7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Výkřik „Za Alamo!“ tradičně povzbuzuje amerického bojového ducha. Víte proč?

Další fotky

Před téměř dvěma sty lety, 6. března 1836 skončila bitva o Alamo dobytím této pevnosti. Z jejích amerických obránců přežil brutální masakr mexické armády jen jediný muž, a to ještě jen díky lsti. Alamo tak dodnes v amerických srdcích žije jako symbol maximálního možného vlastenectví.

Reklama

Bitva o Alamo začala 23. února, kdy mexická armáda pod velením generála Lopéze de Santa Anna pevnost oblehla. Bývalá misie měla v té době posádku asi sto mužů. Jejich počet se v té době poněkud navýšil příjezdem skupiny Texasanů s plukovníkem William Travisem a Jamesem Bowiem, pionýrem a hraničářem. V pevnosti se Bowie setkal s dalším hraničářem, Davidem Crockettem. Proti nim stálo asi 1500 Mexičanů. Během následujících deseti dnů docházelo jen k drobným šarvátkám s minimálními ztrátami na životech.

Pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand. Byli Pierre Brice a Lex Barker přáteli i v osobním životě?

Rozhodující útok mexické armády na Alamo začal brzy ráno 6. března. Po úspěšném odražení dvou útoků použili Mexičané znovu děla, a to už nebyli obránci schopni odrazit. Když už se v rozbořeném opevnění nemohli ubránit, stáhli se do budovy. Ti, kteří to nestihli, byli zabiti mexickou kavalérií, nejčastěji probodeni bodákem. Mezi nimi byl zřejmě i David Crockett. V té době už obráncům povětšinou došla munice a bránili se už jen pažbami svých zbraní. James Bowie se těchto posledních bojů nemohl účastnit, protože byl nemocný a nebyl schopen vstát z lůžka.

Sám zabil více než 4000 bizonů. Zednář i feminista Buffalo Bill, legenda divokého západu

O tom, jak přesně zemřel, koluje několik možných verzí, nejbližší pravdě bude ta, že když na něj mexičtí vojáci zaútočili, ležel na lůžku. Opřel se zády o zeď, bránil se pistolí a svým slavným nožem, ale podlehl přesile a Mexičané ho ubodali bodáky. Když zprávu o tom, jak Bowie zemřel, sdělili později jeho matce, ta jen klidně poznamenala: „Žádné z těch zranění určitě neměl na zádech.“ Většina očitých svědků se shodla na tom, že při obraně Alama bylo zabito 182 až 257 Texasanů. Mexická armáda ztratila asi 600 vojáků. Údaje o počtu zabitých se ovšem podle různých zdrojů rozcházejí.

Z celé posádky se Mexičanům vzdalo jen osm mužů a sedm z nich bylo na rozkaz generála Lopéze de Santa Anna stejně na místě popraveno. Pouze Hispánec Guerrero, který před třemi měsíci dezertoval z mexické armády a přidal se k Texasanům, popravě unikl, ale jen proto, že se vydával za zajatce Texasanů.

FOTO: Bitva o Alamo

Bitva o Alamo - Bitva o Alamo – Defender GearBitva o Alamo - Bitva o Alamo – All That’s InterestingBitva o Alamo - Alamo 1854 – wikipediaBitva o Alamo - Antonio López de Santa Anna, mexický prezident ,velel mexické armádě v útoku na Alamo – wikipedieBitva o Alamo - Bitva o Alamo – QuizzClub
Další fotky
Bitva o Alamo - bitva o Alamo – Social Studies for KidsBitva o Alamo - Bitva o Alamo – Toy Soldiers of San DiegoBitva o Alamo - Bitva o Alamo – www.neaktuality.czBitva o Alamo - Bitva o Alamo 2 – QuizzClubBitva o Alamo - Bitva o Alamo útok Mexičanů – envyklopedia-fandomBitva o Alamo - Davy Crockett – hraničář – wikipediaBitva o Alamo - Davy Crockett – thegalleria.euBitva o Alamo - Dobytí Alama – Davy Crockett s puškou nad hlavou – wikipediaBitva o Alamo - Dobytí Alama – wikipediaBitva o Alamo - General Antonio Lopez de Santa Anna – wikipediaBitva o Alamo - James Bowie – Alamo – True West MagazineBitva o Alamo - James Bowie – madiumBitva o Alamo - Nůž, kterým se údajně bránil Davy Crockett v bitvě o Alamo – wikipediaBitva o Alamo - Památník bitvy o Alamo – wikipediaBitva o Alamo - Pomník obránců Alama – wikipediaBitva o Alamo - Portrét Davy Croketta – wikipediaBitva o Alamo - Portrét Jima Bowie – wikipediaBitva o Alamo - Poštovní známka s Dayv Crockettem z roku 1967 – wikipediaBitva o Alamo - Poštovní známka vydaná ke stému výročí bitvy o Alamo – wikipediaBitva o Alamo - Pověstný Bowie nůž – wikipediaBitva o Alamo - Rakev s popelem obránců Alama. Máse ovšem za to, ře byl pohřben v blízkosti Alama wikipediaBitva o Alamo - Útok na Alamo – youtubeBitva o Alamo - William B. Travis , velitel Texasanů zemřel v bitvě o Alamo – wikipedia

