• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Výstava Dientzenhoferova Portheimka představuje barokní klenot Smíchova

  29.9.2023
  Renata Říhová

  Pátá městská část připravila expozici, která návštěvníky seznámí s příběhem letohrádku Portheimka na pozadí společenských a kulturních proměn tří století. Výstava je instalována v galerijních prostorách přímo v barokní budově od Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

  Historie Portheimky se píše od dvacátých let 18. století, kdy ji slavný stavitel vybudoval pro svou rodinu. Letos zde byla obnovena pravidelná výstavní činnost v režii městské části, a tak aktuální expozice symbolicky zahajuje novou kapitolu provozu objektu. Autorem výstavy je Pavel Fabini, který ji se svými spolupracovníky rozdělil do tří základních částí. Ty se postupně zaměřují na původní podobu letohrádku a osobu jeho tvůrce K. I. Dientzenhofera a na rokokovou éru stavby za majitelů z rodu Buquoyů, kteří také založili přilehlou zahradu. Poslední část se zabývá dramatickým děním v 19. a 20. století, kdy zde sídlili Porgesové z Portheimu a později došlo k zásadním proměnám využití památky.

  „Jedná se o zcela originální výstavu, kvůli které byl dokonce proveden základní archivní výzkum. Díky tomu se návštěvník na téměř třech desítkách panelů dozví i zcela nové informace o historii Portheimky a osobnosti K. I. Dientzenhofera, který patřil k nejvýznamnějším architektům a stavitelům barokního slohu,“ popsal historik a kurátor výstavy Pavel Fabini. Tvůrcům výstavy se navíc podařilo pro tento účel zapůjčit dosud nevystavená dobová umělecká díla. Návštěvníci se tak mohou těšit na nevšední zážitek každodennosti a duchovního světa tereziánské epochy.

  „Dientzenhoferův letohrádek je unikátní architektonické a umělecky koncipované dílo, které svým významem přesahuje naši městskou část. Mám radost, že se nám zde podařilo oživit výstavní tradici, navíc takto stylově, kdy je hlavním exponátem samotná stavba. Návštěvníci si díky tomu mohou prohlédnout i dochovaný mramorový sál s původní nástropní freskou od malíře Václava Vavřince Reinera,“ dodal radní pro kulturu Prahy 5 Štěpán Rattay (Piráti).

  Tématu výstavy, kterou smíchovská radnice realizovala ve spolupráci se společností Czech Archives, se bude věnovat rovněž bohatý doprovodný program. Ten zahrnuje komentované prohlídky s autory expozice a vycházky po stopách Dientzenhoferova díla, na něž v říjnu a listopadu naváže série přednášek předních odborníků na oblasti spjaté s historií letohrádku. Výstava bude pro veřejnost bude otevřena až do 29. listopadu. Je přístupná denně kromě pondělí od 13.00 do 18.00 hodin, vstup je zdarma.

  Letohrádek Portheimka jedinečný objekt s unikátní polohou přímo v samotném centru Smíchova. „V místech, kde se Portheimka nachází, byl už v první polovině 14. století zbudován kartuziánský klášter. „Právě ten dal dle některých výkladů Smíchovu jeho název, neboť se v jeho bezprostředním okolí „smíchaly“ všemožné profese i národnosti. Sama Portheimka je tedy nejen přirozeným středobodem městské části Praha 5, ale je ztělesněním její historie, místem, v němž je zakódován odkaz bohaté kulturní a společenské minulosti tohoto skvostu,“ doplnil Pavel Fabini.

  Zdroj: TZ MČ Praha 5


  Témata:

  Nepřehlédněte