„V souvislosti s koronavirem jsme v roce 2020 uskutečnili celkem 5224 výjezdů, což je zhruba 18 procent z celkového počtu,“ uvedl Petr Janáček, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina (ZZS). Většinou šlo o výjezdy k pacientům s podezřením na covid-19. K lidem, kteří měli nákazu potvrzenou, bylo 879 výjezdů.
Krajští záchranáři se také zapojili do odebírání vzorků na testy na covid-19. Jejich mobilní odběrový tým loni odebral asi 2 700 vzorků.
Úrazy loni záchranáře zaměstnávaly méně než v roce 2019. Počet zásahů kvůli nim meziročně klesl přibližně o 810 na 8 992 výjezdů. Přibyla naopak péče o pacienty s interními obtížemi.
ZZS je příspěvkovou organizací kraje. Pracuje pro ni 408 lidí. Záchranáři zasahují na Vysočině s více než půl milionem obyvatel z 21 základen, kde je k dispozici 29 pozemních výjezdových skupin a jedna letecká. Provozovatelem letecké záchranné služby se od roku 2021 stala společnost DSA, a. s. Vzešla z výběrového řízení pořádaného ministerstvem zdravotnictví na léta 2021 až 2028. Původní provozovatel, rakouskou společnost Helikopter Air Transport, za uplynulé čtyři roky nalétal pro krajské záchranáře přes 1800 hodin, řekl už dřív Janáček.
ZZS má od loňska k dispozici nové vzdělávací a výcvikové středisko. Budova asi za 85 milionů korun oceněná v soutěži Stavba roku má moderní vybavení včetně simulátoru pro zásah leteckých záchranářů nebo dekontaminační jednotky. Je určená pro záchranáře i ostatní složky integrovaného záchranného systému nejen z Vysočiny. „Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci však byly všechny aktivity pozastaveny a školení z bezpečnostních důvodů neprobíhají,“ řekl Janáček.
V rámci pravidelné obměny vozového parku získali loni záchranáři sedm nových sanitek asi za 20 milionů korun. K pacientům vyjíždějí s 82 vozy. Ročně najedou více než 1,7 milionu kilometrů.
Roční rozpočet ZZS byl v uplynulých letech přes 400 milionů korun. Letošní rozpočet podle Janáčka zatím ještě nebyl přesně stanovený.
adp/ČTK