V Blansku měří rakovinotvorné látky v ovzduší. Na řadě míst je jejich hodnota nadprůměrná

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) začali v Blansku měřit koncentraci rakovinotvorného benzo[a]pyrenu v ovzduší. Instalovali tam monitorovací stanici, jedinou svého druhu umístěnou v Jihomoravském kraji na sever od Brna. Hlavním zdrojem látky jsou kotle na tuhá paliva v domácnostech.

Stanice zkoumá imise v ovzduší v lokalitě Sloupečník. Částice rozptýlené v ovzduší se zachytávají na filtr, který se v pravidelných intervalech vždy po dvou týdnech odváží do laboratoří ČHMÚ k dalším analýzám. Odborníci budou měřit především koncentraci karcinogenního benzo[a]pyrenu.

„Jedná se o asi nejproblematičtější znečišťující látku v České republice. Jejím hlavním zdrojem je lokální vytápění domácností, tedy konkrétně staré kotle na tuhá paliva. Na řadě míst v republice je roční imisní limit benzo[a]pyrenu překračován, v některých lokalitách až několikanásobně. U žádné jiné znečišťující látky nedochází k tak výraznému a plošnému překračování imisních limitů jako právě u benzo[a]pyrenu,“ uvedl vedoucí oddělení kvality ovzduší z brněnské pobočky ČHMÚ Jáchym Brzezina.

Kvalita ovzduší v Česku se loni razantně zlepšila. Může za to covid?

Zákon o ochraně ovzduší pro benzo[a]pyren stanovuje roční imisní limit. Relevantní výsledky tak budou známé až po dvanácti měsících měření, tedy příští rok na jaře. První dílčí hodnoty koncentrace v Blansku by ale měli odborníci vyhodnotit už letos, po třech až šesti měsících od zahájení měření.

„Je ale třeba říct, že výběr lokality Blansko nebyl dán jakýmkoliv podezřením, že by zde měly být koncentrace výjimečně vysoké. Rozmístění stanic v České republice, takzvaný koncept staniční sítě, vychází z legislativy Evropské unie, která mimo jiného určuje, kolik přibližně by mělo být v jednotlivých oblastech stanic, jakého typu a tak dále. V Jihomoravském kraji nám v tomto směru chyběla městská pozaďová stanice měřicí právě benzo[a]pyren,“ doplnil Brzezina.

ČHMÚ se pro umístění stanice rozhodoval mezi Blanskem a Břeclaví. Výhodou Blanska byl ale mimo jiné fakt, že ČHMÚ na sever od Brna v Jihomoravském kraji doposud žádnou stanici neměl.

adp/ČTK

Dnes, 04:00
Klasika stříbrného plátna, i tak se dá nazvat film U pokladny stál s Vlastou Burianem...
18.2.2021
Zaměstnanci Fakultní nemocnice Brno dnes poprvé uspořádali výjezdní odběr krve, v brněnské firmě Renomia se...
15.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
15.2.2021
Rozšířením brněnské průmyslové zóny Černovická terasa podle ornitologů zanikne lokalita, ve které žijí ohrožení ptáci...
12.2.2021
Přesun do on-line prostoru je pro divadelníky chabá náhrada normálního provozu. Nikdy nemůže zastoupit živé...
11.2.2021
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vybuduje vlastní pěstírnu konopí k vědeckým účelům. Budou...
9.2.2021
Lékař a bývalý středočeský hejtman David Rath, který si odpykává sedmiletý trest za korupci, bude...
8.2.2021
V Telnici na Brněnsku se pod tíhou ledu zhroutila v noci na dnešek nafukovací sportovní...
8.2.2021
Hasiči v Jihomoravském kraji měli kvůli mrazivému počasí od dnešní půlnoci dosud bezmála 30 výjezdů,...
7.2.2021
Když se řekne odbojová akce v protektorátu, každého jistě napadne atentát na zastupujícího říšského protektora...
29.1.2021
Muže středního věku srazila ve čtvrtek pozdě večer v Brně-Komíně tramvaj, zemřel před příjezdem záchranářů.
Reklama