Vykoupal jsem anglického krále. V radioaktivní vodě

Další fotky

Tak se mohl roku 1906 pochlubit dr. Leopold Gottlieb v Jáchymově. Vodu na léčivou koupel vyráběl ze stejného materiálu, z nějž madame Curie izolovala radioaktivní prvky, ale používal i přírodní zdroje. Jeho jáchymovskými lázněmi prošly stovky pacientů včetně anglické krále Edwarda VII. a po něm tisíce dalších. Jáchymov však na něj zapomněl.

Doktor Leopold Gottlieb se narodil 17. března 1852 v Kardašově Řečici do rodiny židovského obchodníka se slámou. Gymnázium vystudoval v Jindřichově Hradci a medicínu ve Vídni. Nejprve pracoval jako obvodní praktický lékař v rodné Kardašově Řečici, a to do roku 1886. V roce 1889 byl jmenován okresním lékařem v Jáchymově.

Tehdy bylo normální, malovat ručně na ciferníky budíků a hodinek, svítící číslice. Madam Curie a zářící prvek

Během svého lékařského působení se seznámil s prací Marie Curie-Skłodowské a navázal spolupráci s Ing. Josefem Štěpem při výzkumu využití radonové vody. Oficiálně byl zkoumáním účinků radonové vody z dolu Werner (Rovnost) pověřen roku 1905 předlitavským (tj. z části Rakouska-Uherska ležící západně od řeky Litavy) šlechticem a politikem, ministrem zemědělství Ferdinandem von Buquyoem (1856 – 1909). Důl byl založen v roce 1792 pod názvem „Důl Rudolf“ (podle Rudolfa II.) a od roku 1850 nesl název „Důl Werner“ podle profesora báňské akademie ve Freibergu. Název Rovnost důl dostal až po druhé světové válce. Buquoy se také zasadil o to, aby ing. Štěp zachytil prameny ve štole Daniel a vybudoval vodovod.

Peníze z exkrementů. Otec chemie zbohatl na projímadle

Zpočátku byla voda využívána jen k pitným kúrám, ale další výsledky bádání přiměly Gottlieba založit v Jáchymově neoficiální koupelové lázně. Ty fungovaly v domě pekaře Kühna, kde se dodnes zachovala i původní vana. Doktor Gottlieb se zaobíral i myšlenkou umělé přípravy radonové vody louhováním odpadů z jáchymovské továrny na uranové barvy. Tedy za použití stejného materiálu, ze kterého Marie Curie-Sklodowská izolovala polonium a radium. Radioaktivitu takto získané vody denně měřil Ing. Štěp.

Tip na nenáročný výlet. Odpočiňte si v Lázních Mšené

V roce 1909 Gottlieb připravil radioaktivní koupel i pro anglického krále Eduarda VII. Ten město navštívil při jednom ze svých pobytů v Mariánských Lázních, a to speciálně, aby si vyslechl přednášku Ing. Štěpa. Do roku 1910 dr. Gottlieb ve svých lázních ošetřil na 750 osob a v roce 1911 vydal společně s jáchymovským školním inspektorem Müllerem publikaci nazvanou „Radiumbad St. Joachimsthal“ (Radiové lázně v Jáchymově). Téhož roku byl za svou práci jmenován do funkce vrchního okresního lékaře a byl mu rovněž udělen titul císařského a královského rady. Na 6. Mezinárodním sjezdu pro všeobecnou a lékařskou radiologii konaném roku 1912 v Praze přednesl svůj příspěvek o léčbě a lázních. Součástí tohoto kongresu byl i jednodenní pobyt v Jáchymově. Od 25. 4. 1912 žil v Praze a zemřel 21. června 1916 ve věku 64 let.

FOTO: Dr. Gottlieb – Jáchymov

Dr. Gottlieb – Jáchymov - Jachimov_radom_palaceDr. Gottlieb – Jáchymov - Edward_VII_-1Dr. Gottlieb – Jáchymov - Fotothek_df_tg_0007851_Bergbau_^_Bergwerk_^_SilberbergbauDr. Gottlieb – Jáchymov - DSC_9892Dr. Gottlieb – Jáchymov - DSC_9897
Další fotky
Dr. Gottlieb – Jáchymov - P1100511Dr. Gottlieb – Jáchymov - Jáchymov – lázněDr. Gottlieb – Jáchymov - All-focusDr. Gottlieb – Jáchymov - All-focusDr. Gottlieb – Jáchymov - mince jáchymov 1 Holiday World 2017Dr. Gottlieb – Jáchymov - mince jáchymov 2 Holiday World 2017Dr. Gottlieb – Jáchymov - pixabay qimono drop-3698073

Do roku 1938 byla po tomto průkopníkovi balneologie pojmenována v Jáchymově ulice, po německém záboru Sudet byla pro jeho židovský původ přejmenována a dnes nese jméno Mánesova. V současnosti nemá dr. Leopold Gottlieb v Jáchymově, pro který tolik udělal, ani pamětní desku.

 

26.5.2020
Karlovy Vary začaly nabízet slevové vouchery pro návštěvníky, kteří přijedou do lázeňského města. Jen za...
25.5.2020
V Karlových Varech se po uvolnění protikoronavirových opatření znovu otevřela pro veřejnost Vřídelní kolonáda. Kvůli...
25.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
25.5.2020
Strany a hnutí v Karlovarském kraji se po přestávce způsobené koronavirem vrací k přípravě na...
20.5.2020
Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje...
19.5.2020
V Ostrově na Karlovarsku pokračuje rekonstrukce objektu v Hlavní ulici, kam se ze současných prostor...
14.5.2020
Karlovarský kraj chce rozdělit obcím na podporu výstavby a údržby cyklostezek 3,8 milionu korun. Je...
13.5.2020
Karlovarsko bude zastupovat český volejbal v Lize mistrů. Západočeši využili práva, které v nedohrané sezoně...
13.5.2020
Karlovarský kraj si vytvoří zásoby ochranných prostředků za 17 milionů korun. Zásoby by měly vystačit...
13.5.2020
Letiště Karlovy Vary výrazně sníží odhad letošních příjmů i výdajů. Očekávané výnosy tak klesnou asi...
12.5.2020
Situace kolem koronaviru v Karlovarském kraji se začíná zlepšovat, řekl dnes hejtman Petr Kubis (ANO),...
Reklama