Vzácná kočka divoká si vybrala za svůj nový domov Doupovské hory

Kočka divoká a rys ostrovid jsou jediné kočkovité šelmy vyskytující se na evropském kontinentu. Dobrou zprávou je, že po nedávném zveřejnění mezinárodního monitoringu, se v České republice docela daří rysům a nyní je tu další pozitivní zpráva! Ještě vzácnější kočka divoká trvale osídlila Vojenský újezd Hradiště v Doupovských horách v okrese Karlovy Vary.

Současný výskyt kočky divoké byl do nedávna sporadický především na Šumavě a v Beskydech. „To už je minulostí. V posledních dnech byla zaznamenána ve vojenském prostoru Hradiště již čtvrtá lokalita, kde byla na fotopast tato šelma zachycena. Poslední záběry z fotopastí jsou navíc velmi zdařilé a zcela výjimečné,“ prozradil Jiří Sochor z neziskové organizace Rys Ostrovid.

Od léta bylo v této oblasti, které spravují Vojenské lesy ČR, vyfoceno pět různých jedinců kočky divoké. Další pozorování nahlásili pracovníci VLS. Podle Jiřího Sochora se lze ohledem k pozorováním těchto šelem a záznamům z fotopastí domnívat, že by Doupovské hory mohlo obývat 10 – 20 jedinců.

Největší kočkovitá šelma Evropy. Na území tří států včetně Česka se pohybuje přes stovku rysů

První indicie výskytu kočky je z roku 2013

Nyní pokračuje období kočičí říje a jedinci jsou aktivnější, což je nutí pohybovat se i mimo své domovské okrsky. „Zejména kocouři se potulují daleko za hranicí svého teritoria. Na jedné z lokalit bylo fotopastí v posledních dnech prokázáno, že se zde střídavě vyskytuje samec i samice, což je do budoucna pozitivní zpráva,“ neskrývá nadšení Jiří Sochor.

Objevení koček divokých v Doupovských horách mohl být uskutečněn díky cílenému monitoringu možného výskytu kočkovitých šelem, který provádějí Vojenské lesy ČR od roku 2019 a smluvně jej zajišťuje právě Jiří Sochor z organizace Rys Ostrovid z.ú. První indicie o možném výskytu v této oblasti však sahají do roku 2013, kdy byla nalezena uhynulá kočka vykazující znaky kočky divoké. Neexistují zprávy, které by prokázaly, že by byla provedena druhová analýza. Díky těmto faktům se uskutečnila schůzka zástupců VLS z divize Karlovy Vary a organizací zajišťující monitoring. Byl na ní dohodnut další postup monitoringu kočky divoké a prezentace výskytu pro ostatní zaměstnance Vojenského újezdu Hradiště.

Vlci u nás. Hospodářská zvířata tvoří jen jedno procento jejich potravy

Vzorky chlupů putují na analýzu DNA

„Do újezdu osadit pasti mě napadlo z důvodu, že mě zajímalo, jak je to s výskytem v mém blízkém okolí a Doupovské hory (újezd Hradiště) samozřejmě evokují i určité tajemno z důvodu zákazu vstupu civilních osob. A tím tedy neprobádané území co se týče novodobého výskytu kočkovitých šelem. Místní populace, dle mého odhadu a co naznačují migrační trasy, mohla pocházet z Fichtelbergska (Bavorsko). To je však jen domněnka, ale získal jsem teď dostatečný vzorek chlupů a budu je dávat na rozbor DNA. Pak by se v tom mohlo udělat jasno. Jinak v České republice jsou pouze ojedinělá místa zaznamenání kočky divoké, Doupov je teď v tomto výjimečný,“ popsal Sochor.

S rysem Rýšou dělal osvětu

Jiří Sochor je také majitelem rysa ostrovida jménem Rýša. Chová ho doma, připravil pro něho velký výběh a je ochočený. Nicméně nedoporučuje chov divokých zvířat doma kvůli problémům s tím spojenými. Rys je pořád šelma, i když ochočená. Neziskovku Rýša Ostrovid založil až po pořízení Rýši a to z důvodu, že okolnosti ho k tomu nějak nasměrovaly. „Nicméně už před Rýšou jsem věděl, že pokud rysa budu mít, budu chtít dělat nějakou osvětu. Kočky mě fascinují už od dětství,“ vysvětluje chovatel a dodává, že neziskovku má jako koníčka, takže čas na ni musí hledat. „Nicméně mě to strašně baví, a hlavně je to pro mě relax. Pohyb v přírodě o samotě je k nezaplacení. Nějaké nápady, které budu chtít zrealizovat mám, ale nebudu zatím nic prozrazovat. Snad jen, že brzy by mohl být první výsledek z jednoho miniprojektu, který dělám s jedním zajímavým člověkem z branže. Spolupracuji s VLS, kde musím jen chválit jejich přístup k problematice a samozřejmě pak také Správu vojenského újezdu Hradiště. Oni mi také vycházejí vstříc. Okrajově jsem dále v kontaktu s Karlovo Univerzitou – katedrou biologie, a když byl Rýša mládě, tak jsme s ním jezdili někdy besedovat i pod záštitou MEETLYNX s Martinem Tomášem, který to měl velmi pěkně připravené,“ prozradil dále Sochor.

Podle něj by Doupovské hory mohly být takové jádro pro šíření populace kočky divoké do dalších částí naší země. Kousek vedle je Slavkovský les a nedaleko Krušné hory. Obě lokality jsou pro život kočky divoké vhodné.

Těšíte se na jaro? Přinášíme snímky typických poslů jara

Dnes, 12:01
Restaurátoři postupně vracejí původní vzhled ozdobným prvkům Mlýnské kolonády v Karlových Varech. Pískovcové sochy, ale...
Dnes, 09:37
V Mýtině na Chebsku se o víkendu sešli lidé z obou stran česko-německé hranice, aby...
Včera, 15:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 15:30
Nemocnice v Karlovarském kraji za určitých podmínek povolí od 1. června návštěvy. Zatím ale nebudou...
29.5.2020
Sokolov postupně odkupuje garáže v Jižním lomu, kde se dlouhá léta tvořily černé skládky. Z...
26.5.2020
Karlovy Vary začaly nabízet slevové vouchery pro návštěvníky, kteří přijedou do lázeňského města. Jen za...
25.5.2020
V Karlových Varech se po uvolnění protikoronavirových opatření znovu otevřela pro veřejnost Vřídelní kolonáda. Kvůli...
25.5.2020
Strany a hnutí v Karlovarském kraji se po přestávce způsobené koronavirem vrací k přípravě na...
24.5.2020
V Chodově začal antropologický průzkum ostatků prvního starosty Karla Fenkla a jeho rodiny. Na místě,...
21.5.2020
V základní škole Rokycanova v Sokolově vytvořili včelařský kroužek. Včely tam mají na dvoře školního...
20.5.2020
Větší města v Karlovarském kraji připravují omezení letošních investic v desítkách milionů korun. Města výdaje...
Reklama