Azylové domy organizace Na počátku pomáhají. Maminky v nouzi zde najdou zázemí

Na louce

Těhotné ženy a maminky s dětmi v těžké životní situaci mohou na přechodnou dobu najít zázemí a podporu ve dvou azylových domech. Společnost Na počátku je provozuje na Vysočině.

Před dvaceti sedmi lety byla založena obecně prospěšná společnost Na počátku o.p.s. Ta si dala za cíl pomáhat těhotným dívkám, ženám a maminkám, které se dostaly do tíživé životní situace.

Součástí pomoci a podpory těhotným ženám a maminkám s dětmi je i možnost ubytování.

Ženy, kterým chybí zázemí a podpora ze strany nejbližších, přicházejí také do dalšího azylového domu organizace Na počátku. Nachází se na Třebíčsku a nese název Domov pro dětský život. Ženám nabízí klidné a bezpečné zázemí pro dobu těhotenství a raného mateřství. „Ubytované maminky mohou v Domově pracovat na posílení a rozvoji svých schopností a dovedností,“ popsala vedoucí Domova pro dětský život Martina Kunstová s tím, že pracovnice maminkám nabízejí například aktivity, jako je vaření, šití, ruční práce, rozvoj dětí, plán hospodaření a podobně.

Brazilští studenti recyklují poškozené žárovky a darují je rodinám v nouzi. Pomáhají lidem i přírodě

Další možností je využít ubytovací služby v Bytech Na Počátku. Ženy s dětmi ve složité životní situaci mohou bydlet v Bytech Na počátku v Telči v samostatné bytové jednotce. Pracovnice s nimi vytvářejí takzvaný individuální plán, kam zanesou témata, na kterých chce žena pracovat, a také cesty, jakými jich chce dosáhnout.  „Cílem služby je posílit dovednosti a znalosti žen tak, aby byly schopny vlastními silami zvládat nároky spojené s rodičovstvím a samostatným životem,“ vysvětlila vedoucí sociální služby Nikola Křehová. Svým charakterem se Byty Na počátku podobají tréninkovému bydlení, kdy je práce postavena na individuálních potřebách každé rodiny.

„Celkově oběma azylovými domy organizace Na počátku prošlo za dobu jejich existence přes čtyři sta žen. Společně s nimi tam bydlelo přes pět set jejich dětí a přes 190 dětí se díky těmto službám narodilo,“ doplnila ředitelka organizace Eva Vondráková.

Farní charita Beroun pomáhá dlouhodobě nezaměstnaným

Společnost využívá práci zkušených pracovnic, také ve své poradně v Brně. Formou poradny poskytují konzultace dívkám a ženám, které se na jejich brněnskou poradnu obrací. Ročně se jedná o stovky klientek, které poradnu navštíví

Organizace Na počátku se stala v roce 2019 Neziskovkou roku mezi středně velkými organizacemi. Titul udílí Nadace rozvoje občanské společnosti na základě výsledků soutěže, ve které hodnotí zdravé fungování organizací. Transparentnost fungování a efektivní nakládání se zdroji hodnotí také takzvaná Značka spolehlivosti, kterou organizace Na počátku získala v roce 2014. Každý rok se tato souvislosti podrobuje novému přezkoušení.

Osoby bez přístřeší mají nové denní centrum

Samotný chod a existence služby by nebyla vůbec možná bez finanční podpory ze strany státu, fondů Evropské unie, města Brna, městské části Brno sever i materiálu z Operačního programu Potravinové pomoci a hlavně dalších dárců, kteří mohou pomoci finančním darem na účet společnosti, nebo on-line na webovém portálu www.darujme.cz a nebo dárcovskou SMS na www.darcovskasms.cz

Pro klientky a jejich děti ubytované v zařízeních na počátku jsou i významnou pomocí i hmotné dary v podobě trvanlivých potravin, dětské pleny, vlhčené ubrousky, hračky a další věci, které mohou maminky s dětmi využít. Více informací je k dohledání na adrese www.napocatku.cz. „Dary je možné si odečíst ze základu daně. Díky novele, kterou zákonodárci projednali o Vánocích, si fyzické osoby i firmy mohou daňový základ v roce 2020 a 2021 takto snížit až o 30 procent“, uvedla Eva Vondráková.

Nehoda autobusu
14.1.2021
Nevlídné zimní počasí a padající sníh silný vítr jsou zdrojem obtížné sjízdnosti některých úseků na...
21.12.2020
Archeologové objevili v milevském klášteře schránku s odseknutou částí hřebu z takzvaného Pravého kříže, tedy...
2.11.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
2.11.2020
Tisková mluvčí policie české Republiky Dana Čírtková upozorňuje, že se kriminalisté z Vysočiny zabývají podvodným...
1.11.2020
Období kolem dne Památky zesnulých bylo každoročně spojeno s velkou návštěvností hřbitovů i ve vzdálenějších...
Mateřská školka
20.10.2020
Rodiče dětí, které navštěvují Mateřskou školu na ulici Bratrská v Dačicích, byli koncem minulého týdne...
Reklama