Výlov Bezdreva doprovodily tradiční rybářské slavnosti

29.10.2021
Jiří Bydžovský

S velkým zájmem veřejnosti se setkal letošní ročník tradičních Rybářských slavností v Hluboké nad Vltavou. A to i přes jejich omezený formát, jímž pořadatelé z Centra volného času Poškolák museli reagovat na aktuální protiepidemická opatření. Slavnosti se konaly  v rámci vzniku samostatného československého státu. Jejich součástí byl i výlov rybníka Bezdrev.

„Rybářské slavnosti  jsme loni kvůli covidu zrušili. Do příprav letošního ročníku jsme šli s optimismem, ale moc nechybělo a museli jsme rušit i ten. Omezením jsme se ale nevyhnuli. Na hrázi Bezdreva je tak například méně stánků, abychom mohli zvětšit rozestupy mezi nimi a snížit tak koncentraci návštěvníků na jednotlivých místech, omezený je ale i celkový počet přítomných,“ uvedla předsedkyně Centra volného času Poškolák Valerie Chromá.

Maximální přítomnost 2000 návštěvníků, aktuální povolenou návštěvnost akcí konaných pod širým nebem, se pořadatelům podle ní povedlo zajistit především díky tomu, že na celodenní akci se lidé poměrně často střídali. Přijíždějící plynule nahrazovali odjíždějící, což bylo nejlépe patrné na připravených parkovištích. Hraniční počet návštěvníků se tak do jisté míry samoregulačně podařilo udržet v povolených limitech.

„Přesto si myslím, že návštěvníci slavností o nic nepřišli. Díky podpoře Jaderné elektrárny Temelín má doprovodný program vždy velmi kvalitní úroveň, takže i přes nynější omezení si zde určitě všichni něco svého našli,“ konstatovala Chromá.

Každý to už někdy viděl, alespoň na fotografiích či v televizi. Zpravidla už za svítání nasedají pod hrází u hlavní výpusti muži v gumových oblecích do lodí, aby roztáhli síť přes loviště. Nevod objímá v půlkruhu loviště a rybáři ho začínají stahovat. Takzvaní hajní jdou kádištěm, pěšáci bahnem. Na tvářích všech je znát, jakou sílu musejí vynaložit na stažení sítě. Ve stáncích bylo k dispozici občerstvení i drobné suvenýry. Kdo chtěl, mohl ochutnat rybí speciality.

Rybník Bezdrev je s rozlohou téměř 425 hektarů třetím největším rybníkem nejen v Jihočeském kraji, ale tak v České republice. Jeho hráz je dlouhá 400 metrů a vysoká téměř osm metrů, hloubka na nejhlubším místě dosahuje až sedmi metrů. Rybník je napájen Soudným potokem, což je přítok Vltavy. Loví se jednou za dva roky, každý lichý rok. Jeho výlov, při němž uvízne v sítích rybářů přibližně 300 tun ryb, především kaprů, trvá celý týden. Vedle už zmíněného a převažujícího kapra vydá Bezdrev i řadu druhů takzvaných vedlejších ryb, štik, candátů, amurů, línů, sumců a dalších. „Příští rok by se měly hlubocké Rybářské slavnosti uskutečnit ve stejném čase blíže městu. Na hrázi Munického rybníka,“dodala Chromá.

Zdroj:vzNepřehlédněte