Vypravěč kouzelných příběhů z dětství. Ota Pavel utíkal před nemocí do vzpomínek

„Zbláznil jsem se na zimní olympiádě v Innsbrucku. Zatáhl se mi mozek, jako kdyby přišla mlha z Alp. Šel jsem do hor nad Innsbruck zapálit selské stavení. Přál jsem si, aby se rozsvítilo veliké světlo a zahnalo mlhu. Když jsem vyváděl krávy a hřebce z chlíva, aby neuhořeli, dorazila rakouská policie. Dali mi želízka a vedli mě do údolí. Nadával jsem jim, strhl jsem si boty a šel jsem sněhem bos jako Kristus, kterého vedou na kříž…“ Přesně takto popsal Ota Pavel okamžik, kdy v jeho duši zavládlo šílenství. Bylo mu 35 let.

Osudové rány

Maniodepresivní psychóza má celou řadu spouštěčů. A příběh Oty Pavla byl od raného dětství plný krutých a osudových ran. Většina z nich souvisela s jeho židovským původem a nacistickým holokaustem. Ota Pavel se původně jmenoval Otto Popper a jeho otec, velmi působivě zachycený v pozdějších Pavlových povídkách jako nonšalantní obchodník a milovník života, sice za první republiky dosáhl slušného postavení, ale jako Žid musel se svými dvěma staršími syny odejít do koncentračního tábora. Mladičkému Otovi, který byl po matce zapsán v matrice jako křesťan, se deportace vyhnula, přesto však utrpěl obrovskou psychickou újmu z dočasné ztráty otce i obou milovaných bratrů (jako zázrakem všichni tři přežili a po válce se vrátili domů). To všechno se v něm usadilo a jednoho dne vybuchlo v podobě těžkého záchvatu maniodepresivní psychózy.

Ota Pavel, známý a neznámý

Kariéra sportovního reportéra

Přitom krátce po válce Ota Pavel nastartoval celkem slibnou kariéru. Stal se sportovním redaktorem československého rozhlasu a rychle si vybudoval skvělou pověst. Snažil se totiž jít za sportovní výsledky – nereferoval o brankách, bodech, vteřinách, ale o příbězích. O touhách, o euforii i zklamání… prostě o sportovních emocích. Ostatně jeho pozdější knihy se sportovními příběhy Pohádka o Raškovi, Plná bedna šampaňského či Dukla mezi mrakodrapy si našly tisíce čtenářů.

Filozof, který se chtěl stát bohem. Ladislav Klíma provokoval názory i životním stylem

„Běž do plynu, ty Žide!“

Ota Pavel šel do všeho po hlavě, dokonce s pražskou Duklou trénoval a fyzicky se doslova ničil. Přesto za propuknutím jeho psychické nemoci mohla být neurvalost českých hokejistů, kteří ho prý v jakési vyhrocené chvilce poslali do plynu – traduje se, že kdosi z českých reprezentantů právě v Innsbrucku pronesl na jeho adresu větu: „Běž do plynu, ty Žide!“ Krátce poté se odehrála situace popsaná na začátku našeho příběhu.

Otu Pavla převezli do pražské psychiatrické léčebny, kde se začal léčit. Jenže o jeho chorobě se tenkrát vědělo mnohem méně než dnes a k dispozici nebyla ani účinná antidepresiva. A tak byl Pavel během 10 let téměř dvacetkrát hospitalizován v psychiatrické léčebně. Sám s hořkostí poznamenal, že vůbec nejhorší je okamžik, kdy si „díky“ práškům uvědomíte, že jste blázen.

Svět jako blázinec. Spisovatel John Kennedy Toole a jeho marný boj s hlupci

Odkaz velkého vypravěče

Paradoxně právě v tomto období napsal Ota Pavel své nejlepší knihy Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby, které dodnes patří mezi největší klenoty české literatury 20. století. Uhrančivě magické příběhy ze svého dětství napsal jen krátce před smrtí, jež ho zastihla v roce 1973 v pouhých 42 letech. Bezprostřední příčinou jeho smrti bylo selhání srdce. Kvůli užívání nekvalitních léků hodně přibral a před pár lety ještě nadšený amatérský sportovec vypadal na konci života výrazně starší. Velký vypravěč kouzelných dětských vzpomínek zemřel v pražských Bohnicích, kam jej převezli s dalším záchvatem těžké deprese.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

divadelní představení_ilustrační obrázek
Dnes, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Dnes, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Dnes, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Dnes, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Dnes, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Nemocnice na Bulovce
Dnes, 09:59
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na...
Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Reklama