5℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Železnice na letiště získává obrysy. Zatím jen na papíře

Příjezd metra do stanice.

Vlak pojede ve špičce každých 10 minut a cestu z Dejvic na letiště zvládne do čtvrthodiny. To jsou plány SŽDC v projektu modernizace trati Praha–Kladno s odbočkou na Letiště Václava Havla.

Zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jako investora stavby a městské části Praha 6 svoji vizi představili v březnu občanům šestky v Hotelu DAP. Plány jsou ovšem zatím jenom v hlavách a na papíře. Než se kopne do země, nějaký rok to potrvá. Už nyní se ale dělají kroky k tomu, aby bylo v střednědobém budoucnu cestování z metropole na letiště komfortnější a rychlejší. Cestovat se bude sice vlakem, ale dle vizí by železnice měla vést v určitých úsecích pod zemí.

Dej si šlofík, budeš profík. Víte, kolik hodin je zdravé spát?

„Ještě nikdy v historii jsme nepokročili v přípravě železničního spojení Prahy s letištěm tak daleko jako nyní. Na Negrelliho viaduktu už se staví, na třech úsecích jsme požádali o územní rozhodnutí a ke třem dalším připravujeme dokumentaci pro územní řízení. Železnice na letiště tak směřuje z papíru do reality, a proto zintenzivňujeme komunikaci s širokou veřejností,“ nadchl přítomné s nadějí v hlase Mojmír Nejezchleb, náměstek generálního ředitele SŽDC pro modernizaci dráhy.

Povede pod zemí

„Z prezentovaných benefitů bych vyzdvihl zejména přímé přestupy na metro v zahloubených stanicích Praha-Veleslavín, Praha-Dejvice, Praha-Bubny a Praha Masarykovo nádraží,“ dodal Nejezchleb. Právě průchod přes šestý pražský obvod patří mezi nejkomplikovanější, které musí SŽDC vyřešit v rámci projektové přípravy. „Díky převedení významné části trati o celkové délce 5,7 km do podzemí se však městská část zařadí naopak mezi lokality, které budou z modernizace železnice nejvíce profitovat,“ shodl se investor s vedením radnice.

Spojí městské čtvrti

Radní Praha 6 pro strategický rozvoj Eva Smutná si pochvaluje podzemní železnici i z toho důvodu, že koleje nebudou čtvrti rozdělovat, ale naopak spojovat. „Zahloubením vznikne na povrchu tzv. zelená radiála, jedinečný prostor pro volnočasové využití, který nabídne sportovní i odpočinkové vyžití a zároveň propojí území, dosud nepřekonatelně oddělené kolejemi,“ uvedla Smutná a dodala, „proto se na zahloubení velmi těším, neboť přeměna na povrchu čerpá inspiraci v řadě světových metropolí, kde podobným způsobem zajímavě oživili dosud převážně průmyslové části měst.“

Letiště Číňanům?! Žádný prodej se nechystá, tvrdí vedení

Vlaky mají podle optimistických scénářů SŽDC jezdit v tunelech rychlostí až 120 km/h, tím pádem železniční provoz nemá obtěžovat hlukem ani občany. K ražení tunelů má být použit stejný způsob, jakým se prodlužovalo metro A do Motola.

Včera, 19:36
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Včera, 15:01
Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl žalobu, podanou třemi nájemníky proti CIB RENT Písnice s....
Včera, 10:44
V neděli 24. listopadu mezi 10. a 17. hodinou si ve střešovické Restauraci na Ořechovce...
Včera, 08:01
Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání...
20.11.2019
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
20.11.2019
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
20.11.2019
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
20.11.2019
Požár dnes ráno poškodil dřevěnou rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům podařilo rychle...
20.11.2019
Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční ohňostroj, jej...
20.11.2019
Policie pátrá po čtrnáctileté Nele Ptáčníkové, která v pondělí odešla ze zařízení Fondu ohrožených dětí...
Reklama