Krutý způsob boje Mexičanů v této bitvě vyburcoval mnohé obyvatele Texasu, aby vstoupili do armády a pomstili Alamo. V bitvě u „San Jacinto“ 21. dubna 1836 texaská armáda pod velením generála Sam Houstona dobyla vítězství nad mexickou armádou. Výsledkem války bylo v roce 1836 vytvoření „Texaské republiky“. Ta 19. února 1846 vstoupila do Unie a stala se tak 28. členským státem USA.

FOTO: Film Alamo

Film Alamo - Bez názvu – 1Film Alamo - Bez názvu – 2Film Alamo - Bez názvu – 4Film Alamo - Bez názvu – 8Film Alamo - Bez názvu – 9
Další fotky
Film Alamo - Bez názvu – 12Film Alamo - Bez názvu – 10Film Alamo - Bez názvu – 13Film Alamo - Bez názvu – 14Film Alamo - Bez názvu – 15Film Alamo - Bez názvu – 17Film Alamo - Bez názvu – 18Film Alamo - Bez názvu – 20Film Alamo - Bez názvu – 21Film Alamo - Bez názvu – 26Film Alamo - Bez názvu – 27Film Alamo - Bez názvu – 43 aFilm Alamo - Bez názvu – 43Film Alamo - Bez názvu – 44Film Alamo - Davy Crockett – 4. zlevaFilm Alamo - Davy Crockett – 5Film Alamo - Davy Crockett – 6Film Alamo - Davy Crockett – Jim Bowie – Plukovník TravisFilm Alamo - Davy Crockett – John WayneFilm Alamo - Davy Crockett – uprostřed – 1Film Alamo - Davy Crockett – uprostředFilm Alamo - Davy Crockett + Jim BowieFilm Alamo - Davy Crockett -smrt – 7Film Alamo - Jim Bowie – 1Film Alamo - Jim Bowie – Richard Widmark – 2Film Alamo - Jim Bowie – Richard WidmarkFilm Alamo - Jim Bowie + Davy CrockettFilm Alamo - Jim Bowie -3Film Alamo - Jim Bowie -4Film Alamo - Jim Bowie -21Film Alamo - Mexická armádaFilm Alamo - Plukovník Travis – 3Film Alamo - Plukovník Travis – 4Film Alamo - Plukovník Travis – 5 – smrtFilm Alamo - Plukovník Travis – Lawrence Harwey – 2Film Alamo - Plukovník Travis – Lawrence HarweyFilm Alamo - Prezident Antonio Lopez de Santa AnnaFilm Alamo - Wayne

Na připomínku hrdinství Texasanů v této bitvě natočil v roce 1960 americký herec John Wayne jako vlastenecký počin velmi vydařený film „Alamo“, ve kterém si zahrál úlohu Davy Crocketta. V dalších rolích se objevili Richard Widmark (Jim Bowie), Laurence Harvey (plukovník Travis) a Ruben Padilla (generál a prezident Antonio Lopéz de Santa Maria)

 

Před 32 minutami
Život bez mobilního telefonu si dnes již skoro nikdo neumí představit. Neustále si hledáme informace...
Před 2 hodinami
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 3 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Dnes, 11:30
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Reklama