Vybíráme z nejvýznamnějších kolosálních soch buddhistického světa

13.8.2020
Petr Matura

Všechna náboženství se ve světě udržovala a i nadále udržují a upevňují nejrůznějšími způsoby. Jedním z nich je kupříkladu budování megasoch zpodobňujících například jejich zakladatele, nejvýznamnější představitele nebo dokonce často i božstva. Vybrali jsme pro vás tři z takových největších a zároveň pravděpodobně i nejvýznamnějších soch velkolepě reprezentujících právě buddhistické náboženství. V Asii má totiž budování obřích soch bezesporu velkou tradici a většinu nejrozměrnějších světových soch můžeme najít právě tady.

Češka se stala buddhistickou mniškou, odešla do kláštera v Nepálu. Jak se tam žije?

128 metrů vysokou sochu Buddhy v Jarním chrámu můžeme spatřit v jižní čínské provincii Ťiang-si. V minulosti bývala tato oblast centrem buddhistické vzdělanosti. Socha byla dokončena v roce 2002 a její stavba v přepočtu stála asi 360 milionů korun. Celková hmotnost sochy představuje tisíc tun. Společně s buddhistickým klášterem, na kterém stojí, dosahuje až k neuvěřitelným sto padesáti metrům.

V jihovýchodní Asii ve státě Barma, konkrétně ve střední Barmě nedaleko města Monywa, najdeme rovněž monumentální Buddhovu sochu, vysokou 116 metrů. Její vybudování trvalo celých dvanáct let, vznikala v období let 1996 – 2008. Návštěvníci se výtahem mohou dopravit až na vrchol a užít si velkolepý výhled na přilehlé město Monywa.

Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

108 metrů vysoká socha Kuan-jin se nachází na jižním pobřeží čínského ostrova Hainan. Socha má sice pouze jedno tělo, avšak hned tři tváře, z nichž jedna pohlíží do vnitrozemí a ostatní dvě se dívají do Jihočínského moře. Socha tak prý má posílat bezpečí Číňanům do celého světa. Kuan-jin totiž představuje buddhistické vtělení soucitu, který je jednou z nejdůležitějších složek buddhismu. Stavba sochy Kuan-jin zde trvala šest let a byla dokončena v roce 2005.

Velké sochy Buddhy jsou oblíbené také v Thajsku, a to jak u místních obyvatel, tak rovněž i u turistů. Velice známá je zde například socha ležícího Buddhy z cihel, sádry a pokrytá zlatými lístky ve Wat Pho. Socha byl postavená v roce 1832 a jejím nejpozoruhodnějším rysem jsou nohy z perleti.

FOTO: Obří sochy

Obří sochy - Ležící Buddha Wat Pho – ThajskoObří sochy - Kuan-jin HainanObří sochy - Obří socha bohyně Kuan -jin v HainanuObří sochy - Velký Buddha Ling Shan-provincie Ťiang suObří sochy - Monywa buddha
Další fotky
Obří sochy - Monywa


Nepřehlédněte