16℃
Dnes je 18. březen , svátek má Eduard

Vůdce českých fašistů, kterého obdivoval Karel Hašler. Znáte jeho jméno?

Další fotky

Před 70 lety zemřel vůdce českých fašistů a jeden z hlavních velitelů československých legií v Rusku na transsibiřské magistrále.

Reklama

Jeho vlastní jméno bylo Rudolf Geidl. Narodil se dne 14. února 1892 v Kotoru (stát Černá Hora) jako nejstarší dítě do rodiny poddůstojníka rakouské armády Jana Geidla. Jeho osobnost je zahalena mnoha tajemstvími. Není například jasné, zdali vystudoval gymnázium nebo se vyučil drogistou, jak tvrdili jeho kritici. „Maturitu měl složit až roku 1921 ve švýcarském Lausanne a následně získat titul zemědělského inženýra v Paříži, za současného studia na francouzské vysoké válečné škole,“ je uvedeno na webu Vojenského historického ústavu.

Historie české armády na fotkách za čtvrstoletí. Jak se proměnila?

Vojenská kariéra: Schopný velitel na transsibiřské magistrále

Vojnu absolvoval v letech 1910 až 1911 jako jednoroční dobrovolník. Až do vypuknutí první světové války žil ve Skadaru (město na severu Albánie, u hranic s Černou Horou). Během první světové války začal používat pseudonym Radola Gajda, v září 1915 se dostal k Černohorcům do armády. Hrozilo mu rakouské zajetí, proto se schoval do Ruska. Na konci ledna 1917 byl zařazen k 2. československému střeleckému pluku s hodností štábní kapitán.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

Gajda vedl boje v Rusku. Jeho vojska dobyla 11. července 1918 Irkutsk, čímž otevřela cestu k Bajkalu. Díky velitelským schopnostem získal v pouhých 26 letech hodnost generálmajora, jehož vojáci po řadě vítězství ovládali transsibiřskou magistrálu, která je dodnes hlavní trasou přes Sibiř.

Mimo jiné patřil mezi velitele bělogvardějců, což byli odpůrci bolševických vůdců v Rusku po Velké říjnové socialistické revoluci.

Tajné vládní metro na Klárově a další dosud neznámé podzemní prostory

Návrat do vlasti a ztráta hodnosti

Do Československa se vrátil po první světové válce, dne 11. února 1920. Ještě téhož roku odjel do Paříže studovat Vysokou školu válečnou a poté začal působit v československé armádě, nejprve jako generál IV. třídy v Košicích u 11. pěší divize. Od roku 1924 jako zastupující náčelník Hlavního štábu, v březnu 1926 se stal náčelníkem.

Radola Gajda přišel 14. srpna 1926 o svou hodnost kvůli obvinění ze špionáže (tzv. Gajdova aféra), kromě toho byl podezřelý, že plánoval pravicový vojenský převrat.

Záhadná smrt Jiřího Schelingera. Nerozvážnost? Pokus o emigraci? Vražda StB?

Politická kariéra

Když mu nevyšla kariéra v armádě, vstoupil do politiky. Na začátku ledna 1927 se stal vůdcem Národní obce fašistické (NOF), kde setrval až do roku 1938. V roce 1929 se po volbách dostal do Národního shromáždění ČSR za tzv. Ligu proti vázaným kandidátním listinám (tu utvořila jeho strana s dalšími nacionalistickými uskupeními). V roce 1931 ztratil mandát.

V letech 1935 až 1939 opět působil v parlamentu po několikaleté odmlce za NOF, ale v prosinci 1938 přestoupil do nové Strany národní jednoty, která vznikla po Mnichovské dohodě a první vídeňské arbitráži dne 22. listopadu 1938.

NOF byla inspirována fašismem v Itálii a snažila se ho přizpůsobit místním podmínkám. Žádala silný národní stát. Vystupovala proti Němcům a Židům. Byla proti volbě Edvarda Beneše na funkci prezidenta a období Mnichovské dohody vystupovala za obranu naší země proti nacistům z Německa.

Český fotograf, který prošel 1. světovou válkou. Proč jeho negativy zničili komunisté?

