35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Výbuch muniční továrny v Bolevci za 1. světové války může mít smrtící dohru i dnes

Další fotky

Jedna z největších válečných tragédií se tam odehrála 25. května 1917 a vzhledem k několika desítkám mrtvých, které si vyžádala, se pro tuto událost vžilo označení bolevecká katastrofa. Válka si v tomto případě vyžádala oběti nejen na frontě, ale i v zázemí, mezi civilním obyvatelstvem.

Reklama

Muniční továrna „Střílna“ se nacházela na severním okraji Bolevce v Plzni, kde v současnosti stojí podnik Škoda JS a. s. Od roku 1901 zde fungovala zkušební střelnice děl vyráběných ve Škodovce v centru Plzně a ještě před 1. světovou válkou se tu začala vyrábět také munice.

Chcípali v zákopech a jejich rodiny doma hlady. První světová válka očima libockého faráře

Válečné úsilí v 1. světové válce vyžadovalo stále více střeliva, a proto se původních několik budov se třemi zkušebními stanovišti rychle rozrostlo na největší muniční továrnu Rakouska-Uherska vůbec. Bylo zde postaveno 56 dílen a skladišť, a aby byly objekty továrny postaveny co možná nejlevněji a nejrychleji, aby se v nich mohlo začít co možná nejdřív vyrábět, vše se obešlo bez úředního povolení. Nedodržovaly se hygienické předpisy a řada bezpečnostních předpisů byla zrušena na základě vyšších rozkazů. Opožděné dodávky pro kompletaci munice měly za následek, že dílny a haly byly přeplněny hotovou municí a surovinami. Výrobní sortiment zahrnoval 50 druhů nábojů ráže 37 – 305 mm a ze širokého okolí sem chodilo do práce na 3000 lidí, zejména žen a dospívajících dětí. Z nich při montáži zapalovačů bylo zaměstnáno 1718 žen a dívek.

Když praskne přehrada. Vesnice Bouzey zmizela ze světa během dvou hodin

V pátek 25. května 1917 došlo přesně ve 13.35 hodin právě v oddělení zapalovačů k silnému výbuchu. Objevil se dým, miny začaly létat na všechny strany a vyvolávaly exploze v dalších objektech. K nebi vyrazil sloup dýmu, kterým prošlehávaly plameny a vylétávaly z něj trámy z rozbitých dílen. Nastal zmatek a více jak 3000 lidí se snažilo utéct pryč. Jenomže vstup do továrny byl zavřený a jediná cesta ven vedla přes plot tvořený ostnatým drátem. Druhý výbuch následoval ve 14.10 hodin, a třetí, nejsilnější o 45 minut později. Při něm do vzduchu vyletělo nejprve jedno skladiště trhavin s 10 tunami střelného prachu a po něm další dvě s 36 tunami střelného prachu a výbušnin. Tlaková vlna byla tak silná, že došlo ke značným škodám i v blízkém okolí a dokonce až v centru Plzně. Především se jednalo o rozbitá okna a výlohy, vyražené dveře, popraskané zdi. Další výbuchy nebyly již tak silné, ale munice vybuchovala ještě i další den. Obyvatelé okolních obcí opouštěli své domovy jen s nejnutnějším majetkem a domácím zvířectvem a ukryli se ve vzdálenějších lesích a lomech.

Tragický osud letců v roce 1945. Silný výbuch je vyhodil do povětří, devatenáct jich nepřežilo

Hasiči se snažili zlikvidovat požár, vojáci z plzeňské posádky pročesávali les a zneškodňovali rozptýlené střelivo. Zdravotníci ošetřili na 1000 raněných, ty vážněji zraněné rozvezly přistavené vozy do plzeňských nemocnic. Teprve druhý den bylo možno začít s odstraňováním sutin a i při největší opatrnosti přitom přišlo o život několik desítek lidí. Rovněž zemřelo několik dětí, které si hrály s nevybuchlou municí. Počty obětí nebylo možno přesně určit, neboť veškerá evidence shořela. Odhaduje se, že při tomto neštěstí zahynulo nejméně 202 lidí. Oběti exploze byly pohřbeny do společného hrobu na hřbitově v Bolevci.

Exploze plynu poškodila dům v Březnici, bylo popáleno dítě

Jak je v podobných případech zvykem (např. po havárii v Černobylu), rakouské úřady tehdy potlačovaly o katastrofě v Bolevci jakékoliv zmínky v tisku. Až 27. května vyšla oficiální zpráva o tomto neštěstí, která ale přiznala jen 13 obětí. Pochopitelně se mezi obyvatelstvem šířily různé fámy, např. o stále ještě hrozícím nebezpečí nebo o sabotáži.

Živé diskuse se v tisku vedly také o přesných příčinách výbuchu. Existuje dodnes neprokázaná hypotéza, že k prvnímu výbuchu došlo v oddělení montáže min ráže 140 mm o hmotnosti 16 kg, které měly nový, pro manipulaci při výrobě nedostatečně zabezpečený typ zapalovače. Dílovedoucí pracoviště neustále nabádal k opatrnosti, ale přesto jednomu dělníkovi mina vypadla z rukou. Po její explozi následně vybuchlo dalších 600 min uskladněných v této dílně, což vyvolalo další výbuchy.

FOTO: Výbuch muniční továrny v Bolevci 1917

Výbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Následky ničivého výbuchu – Městská kronikářka Plzeň-Pilsen 2015Výbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Výroba dělostřeleckých nábojů ve Škodovce – wikipedieVýbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Střela zarytá do stromu – následky v okolním lese – geocachingVýbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Sloup dýmu z výbuchů pozorovaný v osmikilometrové vzdálenosti v Plzni – wikipedieVýbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Muniční továrna v Bolevci po výbuchu – Městská kronikářka Plzeň-Pilsen 2015
Další fotky
Výbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Bolevecká tragédie byla inspirací pro Karla Čapka k napsání románu Krakatit – wikipedieVýbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Dobová korespondence zachycující výbuch v muniční továrně- Městská kronikářka Plzeň-Pilsen 2015Výbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Plán bolevecké muniční továrny – Městská kronikářka Plzeň-Pilsen 2015Výbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Hromadný hrob obětem katastrofy – Městská kronikářka Plzeň-Pilsen 2015Výbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Pomníky výbuchu v areálu podniku Škoda JS z let 1967 a 2017 – wikipediaVýbuch muniční továrny v Bolevci 1917 - Pomník obětem katastrofy – Křížky a vetřelci

Tuto tragédii si každoročně mší v kapli sv. Vojtěcha u společného hrobu na boleveckém hřbitově připomíná Sdružení boleveckých rodáků, nejde však o připomínku jedinou. I přes veškerou snahu o vyčištění terénu se v současnosti v okolních lesích stále může nacházet nevybuchlá munice rozházená výbuchy v roce 1917, jak např. v březnu 2017 ukázal nález dělostřeleckého granátu ráže 105 mm.

 

Před 18 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 1 hodinou
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Před 3 hodinami
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama