• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Všemocný heřmánek. Pomáhá při chřipce, úzkostech i nespavosti

  31.1.2021
  Tereza Krejcárková

  Kdybychom udělali anketu o nejznámější bylinu v našich domácnostech, asi by vyhrál heřmánek. Známe ho skoro všichni, dokonce i ti, kteří byliny zrovna neuznávají. Víte co všechno dokáže heřmánek vyléčit?

  Sléz maurský je doslova kouzelná bylina. Léčí tělo, barví látky a navíc báječně chutná

  Heřmánek pravý (Matricaria recutita) patří k nejstarším léčivým rostlinám. Používali ho již ve starém Egyptě a jeho léčivé účinky uchvátili lidstvo natolik, že se využívá i v dnešní moderní medicíně. Heřmánek je v naší přírodě poměrně častý. Hojně se využívá k výrobě kosmetiky, v aromaterapii nebo třeba jako přísada do různých bylinných čajů či inhalačních směsí. Heřmánek si získal své vysoké postavení ve světě bylin zejména díky svému protizánětlivému účinku, který patří mezi nejsilnější ze všech rostlin. Můžeme ho tedy užívat jako univerzální lék téměř na všechny nemoci.

  Heřmánek
  Heřmánek
  (pixabay.com)

  Tradiční léčitelství

  Nejčastěji se užívá při žaludečních či střevních potížích. Můžeme ho v menší dávce přidávat i kojencům a batolatům do mléka na zlepšení trávení. Využívá se také na poruchy menstruace, uvolňuje křeče a tlumí bolest. Heřmánek můžeme používat i zevně například k umývání vlasů (říká se, že lidé kteří mají svou přirozenou barvu blonďatou, při používání heřmánkového přelivu zezlátnou). Při únavě či úzkosti se doporučuje heřmánková koupel nebo obklady na čelo, spánky a dekolt.

  Dříve se heřmánek využíval na otevřené rány v podobě sušeného nadrceného prášku. Práškem se rána posypala a heřmánek vytáhl veškeré cizí látky z rány, zároveň ochránil před zánětem a vysušil ránu. Pokud budete heřmánek užívat zevně moc často, začne vysušovat vaši pokožku.

  Pepř, nepostradatelný pomocník v naší kuchyni i významná léčivka

  Moderní medicína

  V moderní medicíně se však ukázala nová skutečnost. Vědci zjistili, že heřmánek může pomoci v boji proti několika typům rakoviny – rakoviny plic a prostaty, leukémii a třeba rakoviny prsu. ,,U esenciálního oleje z heřmánku bylo ve studii prokázáno, že zabíjí až 86 % buněk karcinomu prsu spuštěním programované buněčné smrti. ,,Studie v Řecku zjistila, že za každý další 0,5 mg apigeninu užitého ženami, jejich riziko rakoviny prsu kleslo o 17 %. Jejich studie také dokazuje, že heřmánek dokáže snížit hladinu inzulínu nebo cholesterolu v krvi.

  Návrat skoro zapomenuté byliny. Chřest se vrací do českých kuchyní  Nepřehlédněte