Lidé jí v kancelářích i šatnách. Firmám se nelíbí zákaz stravování v jídelnách

Firmám ani odborářům na Vysočině se nelíbí zákaz stravování v podnikových jídelnách. Podle nich opatření proti šíření viru nelze zajistit v případě, když budou pracovníci jíst v kancelářích, šatnách nebo na pracovištích. 

„Stav, kdy si zaměstnanci kamsi odnesou jídlo, je samozřejmě nesmyslný,“ řekl Roman Bence, předseda jedné z odborových organizací KOVO v jihlavské firmě Bosch Diesel. Podnik zaměstnává skoro 4 tisíce lidí. Bence uvedl, že už o záležitosti mluvil i s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou. Poslal mu fotku závodní jídelny. „Aby si ti, co o tom rozhodují, udělali představu, jak ty firmy pracovaly a kolik investovaly, aby jídelny byly bezpečné,“ řekl.

V jídelně firmy Bosch podle odboráře dělí stoly plexisklo, u stolu pro čtyři mohou jíst jen dva lidé, sedí křížem proti sobě. „Po každém strávníku se umývá stůl,“ uvedl Bence.

Podle nového vládního opatření bude v provozovnách zaměstnaneckého stravování zakázáno jídlo konzumovat, sloužit budou moci jen pro prodej nebo podání pokrmů. Zaměstnanci si budou moci jídlo do práce donášet, nebudou ale jíst v jídelnách, aby se tam nesdružovali, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí večer.

Vláda rozhodla. Stoprocentní nemocenská a povinné testování ve firmách

„Určitě toto opatření pro nás není šťastné řešení, takže se ho snažíme rozporovat,“ řekla Eva Rosecká, předsedkyně podnikových odborů Žďasu ve Žďáru nad Sázavou. Ve strojírenské a metalurgické výrobě pracuje okolo 1 600 lidí. Firma by podle Rosecké měla lidem zajistit teplé jídlo. Podotkla, že v podnikové jídelně jsou mezi stoly přepážky a jíst tam může najednou jen omezený počet lidí.

Dopady vládního opatření přidalo starosti i Agropodniku Košetice na Pelhřimovsku s 90 zaměstnanci. „To nás zaskočilo hodně,“ řekl předseda představenstva Zdeněk Duffek. V podniku se zemědělskou výrobou se pracuje ve více provozech, na obědě se sejde nejvýš 15 lidí. Provoz jídelny se dá organizovat. „Když zaměstnancům řekneme, že si mají jídlo odnést, tak se třeba sejdou na šatně, to považuji za kontraproduktivní,“ uvedl.

Dopravní firma ICOM transport sídlící v Jihlavě dnes uvedla, že jí nezbylo nic jiného než závodní stravování zrušit, protože kanceláře nejsou na stravování přizpůsobené. „Zaměstnanci si zaplatili oběd a nemohou si ho sníst. Nedostali jsme ani den, abychom se na takové opatření připravili,“ uvedla předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová v tiskové zprávě.

adp/ČTK

26.6.2021
Paní ministryně navštívila klienty stacionáře, kteří trpí poruchou autistického spektra.
22.6.2021
Žďár nad Sázavou se může pochlubit jednou z nejdéle působících firem na sběr a zpracování...
22.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.6.2021
Kvůli bouřkám a větru, který je doprovázel, měli hasiči na Vysočině od pondělního odpoledne přes...
21.6.2021
Žďár nad Sázavou se může pochlubit jednou z nejdéle působících firem na sběr a zpracování...
25.5.2021
Policie na Vysočině v současnosti pátrá po 35 dětech, každému z nich byla nařízena ústavní...
20.5.2021
Za obcí Ždírec nad Doubravou na Havlíčkobrodsku v noci na dnešek řidič narazil autem do...
13.5.2021
Při nehodě čtyř vozidel na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku zemřel dnes odpoledne...
7.5.2021
Při čtvrtečním požáru dřevěné chaty v Batelově na Jihlavsku se zranil její majitel, který se...
14.4.2021
Na Vysočině se loni meziročně výrazně zvýšil počet případů klíšťové encefalitidy, onemocnělo 118 lidí, v...
13.4.2021
Se zrušením některých protiepidemických opatření se mohly znovu otevřít také ordinace psychologů, které nepatří mezi...
Reklama