Vytvořil z Prahy centrum Evropy. Úspěch i šílenství Rudolfa II.

Společně s Karlem IV. zřejmě nejslavnější císař na českém trůně. Ale také jeden z nejrozporuplnějších. Rudolf II. sice přestěhoval vídeňský dvůr do Prahy, ze které udělal na třicet let centrum Evropy, ale ve své císařské roli příliš neobstál. Postupem času se zhoršovaly jeho psychické problémy a přibývaly děsivé záchvaty. Útočil na své rádce, jindy se válel po zemi, křičel a pištěl, v dalších dnech chtěl spáchat sebevraždu, rozbil okno a střepem se snažil přeřezat tepny na rukou. A když to nevyšlo, pokusil se probodnout dýkou.

Podivínský vladař

Rudolf II. se narodil v roce 1552 jako následník trůnu ve Vídni, ale velkou část mládí strávil na dvoře svého strýce, španělského krále Filipa. Ve dvaceti letech byl korunován uherským králem, o tři roky později českým a v roce 1576, po smrti svého otce, se nakonec stal také rakouským císařem. Jenže pak se rozhodl vystoupit proti tradici i přání rodiny a nečekaně přesunul centrum moci do Prahy, kam se přestěhoval s celým císařským dvorem. První známka toho, že jeho vláda bude jiná.

Milost přišla po dvanácté. Polního maršála Russworma nezachránil před popravou ani jeho ochránce Rudolf II.

Rudolf II. neměl rád politiku, netoužil po intrikách či válkách, ale miloval umění a alchymii, a tak do Prahy povolal „odborníky“ všeho druhu z celého světa. Kvůli tomu si vysloužil nálepku sice vzdělaného, avšak poněkud podivínského vládce. Jeho psychické problémy ale postupně narůstaly. První obtíže se objevily v jeho třiceti letech, kdy Rudolf II. začínal trpět stavy apatické letargie, jež se střídaly se záchvaty vzteku a zuřivosti.

Utajená nemoc následníka trůnu. Co vše tajil císařský dvůr

Habsburský syndrom

Podle lékařů král onemocněl schizofrenií a psychózou, která způsobovala výkyvy nálad. Tuto chorobu způsobily příbuzenské sňatky mezi rakouskými a španělskými Habsburky, kteří se brali mezi sebou, a projevila se u mnoha dalších panovníků. U Rudolfa II. byla navíc s postupujícím věkem zesílena psychickými následky nevyléčitelné syfilidy. A také těžkým politickým zápasem, který musel svádět o udržení trůnu.

„Černá ovce“ Habsburků. Císař a král Maxmilián II. nesympatizoval s katolickou církví

Nakonec ve Vídni prohlásili novým císařem Rudolfova mladšího bratra Matyáše, takže už to vypadalo, že se schyluje k rodinné válce. Posléze se však oba bratři domluvili, že slábnoucí Rudolf II. se vzdá většiny císařství a nechá si jen český trůn a formálně také císařskou korunu. Politická situace se dále zostřovala při jednání s českou šlechtou a císař musel podepsat slavný Majestát. Několikrát se při jednáních zhroutil a před svými rádci a šlechtici dostával záchvaty usedavého pláče.

Prokletí druhorozeného. Mladší bratr Františka Josefa I. si zajistil císařskou korunu v Mexiku

Císař bez koruny

Nakonec přišel Rudolf II. o vše – ztratil i českou korunu a zůstal mu jen prázdný titul císaře a Pražský hrad, kde mohl těžce nemocný dožít posledních několik týdnů života, jež mu ještě zbývaly. Těžké deprese z poslední prohry a marných politických bojů zapíjel alkoholem, který jen uspíšil neodvratný konec. Po Rudolfově smrti v roce 1612 proběhla téměř veřejná pitva, jíž se zúčastnila řada šlechticů, a teprve poté bylo jeho tělo pohřbeno v podzemí Svatovítské katedrály.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 17:30
Brigitte Bardot. Sexuální symbol 50. a 60. let 20. století. Filmová herečka, zpěvačka a v...
Dnes, 16:00
Náměstí květin. Opravdu poetický název, že? Pestrá paleta barev a vůní. Lidé jsou zde na...
Dnes, 15:01
Na polohraném dokumentu Pěšky bez hranic právě pracuje režisérka Eva Toulová. Je o tom, že...
Dnes, 14:00
Meditace s předmětem je cvičení soustředěné na prožívání přítomného okamžiku – vynikající způsob, jak si...
Dnes, 11:30
V zimě, i v té letošní, pleť opravdu trpí. Můžete jí chránit několika způsoby. Ideální...
Dnes, 10:00
Gottfried Bacher se narodil 17. 11. 1838 v rakouském Mühlbachu. V roce 1861 absolvoval báňskou...
Dnes, 08:00
I když naše duše není vidět a nemá ani žádnou hmotnost, vůni či chuť, cítíme...
Včera, 17:30
„Zbláznil jsem se na zimní olympiádě v Innsbrucku. Zatáhl se mi mozek, jako kdyby přišla...
Včera, 16:00
Nápadné a velmi dekorativní čemeřice zdobí zahrady častokrát už od prosince či ledna, leckdy kvetou...
Včera, 14:00
Když v únoru roku 1923, britský, amatérský archeolog Howard Carter, odpečetil Tutanchamovu hrobku, kterou objevil...
Reklama