• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Výstavu věnovanou cimbálu otevřelo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

  21.10.2022
  Doris Drienová

  Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo výstavu věnovanou cimbálu. Strunný hudební nástroj je dlouhodobě spjatý s Moravou a lidovou kulturou. Cimbál a jeho předchůdci však mají více než tisíciletou historii, uvedl v tiskové zprávě etnograf muzea Jan Káčer, který je vedoucím cimbálové muziky Ohnica. Slovácké muzeum se od svého vzniku v roce 1914 zaměřuje na etnografii, za dobu své existence však cimbálu nevěnovalo samostatnou výstavu.

  Cimbál patří k nejstarším hudebním nástrojům, jehož raná podoba sahá až do období starověku. Za přímého předchůdce cimbálu lze podle Káčera považovat středověká psaltéria, česky žaltáře, různých tvarů, která se vyskytovala již v 11. století jak v Evropě, tak v oblastech islámské kultury. „Tento nástroj se do Evropy dostal pravděpodobně prostřednictvím arabských obchodníků, kteří na něho hráli nebo byli v kontaktu s hudebníky, jež hru na nástroj ovládali,“ uvedl etnograf.

  Cimbál v konstrukčně zdokonalené současné podobě, o kterou se v roce 1874 postaral budapešťský nástrojař českého původu Josef Václav Schunda, podle etnomuzikologa muzea Petra Číhala postupně pronikl v první polovině 20. století z dnešního Maďarska na Moravu. „Velkého rozmachu dosáhl po druhé světové válce v souvislosti se zakládáním folklorních souborů a cimbálových muzik spjatých s projevy folklorismu,“ uvedl Číhal.

  Návštěvníci výstavy uvidí cimbály domácí provenience i zapůjčené nástroje pocházející z Asie nebo Ameriky. Nejstarší cimbál na výstavě je datovaný do roku 1730. Nechybí ani značka jednoho z prvních výrobců cimbálu Schunda z Budapešti z druhé poloviny 19. století nebo moderní cimbál postavený v poslední čtvrtině 20. století pro Pražské madrigalisty. Lidé si prohlédnou i kopii cimbálu zhotoveného podle nákresu Leoše Janáčka nebo elektronický cimbál zhotovený v Německu.

  Výstava představí též produkci současných výrobců cimbálů, a to Jiřího Galušky z Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku nebo zhotovitele malých cimbálů Pavla Petržely z Vracova na Hodonínsku. Výrobu nástroje představuje video, které tvůrci výstavy s Galuškou natočili. Výstava přibližuje i významné osobnosti folkloru a uherskohradišťské rodáky, hudebníka, choreografa, malíře, scénografa Jaroslava Václava Staňka (1922–1978) a hudebníka, etnografa a pedagoga Jaroslava Čecha (1932–1970). Oba jsou spojeni s první etapou činnosti souboru Hradišťan.

  Pro školní kolektivy muzeum v souvislosti s výstavou připravilo výukový program. Přichystány jsou komentované prohlídky. Výstava v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech potrvá do 15. ledna příštího roku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte