Železnice na letiště získává obrysy. Zatím jen na papíře

Příjezd metra do stanice.

Vlak pojede ve špičce každých 10 minut a cestu z Dejvic na letiště zvládne do čtvrthodiny. To jsou plány SŽDC v projektu modernizace trati Praha–Kladno s odbočkou na Letiště Václava Havla.

Zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jako investora stavby a městské části Praha 6 svoji vizi představili v březnu občanům šestky v Hotelu DAP. Plány jsou ovšem zatím jenom v hlavách a na papíře. Než se kopne do země, nějaký rok to potrvá. Už nyní se ale dělají kroky k tomu, aby bylo v střednědobém budoucnu cestování z metropole na letiště komfortnější a rychlejší. Cestovat se bude sice vlakem, ale dle vizí by železnice měla vést v určitých úsecích pod zemí.

Dej si šlofík, budeš profík. Víte, kolik hodin je zdravé spát?

„Ještě nikdy v historii jsme nepokročili v přípravě železničního spojení Prahy s letištěm tak daleko jako nyní. Na Negrelliho viaduktu už se staví, na třech úsecích jsme požádali o územní rozhodnutí a ke třem dalším připravujeme dokumentaci pro územní řízení. Železnice na letiště tak směřuje z papíru do reality, a proto zintenzivňujeme komunikaci s širokou veřejností,“ nadchl přítomné s nadějí v hlase Mojmír Nejezchleb, náměstek generálního ředitele SŽDC pro modernizaci dráhy.

Povede pod zemí

„Z prezentovaných benefitů bych vyzdvihl zejména přímé přestupy na metro v zahloubených stanicích Praha-Veleslavín, Praha-Dejvice, Praha-Bubny a Praha Masarykovo nádraží,“ dodal Nejezchleb. Právě průchod přes šestý pražský obvod patří mezi nejkomplikovanější, které musí SŽDC vyřešit v rámci projektové přípravy. „Díky převedení významné části trati o celkové délce 5,7 km do podzemí se však městská část zařadí naopak mezi lokality, které budou z modernizace železnice nejvíce profitovat,“ shodl se investor s vedením radnice.

Spojí městské čtvrti

Radní Praha 6 pro strategický rozvoj Eva Smutná si pochvaluje podzemní železnici i z toho důvodu, že koleje nebudou čtvrti rozdělovat, ale naopak spojovat. „Zahloubením vznikne na povrchu tzv. zelená radiála, jedinečný prostor pro volnočasové využití, který nabídne sportovní i odpočinkové vyžití a zároveň propojí území, dosud nepřekonatelně oddělené kolejemi,“ uvedla Smutná a dodala, „proto se na zahloubení velmi těším, neboť přeměna na povrchu čerpá inspiraci v řadě světových metropolí, kde podobným způsobem zajímavě oživili dosud převážně průmyslové části měst.“

Letiště Číňanům?! Žádný prodej se nechystá, tvrdí vedení

Vlaky mají podle optimistických scénářů SŽDC jezdit v tunelech rychlostí až 120 km/h, tím pádem železniční provoz nemá obtěžovat hlukem ani občany. K ražení tunelů má být použit stejný způsob, jakým se prodlužovalo metro A do Motola.

Včera, 14:00
Jubilejní výstava byla 15. května 1891 podle plánu zahájena a od prvního dne sklízela neuvěřitelný...
Včera, 13:09
Magistrátní Výbor pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči začátkem února schválil podnět na...
26.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
26.2.2021
V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport...
26.2.2021
Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z...
26.2.2021
Změnu provede vedení Prahy na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře...
26.2.2021
V městské části Praha 20 - Horní Počernice nepodceňují ochranu svých spoluobčanů před koronavirem. Již...
25.2.2021
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
24.2.2021
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
24.2.2021
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Reklama