13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Vysvědčení slavných: propadal Einstein z matematiky? A co měl Čapek ze psaní?

Doufali jste, že z vašeho dítěte bude jednou raketový inženýr nebo uznávaný vědec, ale vysvědčení, co dnes přineslo domů tomu úplně neodpovídá? Nevěšte hlavu. Za prvé je teprve pololetí a leccos se dá opravit a za druhé i slavní a úspěšní neměli vždy samé jedničky.

Reklama

Čapkovo psaní a Benešova čtyřka z latiny

Rozhodně to platí například o Karlu Čapkovi, autorovi mnoha oceňovaných literárních děl jako románů Továrna na absolutno nebo Krakatit. Na vysvědčení, které dostal roku 1897 v obecné škole v Úpici, měl spisovatel ze psaní trojku. A ani jeho bratr Josef, budoucí výtvarník, ve svém pozdějším oboru na škole nevynikal. Na vysvědčení z vnější úpravy písemných prací dostal rovněž za tři.

Vrcholný představitel první republiky a druhý československý prezident Edvard Beneš také ve školních lavicích nijak neexceloval. Za čtyřku z latiny na vysvědčení z prvního ročníku gymnázia jej doma asi moc nepochválili. Nevylepšil si to ani tělocvikem, ze kterého měl trojku.

Šestka z matematiky i známka z píle. Jak vypadalo vysvědčení dříve?

Nadaný žák = dobrý autor?

Podle vysvědčení některých spisovatelů, která schraňuje Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, rozhodně neplatila rovnice – nadaný žák, dobrý autor. Spisovateli Bohumilu Hrabalovi zoufale nešly jazyky. Propadl nejen z latiny a němčiny, ale i češtiny. Nedostatečnou měl i ze zeměpisu. Karel Poláček, autor Klapzubovy jedenáctky, na tom byl jen o trochu lépe. Z českého jazyka prospěl jen s “odřenýma ušima“ se čtyřkou.

Edison se nikdy nenaučil psát

Nad Sbírkou úloh z matematiky pro základní školu Františka Bělouna se zapotil nejeden student. Málokdo ale ví, že její autor dosáhl na svém vysvědčení z tohoto předmětu jen na trojku.

A problémy s učením měli i další známí vědci. Vynálezce elektrické žárovky, fonografu a držitel více než tisícovky patentů Thomas Alva Edison se jako dysgrafik nikdy nenaučil psát, nic mu neříkala například interpunkce. George Stephenson, který vynalezl parní stroj, byl negramotný.

Einsteinova šestka z matematiky

O Albertu Einsteinovi se zase říká, že propadal z fyziky a z matematiky. Je sice pravda, že na maturitním vysvědčení měl z těchto předmětů šestku, ale dostal je ve Švýcarsku. Tamní hodnocení bylo opačné – nejlepší známka šestka, nejhorší jednička. Převedeno na náš způsob známkování, v matematice, fyzice a geometrii vynikal, zatímco v ostatních předmětech byl geniální matematik pouze průměrný.

Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?

 

Před 1 hodinou
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama