20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Vytáhněte rolety! Pokles očních víček nastává nejčastěji v létě. Co s tím?

Mžouráte do slunce, do počítače nebo na displej mobilního telefonu? Mnoho lidí zejména teď v létě zjistí, že zabrat dostávají nejen jejich oči, ale i oční víčka. Ty patří díky neustálému mrkání a mhouření očí k vůbec nejnamáhanějším částem lidského těla. Jejich jemná kůžička proto rychle stárne a časem ztrácí svoji pružnost. Úpravu víček, ať už horních nebo dolních, lze dnes už naštěstí jednoduše řešit.

Reklama

Počet blepharoplastik neboli operací víček zažívá celosvětový nárůst a v plastické chirurgii, patří k vůbec nejžádanějším výkonům. Zájem stoupá také o novější metodu Plexr, spočívající v odpaření kůže plazmou.

Jarní detox pro vaše zuby. Vybělí je mrkev, kokosový olej, či prášek do pečiva?

Nechte problém vypařit

Jen v USA podle Společnosti amerických plastických chirurgů roste počet operací o 3 % ročně a podobný trend se už projevuje i u nás. Jak ale říká doktorka Nina Koutná, dermatoložka z Kliniky GHC Praha, pokud někoho trápí jen horní víčka, nemusí jít hned na operaci: „Pro pacienty, které obtěžuje povolení či mírné padání horních víček a neumějí si představit, že by podstoupili klasický chirurgický zákrok, je vhodný plazmový generátor známý jako Plexr. Ten funguje na principu radiofrekvence. V tenké vrstvičce vzduchu mezi koncovkou přístroje a ošetřovaným místem se tvoří fyzikální plazma, která způsobuje tečkovité odpařování přebytečné kůže,“ vysvětluje lékařka.

Spoléháte se na svůj zrak? Vnímejte svět všemi smysly a navštivte ZOO se zavřenýma očima

Ošetření je jen mírně invazivní, trvá zhruba 60 minut podle míry povolení a probíhá bez narkózy.
„Výhodou je, že při něm nevznikají žádné jizvy a vede i ke zlepšení stavu vrásek kolem očí. Plexrem lze také dobře řešit bělavé či žlutavé tukové nárůstky, takzvaná xantelasmata, usazená obvykle u vnitřních koutků očí.“

Mrkev je neobyčejná přísada naší české svíčkové. Uzdravuje oči, zuby i srdce. Dáte si?

Nevýhodou metody je, že není tak úspěšná při úpravě dolních víček a výsledek nemusí být tak výrazný jako po „klasické“ operaci. Naopak v případě, že část horního víčka už tvoří „kapsu“ nebo „faldík“ zevně od oka, může Plexr pomoci lépe než operace, protože řez, který by chirurg musel protáhnout až do těchto míst, by tam pak zanechal viditelnou jizvu.
„Plexr je vhodný spíše pro lidi, kteří z principu odmítají do přebytečné kůžičky řezat, anebo chtějí s klasickou operací ještě počkat. Někteří takto řeší i asymetrii víček, kdy jedno oko vypadá kvůli padajícímu víčku poněkud „jinak“ než druhé,“ vysvětluje doktorka Nina Koutná.

Kdo chce zlepšení jednoduše a rychle, volí obvykle operaci

Docent Miroslav Tvrdek, plastický chirurg z Kliniky GHC Praha, ji doporučuje zejména těm pacientům, kteří mají na víčkách výrazný kožní nadbytek, a tvoří se jim tukové prolapsy neboli váčky.
„To platí pro horní i dolní víčka. Operace tento problém výrazně zlepší. Odoperovaný člověk najednou omládne o několik let a u horních víček může zmizet pocit tíže a zvýšená únavnost očí. V nejpokročilejších případech, kdy už převislá kůže horních víček brání pohledu vzhůru, operace odstraní omezení zorného pole,“ uvádí lékař.

Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Nevidomým a slabozrakým pomůže rychleji číst

Plastika dolních víček zase zbaví pacienta nevzhledných „pytlů“ pod očima.
Na otázku, jaký věk je pro operaci nejlepší, není podle doc. Tvrdka jednoznačná odpověď. Vždy záleží na konkrétním případu. Optimální čas je tehdy, když jsou splněna indikační kritéria a výsledek operace bude jasně patrný. Vždy záleží na důkladném vysvětlení pacientovi a vzájemné dohodě s ním. „Účinek plastické operace nemůže být nikdy trvalý, protože proces stárnutí a ochabování tkání s přibývajícími léty pokračuje. U většiny lidí je proto efekt patrný 5 až 7 let, u některých i déle. Dobrá zpráva ale je, že operace přináší pacientům okamžitý a zřetelný výsledek a v případě potřeby ji lze i vícekrát opakovat,“ říká doc. Tvrdek.

Obě metody – Plexr i operaci – lze kombinovat

„Někdy klientka vyzkouší nejprve Plexr. A pokud si představuje větší účinek, rozhodne se později ještě pro plastickou chirurgii. Jindy naopak po několika letech po plasticko-chirurgické operaci víček zkusí zákrok Plexrem, který jí přinese další zlepšení a vyhladí i jizvičky po předchozí plastice. Rozhodně by ale měla být mezi zákroky pauza alespoň půl roku,“ doplňuje Nina Koutná. A zdůrazňuje, že pro zdárný výsledek je nutné důsledně dodržovat pokyny lékaře, týkající se následné péče, aby se kůže dobře a hezky zahojila.

Citron jako superpotravina, která umí zázraky. Na co všechno tato kyselá bomba pomůže?

Oba specialisté se shodují v tom, že chirurgický zákrok má provádět jen atestovaný plastický chirurg a s Plexrem by měl pracovat pouze dermatolog. „V dnešním boomu se do zákroků někdy vrhají i kosmetičky nebo lékaři z jiných oborů, které nemusejí mít přímý vztah k estetice. Pak je ale bezpečnost takového výkonu těžko odhadnutelná,“ varuje dermatoložka.

FOTO: Plastická operace očních víček

Plastická operace očních víček - 1_Oční víčka dnes nemusí řešit pouze operace_ lékařka Nina Koutná z Kliniky GHC Praha s přístrojem Plexr_foto René Volfík_repro zdarmaPlastická operace očních víček - 2_Ošetření přístrojem Plexr trvá zhruba hodinu_foto René Volfík_repro zdarmaPlastická operace očních víček - 4_ Koncovka přístroje Plexr připomíná větší propisku_foto René Volfík_repro zdarmaPlastická operace očních víček - 5_Hrot se víčka nedotýká a přebytečnou kůži odpaří platma tvořící se v tenké vrstvě vzduchu_foto René Volfík_repro zdarmaPlastická operace očních víček - 6_Koncovky přístroje Plexr s dobíjecí jednotkou_foto René Volfík_repro zdarma
Další fotky
Plastická operace očních víček - 0 Metoda Plexr je nejvhodnější na úpravu horních víček_foto René Volfík_repro zdarma
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Včera, 08:00
Vždycky jsem slýchávala, že snídaně je základ dne. Snídat jsem se naučila až skoro v...
20.4.2019
Jmenoval se Andrej Sládkovič, narodil se 30. března 1820 v Krupině a bylo mu jen...
20.4.2019
Mrazivé ticho polární noci. Divadlo, které se před užaslými lidskými zraky právě odehrává na obloze,...
20.4.2019
20. dubna si připomínáme 130. výročí narození Adolfa Hitlera. Varovné výročí, protože do čela Německa...
20.4.2019
Začala sezona, která se dostává do plného proudu. Čas se změnil na letní, je déle...
Reklama