Zemřel František Nedvěd, autor hitů Stánky nebo Růže z papíru. Podlehl rakovině

Po dlouhém a statečném boji podlehl rakovině plic písničkář František Nedvěd. Bylo mu 73 let. Spolu se svým bratrem Janem patřil zejména v 90. letech ke králům českého folku a jejich písně znal téměř každý.

Smrt Františka Nedvěda oznámil na facebooku jeho syn Vojtěch, který s ním také veřejně vystupoval. „S hlubokým zármutkem a těžkým srdcem oznamujeme, že nás dnes ve večerních hodinách navždy opustil náš milovaný táta František Nedvěd,“ uvedl tam. V předchozích dnech médiím řekl, že se otci vrátila rakovina a kvůli zhoršení zdravotního stavu jej odvezl do nemocnice. Ještě na jaře letošního roku v jednom z posledních rozhovorů pro média Našemu REGIONU prozradil, že trpělivě čeká, až jeho léčba skončí. Věřil, že to dobře dopadne a bude moci zase vystupovat. Úplného vyléčení se bohužel už nedočkal. Během ústupu nemoci počátkem června letošního roku znovu absolvoval se svou ženou Marií svatební obřad. Ten první spolu prožili před padesáti lety v roce 1971. Na jejich zlatou svatbu dorazil i jeho slavnější bratr Jan, se kterým se před časem pracovně rozdělili. Pro Františka to bylo tehdy příjemné překvapení a do budoucna nevylučoval ani nějaký společný koncert.

František Nedvěd: Musím čekat a doufat, že se všechno srovná

František Nedvěd prožil většinu své hudební dráhy právě se svým bratrem Janem, nejprve ve Spirituál kvintetu a později zejména v slavné skupině Brontosaurus. Z jejich autorské dílny pocházejí hity jako Stánky, Valčíček, Franky Dlouhán nebo Růže z papíru. Vrchol popularity zažili v 90. letech, kdy patřili mezi nejslavnější české umělce. V roce 1996 na koncert na Strahovském stadionu u příležitosti oslavy 50. narozenin Jana Nedvěda přišlo přes 60 tisíc diváků. Víc lidí než na „Nedvědy“ přišlo do té doby na Strahov pouze na Rolling Stones a Pink Floyd.

Od roku 2013 František hrál samostatně nebo s kapelou Tiebreak či se synem Vojtěchem. Hudební dráze se rovněž věnuje i druhý syn František Nedvěd mladší, který kromě vlastní tvorby do svého repertoáru zařazuje i tvorbu svého otce a strýce.

Zdroj: ČTK

Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama