16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

V rámci Vzpurné Prahy mluvili o své zkušenosti nájemníci z Písnice

O historii i současnosti bytů na sídlišti Písnice hovořili nájemníci v rámci akce „Vzpurná Praha“, zorganizované ve dnech 4. – 6. října Kolektivem 115 v Holešovické Šachtě. Na programu třídenního programu byla i další témata, týkající se bydlení, s podtitulem „Za dostupné bydlení pro všechny“.

Reklama

V rámci diskuse o Písnici bylo připomenuto to, o čem Náš REGION opakovaně informoval. Ve stručnosti: Byty energetických závodů byly v 90. letech bezplatně převedeny na ČEZ, který následně nájemníkům opakovaně slíbil jejich odprodej. Ti za tímto účelem prodali majetky a založili družstva, kam vložili finanční prostředky.

Vlastník domů v Písnici zažádal o povolení kácení břečťanu

Následně ale ČEZ nastavil prodej tak, že nebylo v možnostech kohokoli z nájemníků byty (které se prodávaly jako celek) koupit. V otevřené soutěži zvítězil podnikatel Pavol Krúpa, který se nakonec koupě vzdal, druhá v pořadí byla společnost CIB RENT Písnice. Té byly byty v červnu 2017 prodány.

Dva listopadové soudy

V současné době jsou nájemníkům zvedány nájmy, přičemž někteří starousedlíci-senioři nejsou schopni sumy zaplatit, a tak se stěhují. Noví nájemníci platí i 19 tisíc korun čistého nájmu za čtyřpokojový byt. V listopadu se bude projednávat nová žaloba, podaná částí nájemníků, na určení vlastnictví domů.

Nájemníci se potýkají také s tím, že soud jim, na základě odvolání CIBu a ČEZu, napočítal soudní náklady přes 850 000 korun (400 000 pro CIB, 450 000 pro ČEZ). CIB však chce po osmi lidech 3 300 000 korun, ČEZ soudem určených 450 000 Kč. Nájemníci se odvolali, soud se uskuteční taktéž v listopadu.

Diskuse, procházka i koncerty

Dalšími tématy třídenního programu byly: bydlení za časů financializace, zkušenosti nájemníků od OKD po Residomo, neoliberalizace stavebního práva či sdílené domy: alternativy k tržnímu bydlení. Promítnut byl film „Reality“ (Český žurnál), po celou dobu byla instalována výstava fotografií o vlivech změn klimatu na život ve městě.

Po první soudní instanci se nájemníci Písnice nemusí omlouvat majitelům sídliště

Došlo k výměně zkušeností různých iniciativ i síťování, tématem byla i problematika Airbnb. Uskutečnila se procházka Holešovicemi – s poukazem na jejich proměnu. Program zpestřily koncerty, na nichž se představili Aran Epochal, Dimitar a DJs Lada je sama. K dostání bylo veganské jídlo a různé nápoje.

Dnes, 16:44
Pražský tunel Blanka byl po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován, sdělil...
Dnes, 16:22
Až do 21. října se holešovické Výstaviště stalo magnetem pro všechny příznivce kvalitního designu. Festival...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 13:35
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Dnes, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Dnes, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Dnes, 08:34
Luděk Klusáček převzal po Martinovi Haškovi během reprezentační pauzy místo na lavičce Bohemians a spolu...
Včera, 14:15
Současnou pantomimu v nejlepší formě a kvalitě představí od 17. do 19. října přehlídka Mime...
Včera, 10:55
Mamut mezi stromy je opět mezi námi. V ďáblickém zahradnictví už na své nové majitele...
Včera, 08:51
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U...
15.10.2019
Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show...
Reklama