16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Vykonala 1251 zázraků a rakev jí zaplatil korzár. Jak bude pokračovat neuvěřitelný příběh španělské mystičky?

Další fotky

Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288 lety, 15. února 1731. Během svého dlouhé a požehnaného života proslula mnoha bezpečně doloženými zázraky. Přesto Vatikán s blahořečením této velké mystičky stále váhá…

Reklama

Marie de León Bello y Delgado, zvaná také Služebnice Boží, se narodila na největším ze sedmi Kanárských ostrovů Tenerife do chudé rodiny. Její předkové patřili ke Guančům, původním obyvatelům Kanárských ostrovů. Byla nejmladší, měla ještě dvě sestry a bratra. Od útlého věku měla mystický vztah k obrazu Ježíše-dítěte, který byl v kostele sv. Petra v jejím rodném městě El Sauzal. Když se před ním modlila, utvrzovala se zároveň v přesvědčení, že jednou vstoupí do kláštera. Když jí zemřel otec, rodina se propadla do ještě větší bídy. Po čase se naskytla možnost, že by ji adoptovali ke svému dítěti španělští manželé, žijící na Tenerife. Mariina nemocná matka s tím souhlasila. Za dva roky se tito manželé rozhodli odstěhovat do Španělska a vzít Marii s sebou. Nedošlo k tomu, protože její matka zemřela a Marie se ujal matčin dobrý přítel z La Orotava.

Zázrak knížete Václava, nejničivější pražský požár a nejhorší káva v mocnářství. Tři příběhy, které se odehrály na Malostranském náměstí

Jednou za ní, už dospívající, přišly dvě prosté ženy s údajným dopisem od matčiny tety Cataliny, že se on a její manžel chtějí postarat o ni a že ji doprovodí k nim na farmu. Maria s nimi tedy šla a ty ženy ji vzaly zpět do města, kde se k ní v jedné zapadlé uličce náhle zezadu přiblížil nějaký muž. Maria si uvědomila, že je to únos. Podařilo se jí utéct a nakonec přece jen doputovat k tetě a ke strýci na farmu, kteří se ji skutečně ujali.

Maria se postupně starala o celé hospodářství, nevyhýbala se ani těžké a nejhorší práci. Pracovala od úsvitu do večera, aniž by na ní bylo vidět, že je unavená. Její duchovní zaměření se projevilo i tím, že si oblíbila samotu. Žila v pokání, prostě se oblékala a spala na podlaze. Hospodářství začalo prosperovat a tak strýc dospěl k rozhodnutí, že Marii odkáže farmu. V tom smyslu také roku 1665 napsal svou poslední vůli.

Jediný démon, který nám může skutečně ublížit, jsme my sami. Stále aktuální poselství sv. Antonína

Marie z toho byla rozpolcená. Cítila potřebu zaslíbit se Bohu, žít v úplné chudobě a vykonávat tu nejpotřebnější práci. Vlastnit majetek se s tím neslučovalo. Po dlouhém rozvažování a se souhlasem strýce a tety vstoupila v únoru 1668 do dominikánského kláštera sv. Kateřiny ze Sieny ve městě San Cristóbal de La Laguna, kde žila až do smrti. Během jejího pobytu se událo mnoho zázraků:

Její medailon s obrázkem Panny Marie, který se jí rozbil na několik kousků, se po několika dnech opět zcelil.

Levitace – Některé jeptišky ji viděly vznášet se ve vzduchu.

Extáze – Stejně jako jiní mystici i Marie prožívala extáze, přičemž z jejího obličeje vycházela záře. Zažila ji několikrát za život a cítila přítomnost Boha, když umírala.

Hypertemie – Jsou zaznamenány zprávy o tom, že někdy se jí zvýšila teplota a vyzařovala teplo, zvláště pak při přijímání svátosti oltářní.

Bilokace – Schopnost být současně na dvou místech je doložena v souvislosti s mnoha svatými. Marii pojilo hluboké přátelství s korzárem Amarem Rodriguezem Felipem (1678-1747), s jehož sestrou Marií sdílela společnou celu. Amaro věřil, že Marie vykonala velký zázrak. Vyprávěl, že byl na Kubě napaden nějakým mužem. V okamžiku, kdy ho útočník bodl dýkou, objevila se postava Marie, orodovala za něj a tak ho zachránila.

Jasnovidnost – Marie předpověděla svůj únos, velkou povodeň a erupci místní sopky Pico del Teide, k níž došlo roku 1709.

Psychokineze – Měla schopnost hýbat či posouvat věci pouze silou vůle.

Stigmata – Po smrti se objevila na Mariině boku rána, takovou jakou měl Kristus po bodnutí kopí.

Exotická dovolená za přívětivou cenu? Vyražte na Kanárské ostrovy!

Maria zemřela 15. února 1731 v klášteře, kde žila 63 let, aniž by opustila jeho zdi. Před smrtí upadla do stavu hluboké extáze a zorničky v jejích očích jasně zářily déle než 24 hodin. Za tři roky bylo její tělo exhumováno.

Vyzvedli ho neporušené, nerozložené a ohebné. Jazyk měla růžový. Její exhumaci byl přítomen i korzár Amaro a když ten zázrak viděl, věnoval mystičce k uložení jejích ostatků skleněnou rakev. V té je také její tělo v klášteře sv. Kateřiny ze Sieny každý rok, 15. února a následující neděli, veřejně vystaveno a těší se vždy velkému zájmu poutníků a jejích uctívačů.

FOTO: María de León Bello y Delgado

María de León Bello y Delgado - María de León Bello y Delgado – wikipediaMaría de León Bello y Delgado - María de León Bello y Delgado – neporušené tělo – wikipadiaMaría de León Bello y Delgado - Klášter sv. Kateřiny ze Sieny – wikipediaMaría de León Bello y Delgado - Kostel sv. Petra Apoštola, El Saubal, Tenerife, Kanárské ostrovy – flickrMaría de León Bello y Delgado - Kostel sv. Petra Apoštola, El Saubal, Tenerife, Kanárské ostrovy – Minube
Další fotky
María de León Bello y Delgado - Město San Cristóbal de La Laguna – wikipediaMaría de León Bello y Delgado - Sopka Pico de Teide naostrově Tenerife – InviaMaría de León Bello y Delgado - Sopka Pico de Teide naostrově Tenerife – pixabay.María de León Bello y Delgado - Korzár Amaro Rodríguez Felipe – wikipediaMaría de León Bello y Delgado - Hrob Amara Rodrígueze Felipe – wikipedia

Formální jednání o Mariině blahořečení začalo již v 19. století, ale brzy bylo zastaveno. Její případ byl znovu otevřen v roce 1992 za Jana Pavla II. a dosud není dořešen. Její uctívači jsou tímto zdlouhavým projednáváním rozčarováni, zvláště když existuje spis, který uvádí seznam celkem 1251 zázraků, které jsou jí připisovány. Dočká se Maria de León Bello y Delgado blahořečení a možná i svatořečení?

 

 

Před 34 minutami
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
Před 60 minutami
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Před 3 hodinami
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Dnes, 10:00
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Reklama