25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Výbušné téma školné. Ano, nebo ne? A proč

Školné je téma, které budí emoce a panuje kolem něj širší škála názorů, nejen ano, nebo ne. V Jazzové sekci, v rámci další z Valdštejnských besed pořádaných organizací Šance na návrat, o něm diskutovali politici napříč spektrem. I oni přinesli různé pohledy. Pojďme si je – v rámci Dne učitelů, stanoveného podle narození Jana Amose Komenského (28. 3. 1592 – 15. 11. 1670) – přiblížit.

Reklama

Podle Ivana Pilného (ANO) by se na školné mělo hledět jako na investici do budoucna, aby studenti věděli, že studium něco stojí a není zadarmo – aby si toho, že mají možnost studovat, vážili. Naopak Marta Semelová (KSČM) jednoznačně odmítla školné na všech typech škol, včetně mateřských a vyšších odborných, což komunisté dlouhodobě prosazují. „Možnost vzdělání nesmí určovat peněženka,“ řekla.

Měly by být v Česku povinné volby? Prezident je pro, co si myslí řadoví politici?

Václav Klaus ml. uvedl, že je proti školnému na základních a středních školách, přičemž u vysokých škol to má být výhradní rozhodnutí jich samých. Tam do toho podle Klause nemá stát „co mluvit“. Zároveň je pro kvalitní státní školství, aby lidé nepřehlašovali své děti do soukromých škol, které jsou pro některé rodiny finančně náročné.

Kvůli školnému jsou nuceny být prostitutkami

Pavla Chotková Ducháčková (Zelení), jež učí na prvním stupni základní školy, zmínila, že čtvrťákům, s kterými o tom mluvila, přijde nespravedlivé, když některé děti mohou jít do jiné školy, protože na to jejich rodiče mají peníze, a jiné nemohou.

FOTO: Školné – ano, nebo ne?

Školné – ano, nebo ne? - penizeŠkolné – ano, nebo ne? - diskuse o skolnem – foto AC

„Nechci společnost nerovností,“ řekla. Učí na státní škole, chce, aby státní školství bylo pilířem. Upozornila, že podle mezinárodních měření se zvyšuje počet matek, které – v zemích, kde se platí školné – vezmou práci prostitutek, aby dětem mohly studium zaplatit.

Školné nemá být bariérou ve vzdělání

Robert Vašíček (SPD) řekl, že je proti školnému, Česká republika by se podle jeho slov neměla vzdávat „státního standardu“. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl – stejně jako Klaus, že na základních a středních školách by školné být nemělo a vysoké školy by měly rozhodovat samy. Školné by podle jeho slov nemělo být bariérou ve vzdělání, vždy by měla existovat možnost studovat bez školného pro toho, kdo si ho nemůže dovolit platit.

Výchova k občanské zodpovědnosti. Žáci z Prahy 7 rozhodují, jak využít část školního rozpočtu

Václav Fořtík (Piráti) řekl, že jeho strana školné ve svém programu nemá, on osobně by byl pro to, aby byly podporovány některé obory, třeba medicína. Aby lidé, kteří vybraný obor vystudují, v něm následně nějakou dobu pracovali, aby se státu vynaložené prostředky vrátily. Pokud by nějaké školné někdy bylo zavedeno, tak ti, kteří na něj nemají, by podle Fořtíka měli mít možnost vystudovat bez něj a pak to státu nějakým způsobem „vrátit“.

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama