V rámci Vzpurné Prahy mluvili o své zkušenosti nájemníci z Písnice

O historii i současnosti bytů na sídlišti Písnice hovořili nájemníci v rámci akce „Vzpurná Praha“, zorganizované ve dnech 4. – 6. října Kolektivem 115 v Holešovické Šachtě. Na programu třídenního programu byla i další témata, týkající se bydlení, s podtitulem „Za dostupné bydlení pro všechny“.

V rámci diskuse o Písnici bylo připomenuto to, o čem Náš REGION opakovaně informoval. Ve stručnosti: Byty energetických závodů byly v 90. letech bezplatně převedeny na ČEZ, který následně nájemníkům opakovaně slíbil jejich odprodej. Ti za tímto účelem prodali majetky a založili družstva, kam vložili finanční prostředky.

Vlastník domů v Písnici zažádal o povolení kácení břečťanu

Následně ale ČEZ nastavil prodej tak, že nebylo v možnostech kohokoli z nájemníků byty (které se prodávaly jako celek) koupit. V otevřené soutěži zvítězil podnikatel Pavol Krúpa, který se nakonec koupě vzdal, druhá v pořadí byla společnost CIB RENT Písnice. Té byly byty v červnu 2017 prodány.

Dva listopadové soudy

V současné době jsou nájemníkům zvedány nájmy, přičemž někteří starousedlíci-senioři nejsou schopni sumy zaplatit, a tak se stěhují. Noví nájemníci platí i 19 tisíc korun čistého nájmu za čtyřpokojový byt. V listopadu se bude projednávat nová žaloba, podaná částí nájemníků, na určení vlastnictví domů.

Nájemníci se potýkají také s tím, že soud jim, na základě odvolání CIBu a ČEZu, napočítal soudní náklady přes 850 000 korun (400 000 pro CIB, 450 000 pro ČEZ). CIB však chce po osmi lidech 3 300 000 korun, ČEZ soudem určených 450 000 Kč. Nájemníci se odvolali, soud se uskuteční taktéž v listopadu.

Diskuse, procházka i koncerty

Dalšími tématy třídenního programu byly: bydlení za časů financializace, zkušenosti nájemníků od OKD po Residomo, neoliberalizace stavebního práva či sdílené domy: alternativy k tržnímu bydlení. Promítnut byl film „Reality“ (Český žurnál), po celou dobu byla instalována výstava fotografií o vlivech změn klimatu na život ve městě.

Po první soudní instanci se nájemníci Písnice nemusí omlouvat majitelům sídliště

Došlo k výměně zkušeností různých iniciativ i síťování, tématem byla i problematika Airbnb. Uskutečnila se procházka Holešovicemi – s poukazem na jejich proměnu. Program zpestřily koncerty, na nichž se představili Aran Epochal, Dimitar a DJs Lada je sama. K dostání bylo veganské jídlo a různé nápoje.

lék_ilustrační obrázek
Včera, 13:50
Stav pacienta s COVID-19, kterému lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) tři dny...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 11:29
Vzhledem k vyhlášení stavu nouze, které zahrnuje mimo jiné i omezení volného pohybu osob, se...
koronavirus
Včera, 10:48
Včerejší dva případy úmrtí na koronavirus v Česku jsou dvě ženy z domova pro seniory...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
26.3.2020
Registr vozidel i řidičů praskal ve švech. Pražský magistrát žádá občany, aby služby využívali jen...
Kávou proti koronaviru
26.3.2020
Soukromé firmy mohou pomáhat nemocnicím například darováním potravin. Prvním pracovištěm, kam ode dneška společnosti, jež...
26.3.2020
Pražský magistrát vyzval Středočeský kraj, aby omezil provoz příměstské dopravy. Důvodem je na některých spojích...
26.3.2020
Muzeum hlavního města pro zájemce nově připravilo online verzi výstav, které by za normálních okolností...
25.3.2020
Od soboty začne oprava kolejí na železniční trati mezi pražským Smíchovem a Rudnou u Prahy....
25.3.2020
„Máme jeden respirátor na stanovišti. Zatímco civilisté jsou vyzýváni k nošení roušek i v MHD,...
25.3.2020
Řidiči na Evropské ulici v Praze 6 musí počítat od úterý 31. března s dopravním...
Reklama