7℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Vůdce největší protišpanělské vzpoury v Jižní Americe. José Gabriel Túpac Amaru chtěl vybojovat moc Inkům

José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků. Ale povstání, do kterého se zapojily desetitisíce indiánů, bylo potlačeno. Za zradu španělského krále vůdce Inků krutě potrestali.

Reklama

Mladík s vybraným chováním

José Gabriel pocházel z bohaté rodiny starobylých inckých úředníků kasiků, ale jeho otec brzy zemřel, a tak ho vychovával nejprve strýc a později, od deseti let, jezuité v Cuzku. Když dospěl, získal si pověst zdvořilého mladíka se skvělým chováním a dokonalou španělštinou. Není divu, když většinu příjmů ze svého rodového panství investoval do budování svého image. Miloval přepychové obleky i honosné doplňky – nosil vestu protkanou zlatem a hůl se zlatou hlavicí.

Potupný konec posledního vládce Inků. Atahualpa padl do pasti dobyvačným Španělům

Samozvaný dědic

Mladý mestic vlastnil několik domů, haciend a obchodů. Patřil mu také výnosný stříbrný důl. Většinu peněz mu však vydělával obchod: karavana 300 dopravních mul. Ale stejně víc utrácel než vydělával a neustále se topil v dluzích. A tak se vydal do Limy – kde se chtěl soudit o majetek předků. Sice neuspěl, ale zato se utvrdil v přesvědčení, že jako potomek staré incké elity nebude poníženě prosit o něco, co mu právem náleží. A od tohoto rozhodnutí byl jen krůček k povstání, které se pod jeho vedením proměnilo ve vůbec největší protišpanělskou vzpouru v Jižní Americe.

Z kupce se přeměnil ve válečníka a vládce. Závratná kariéra Sáma, vůdce Slovanů

Neohrožený vůdce Inků

José Gabriel se vrátil do své rodné provincie a věci nabraly rychlý spád. Rozkazy samozvaného Inky mířily na všechny strany. Svolával do armády, v první vlně přišlo šest tisíc mužů. V polovině listopadu 1780 vyhlásil otevřené povstání a přijal jméno Túpac Amaru podle posledního inckého panovníka Túpaca Amaru I., popraveného španělskými dobyvateli. Aby stvrdil vážnost rozhodnutí, posvětil je krví: královy úředníky odsoudil k smrti a popravil. A hned vyslal další kurýry – výzvy k povstání brzy visely snad na všech dveřích venkovských kostelů. Poselství adresoval všem Peruáncům, kteří poznali kruté jednání Evropanů. A opatřil je úderným podpisem: „Don Joseph Gabriel Thupa Amaro, indián z královské krve Inků a jejich hlavní potomek.“ Povstání mělo ohromný ohlas. Po celé zemi se houfovaly ozbrojené oddíly a přidávaly se k povstalcům. Nakonec měla jeho armáda úctyhodných 80 tisíc mužů.

Vzpomínáte na Huróna Maguu v Posledním Mohykánovi? Nejslavnější indiánský záporák dnes slaví 71. narozeniny

Jepičí kariéra vojevůdce

Túpac Amaru seděl na bílém koni, obklopen osobní gardou – takto řídil následující bitvy. Ale jeho sláva byla krátká, trvala jen pár měsíců. Poslední nelítostná řež ho čekala nedaleko obleženého Cuzka. Túpac podcenil protivníka, a než se rozhodl zaútočit, byl sám napaden. Jeho vojáci se zalekli a obrátili se na úprk. Túpacovi nezbývalo, než se smířit s krutou potupou. Ještě se dušoval, že se co nevidět k Cuzku vrátí a dobude ho. Ale jeho víra byla falešná.

Synek hostinského králem neapolským. Vzestup a pád Napoleonova vojevůdce Joachima Murata

Zrada z vlastních řad

Další boj zbytků povstaleckých vojsk proti královské armádě byl marný. Túpacovi vojáci znovu zbaběle uprchli a tentokrát jej zradili i jeho velitelé. Poslední Inka byl zatčen. Ještě zkusil podplatit své strážce. Marně. Túpac byl s celou svou rodinou převezen do Cuzka – jel na mule, na prsou masivní zlatý kříž s Kristem. Jeho žena a synové jej následovali. U soudu pak Túpac zarputile odmítal obvinění, že povstal proti králi. Tvrdil, že pouze bránil indiány a království proti zpupným úředníkům. Jeho námitky ale nikdo nebral vážně.

Čarodějnická horečka na Šumpersku. Obětí inkvizitora Bobliga se stal i oblíbený moravský kněz

Krutá odveta Španělů

Den Túpacovy popravy se stal 18. květen 1781, místo hlavní náměstí v Cuzcu. Nejprve však musel třiačtyřicetiletý Inka přihlížet oběšení syna Hypólita, manželky Micaely Bastidas, strýce Francisca a několika dalších svých příbuzných a přátel. Pak mu kat rozevřel ústa a vytrhl jazyk. Ale ani tím jeho utrpení nekončilo. Katovi pomocníci přivázali Túpacovy končetiny ke čtyřem koním, aby roztrhli jeho tělo. To ale šílenému tlaku odolalo, a tak kat musel použít sekeru. Túpacovo tělo bylo spáleno a uťatou hlavu nechal guvernér Arreche vystavit na náměstí v Tintě, aby zastrašil indiány a dal jim na vědomí, že jejich milovaný vůdce je opravdu mrtev.

Slavný útěk z vězení. Francouzský odpůrce fašismu unikl popravě jen o vlásek

Po Inkově smrti…

Z celé rodiny unikl smrti jen Túpacův nezletilý syn Francisco, jenž musel přihlížet popravě své rodiny a poté jej odvezli do španělských kolonií v západní Africe. Zde však stopy po něm končí…

Po vyhlášení peruánské nezávislosti v roce 1821 byli Túpac Amaru a jeho manželka vyhlášeni národními hrdiny. Jeden okres v provincii Canas nese jeho jméno.

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Včera, 17:30
Mašinérie Hitlerovy Třetí říše by nemohla vzniknout, existovat a rozvíjet se bez systému a řádu,...
Včera, 16:00
Každého potká v životě bolest a smutek. Přestože se jedná o normální, zdravé emoce, vyžívat...
Včera, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 14:00
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Včera, 11:30
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Včera, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Včera, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
16.10.2019
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
16.10.2019
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
16.10.2019
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
16.10.2019
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Reklama