Výbuch sopky na 17 tisíc kilometrů vzdáleném souostroví změnil tlak i v Česku

17.1.2022
Redakce

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním výbuchu podmořského vulkánu u tichomořského souostroví Tonga, vzdáleného od Česka skoro 17 tisíc kilometrů, způsobila v České republice krátkodobé nárůsty tlaku vzduchu. Na své facebookové stránce to v neděli uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Samotné souostroví Tonga po výbuchu postihlo cunami, přívalová vlna vysoká přes jeden metr. Lidé žijící poblíž pobřeží se museli evakuovat. Menší vlny dorazily třeba na Americkou Samou, Havajské ostrovy i pobřeží USA či Japonska.

Podmořská sopka Hunga Tonga – Hunga Ha’apai vybuchla podle středoevropského času brzy ráno v sobotu. Výkyvy tlaku se pak podle záznamů ČHMÚ objevily v Česku nejprve v sobotu zhruba mezi 20:00 a 22:00 a v neděli brzy ráno přibližně mezi 02:00 a 04:00.

„Včera (v sobotu) ve večerních hodinách dorazila do Prahy tlaková vlna způsobená erupcí zhruba 17 tisíc kilometrů vzdáleného vulkánu Hunga Tonga u Nového Zélandu. Tlaková vlna pak v noci přišla ještě z druhé strany delší cestou kolem zeměkoule,“ popsal situaci ČHMÚ v nedělním příspěvku.

„Jedná se o obvyklou situaci, kdy silnější zemětřesení, ke kterým někde na Zemi dojde, jsme pak schopni měřit na druhé straně planety. A u těch skutečně silných platí, že zeměkouli oběhnou klidně i dva a vícekrát. Chvilku trvá, než se uvolněná energie v horninách pohltí,“ uvedl v sobotu na Twitteru planetolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Satelitní snímky ukázaly, jak se po výbuchu podmořského vulkánu nad mořskou hladinou zvedl obrovský oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba 20 kilometrů. Erupce trvala osm minut a byla natolik hlasitá, že ji jako vzdálený hřmot popsali i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži. Sonický třesk zaslechli podle agentury AP také obyvatelé Aljašky.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte