Výlet do Francie, nebo na romantickou Berounku? Města a obce lákají na jarní akce

Venkovní teploty pomalu, ale jistě šplhají, je slunečno a kalendář už ohlásil jaro. Kam je možné zavítat v obcích na západu Prahy? Co obce a městské části s příchodem jara chystají? Nabídka je velice rozmanitá.

„Po zimním spánku budeme ‚oživovat‘ dvě kašny a molo s koupací loukou na břehu Berounky. Samozřejmostí je úklid ulic,“ uvedl pro Náš REGION starosta Řevnic Tomáš Smrčka. Hodně akcí chystají v Dobřichovicích.

„Od 12. května začínají, vždy po 14 dnech, pravidelné sobotní farmářské trhy pod zámkem u Berounky. V neděli 8. dubna bude na místním zámku koncert rockového houslisty Jana Hrubého, známého ze skupiny Etc… Vladimíra Mišíka a Framus Five. Vystoupí v bluesové sestavě s kalifornským zpěvákem Jesse Ballardem a saxofonistou Joe Kučerou z Berlína,“ vyjmenovala pro Náš REGION Andrea Kudrnová z místní radnice.

Počasí pro balon nebo výlet

„O týden později 15. dubna bude v sále Dr. Fursta hrát divadélko Láry Fáry pohádku Indiáni ze šuplíku pro děti od čtyř let. Dračí lodě vyjedou na Berounku 5. května. Dne 16. května se na zámku uskuteční šansonový koncert Ester Kočičkové a Lubomíra Nohavici, 19. května Dobřichovická degustační míle s projížďkou Corvette a večerní kapelou Mária Biháriho Bachtale Apsa, 25. května Noc kostelů, 2. června Královský průvod,“ dodala Kudrnová.

Zájezd do jižní Francie i hmyz ve vědecké ilustraci

Městská část Praha-Zbraslav ve spolupráci s cestovní kanceláří Toulky Evropou pořádá historicky první zájezd do partnerského města Sommières v jižní Francii, a to od 28. května do 3. června 2018. „Delegace, kterou společně utvoříme, bude součástí slavnostního otevření muzea, konkrétní domluvy o možných podobách partnerství našich měst, ale také „bojovky“ po českých stopách během cesty po Francii,“ přibližuje cestu zbraslavský radní Filip Gaspar.

Konečně jaro! Centrum Prahy rozkvete Velikonočními trhy. Na co se můžete těšit?

Městská část Praha-Suchdol zve na vernisáž výstavy biologa, entomologa, ilustrátora vědeckých publikací a římskokatolického kněze Matúše Kociana „Hmyz ve vědecké ilustraci“. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 5. dubna od 18 hodin v Alšově kabinetu na suchdolské radnici. Úvodní slovo pronese docent Jan Farkač z České zemědělské univerzity, zahraje Eggenberg quartet. Výstava bude přístupná do 31. května v době otevření radnice, tedy od pondělí do pátku.

Chátrající Elsnicovo náměstí v pražské Libni se promění: Místní chtějí trhy a kavárnu, dostanou odpočinkový parčík

Na jaře se lze také vydat naučnou stezkou Střed Čech v Davli, která vás provede z parku centrem městyse přes Starý davelský most, kolem nádraží a místní částí Sázava k altánu, kde je možné si vychutnat úchvatný výhled na Davli a údolí řeky Vltavy. „Zpět se můžete vydat po stejné trase, nebo zvolit alternativní cestu s výhledem na geometrický střed Čech z vrcholu kopce Ďábel. V davelském parku si můžete sami ogrilovat něco dobrého či si jen odpočinout ve stínu vzrostlých stromů,“ radí na webových stránkách CzechTourism.

Tip na výlet: V Líbeznicích u Prahy můžete projít zrcadlovým labyrintem

Uzavření lávky na Berounce

Kdo se chce vydat do Radotína, je dobré vědět, že tam bude celý duben uzavřena lávka přes Berounku. „Od prvního pracovního dne měsíce dubna se začne pracovat na statickém zajištění lávky pro pěší přes Berounku. Lávka kvůli tomu bude po celý duben uzavřena. Zpevnění nosného průvlaku mostovky je posledním bodem provizorního zabezpečení, které bylo podle doporučení vycházejícího ze statického posouzení podmínkou zachování provozu na lávce (byť s určitými omezeními).

Tip na výlet: Park u zámku Měšice

Od prosince 2017 doposud byla realizována tato opatření: zamezení vjezdu motocyklů a zúžení prostoru pro vstup na lávku jednotlivými osobami, instalace výstražné tabule s upozorněním, že lávku mohou používat pouze jednotlivé osoby, v únoru bylo na lávku také instalováno výstražné zařízení, které v případě překročení povolené rychlosti větru (větší než 10 metrů za sekundu) rozsvítí výstražné červené světlo, signalizující zákaz vstupu na lávku. Opatření na lávce a jejich rozsah se budou do konce března ještě upřesňovat,“ uvedla radnice.

Romantická Berounka až v červnu

Až na 1. června je třeba počkat si na romantický výlet po Berounce, který provozuje Přívoz Kazín. Jedná se o vyhlídkové či naučné plavby. „Objevte historii bájných Slovanů. Plujte nejstarším přívozem v Čechách z roku 1158. Navštivte při cestě na Karlštejn historické údolí Berounky starých Čechů a plujte pod legendárním hradištěm Kazín, na kterém sídlila kněžna Kazi,“ lákají už nyní provozovatelé přívozu.

Od 7. dubna do 30. září bude jezdit Cyklobus Brdy: Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín. Cílem je nově vzniklá Chráněná krajinná oblast Brdy, dřív vojenský újezd. Do autobusu se vejde 25 kol.

Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

Jaro vybízí i k výletům „jen tak“. Třeba do Roztok, ležících na levém břehu Vltavy. Oblíbeným výletním místem a letoviskem se staly již na přelomu 19. a 20. století. „Nejcennější památkou Roztok je zámek na břehu Vltavy, původně kruhová vodní tvrz, nyní sídlo Středočeského muzea. Jeho součástí je Braunerův mlýn z 19. století s expozicí věnovanou životu a dílu malířky Zdeňky Braunerové (1858–1934). Zajímavou minulost má novogotický kostel Narození sv. Jana Křtitele upravený ze staré sýpky, novodobé centrum Roztok najdete na moderním Tyršově náměstí,“ láká CzechTourism.

Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
1.7.2020
Tramvajovou trať z Kobylis do Zdib připravuje společně Středočeský kraj reprezentovaný Krajskou správou a údržbou...
25.6.2020
Trať povede ze stanice Praha Vysočany do Lovosic, kde se potká s nynějším koridorem, který...
25.6.2020
Zvon kostela sv. Martina v Líbeznicích, jedinečná památka z roku 1663, se po náročné opravě...
25.6.2020
Lípa roste již více než 100 let v samotném centru obce, přímo před gotickým kostelem...
24.6.2020
Manželé Nováčkovi koupili v roce 2014 unikátní soubor historických budov v Bořanovicích - Pakoměřicích, kostel,...
24.6.2020
Žáci některých středočeských škol dostanou vysvědčení už v pátek, například v Líbeznicích u Prahy nebo...
20.6.2020
Základní škola v pražské Vinoři ve čtvrtek obnovila výuku pro žáky prvních až třetích tříd....
19.6.2020
Na území pražských Miškovic tomu již dnes nic nenasvědčuje, ale ještě před pár lety zde...
18.6.2020
Lysá nad Labem na Nymbursku dnes slavnostně otevřela parkoviště P+R (Park and Ride - Zaparkuj...
Reklama