V době Protektorátu byl parlament zrušen a Radola Gajda se stáhl z veřejného života, s výjimkou události kolem 15. března 1939 (vyhlášení Protektorátu), kdy se stal předsedou Českého národního výboru. Jeho členové chtěli být protektorátní vládou. Nicméně prezident Emil Hácha jim neprojevil důvěru a komunikace s okupanty ustala.

V období války podporoval české letce prchající do zahraničního odboje. Odmítal spolupráci s Němci a když slavil padesátku, tak své příznivce vyzýval k tomu, aby s okupanty nespolupracovali. Mezi jeho obdivovatele patřil i český písničkář Karel Hašler, který zemřel v koncentračním táboře Mauthausen.

Mimo jiné se za války staral se svou ženou Ekaterinou o dceru popraveného odbojáře Bohuslava Seluckého.

Za života byl obdivovatelem fašistů, pak ho nacisté umučili v koncentráku. Co nevíte o Rytíři české kultury Karlu Hašlerovi?

Gajda byl několikrát uvězněn

NOF se zdiskreditovala v lednu 1933 kvůli útoku na kasárna v Židenicích. Útok byl odražen a Radola Gajda byl mezi zatčenými. Nebyla mu dokázána účast na řízení puče, proto byl soudem osvobozen. Celá záležitost však měla dohru u Nejvyššího soudu kvůli podnětu Kanceláře prezidenta republiky a vrchního státního zastupitelství. Gajda byl tehdy odsouzen k půlročnímu pobytu ve vězení.

FOTO: Radola Gajda

Radola Gajda - Radola GajdaRadola Gajda - Radola GajdaRadola Gajda - Radola GajdaRadola Gajda - WP_Radola_GajdaRadola Gajda - Radol Gajda
Další fotky
Radola Gajda - Radola GajdaRadola Gajda - Národní obec fašistická, Radola GajdaRadola Gajda - NOFRadola Gajda - Karel Hašler (3)

Po konci války v roce 1945 byl zatčen a o dva roky později byl postaven před Národní soud kvůli aktivitám v době „druhé republiky“, tedy propagaci českého fašismu a tomu, že přijal funkci v Českém národním výboru. Odsud odešel s rozsudkem dva roky vězení, což pokrylo dobu jeho pobytu ve vazbě, proto byl propuštěn na svobodu. Již tehdy byl zmrzačený, kvůli týrání ve vazbě prakticky oslepl. Jeho strana NOF po roce 1945 nesměla být obnovena.

Dne 15. dubna 1948 zemřel na leukémii, když mu bylo 56 let. Jeho hrob najdete na Olšanských hřbitovech v Praze.

Zdroje: wikipedia, Vojenský historický ústav

Znáte kontroverzního génia? „Faust“ z Malé Strany měl tři doktoráty, vyvolával ďábla a kolaboroval s nacisty i StB

 

Vlčí smečka podléhá přísné hierarchii
Před 1 hodinou
Všichni víme, že zákony přírody jsou neúprosné a zasahovat do nich nelze. I přes racionální...
Před 3 hodinami
V době svého otevření byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě....
Dnes, 11:30
Do mezinárodní středoškolské stávky za klima "Fridays for Future", kterou odstartovala svými aktivitami švédská studentka...
Dnes, 10:00
Všichni jsme už jistě zažili pocit žárlivosti. Žárlivost se bere jako silně nepříjemný pocit, emoce....
Dnes, 09:45
Martin, Honza, Ondra, Míla a Lenka…. Nezáleží na tom, koho jmenujeme prvního a koho posledního....
Dnes, 08:55
Má „Anděl smrti“Josef Mengele pokračovatele?! Už přes rok vyšetřují policisté kvůli nelegálním pokusům na pacientech...
Dnes, 08:00
Jen jasné chvíle počítám. S tímto nápisem, většinou pochopitelně v latině, jste se již mohli...
Včera, 17:30
Ohavný puch ze spáleného lidského masa naplnil celou místnost. Nic, ticho. Vyslýchaný delikvent mlčí. Zavřené...
Včera, 17:00
Novela stavebního zákona má urychlit výstavbu a ulehčit tak život stavebníkům. Jenže místo ministerských úředníků,...
Včera, 16:00
Přírodní antioxidanty a vyvážená chuť, to je základ čajového povzbuzení. Dar orientu také uleví psychice...
Reklama