nicméně v součtu k roku 2030 mohou velmi výrazně zkreslit jejich velmi dobrý potenciál,” uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Včera, 14:40
Chystaný čtrnáctipatrový kolos by vedle rodinných domků a polikliniky na Budějovické vypadal hodně předimenzovaně. Za...
Včera, 13:51
Nejvíce nominací na filmové ceny Český lev získalo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Dostalo...
Včera, 10:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:57
Kvalita ovzduší v Česku byla v loňském roce výrazně lepší než obvykle. Některá ze sledovaných...
Včera, 09:06
Rekordní počet účastníků se zapojil do lednové Ptačí hodinky, celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách. Předběžné...
Včera, 06:08
Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny...
Včera, 06:00
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes spouští příjem žádostí do nového programu COVID gastro uzavřené...
17.1.2021
První letošní výstava v bubenečské Galerii Skleňák je věnována dvacítce nejznámějších Čechů, kteří se svým...
17.1.2021
Neobsazených pražských kanceláří přibývá. I když situace podle odborníků ještě není dramatická, jde o viditelný...
17.1.2021
Ačkoliv se nedá moc přesně odhadnout, co nám koronavirová epidemie ještě přinese, radnice Čtyřky představila...
15.1.2021
V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v...
Reklama