Z bohumínských ulic za dva roky zmizelo přes 60 vraků, městu pomohla novela

9.10.2022
Doris Drienová

Více než 60 vraků automobilů se podařilo za poslední dva roky odstranit z ulic Bohumína na Karvinsku. Městu výrazně pomohla novela zákona o pozemních komunikacích, díky níž se města snadněji zbavují autovraků blokujících parkoviště. Část vozidel navíc město zpeněžilo v dražbě, další dva vozy nabídne zájemcům ještě letos, řekla mluvčí radnice Jana Končítková.

Mluvčí připomněla, že z automobilů, které mají déle než půl roku propadlou technickou kontrolu a stojí na parkovišti, je podle více než dva roky staré novely překážka. Město pak může vrak nechat odtáhnout. Právě na taková vozidla se zaměřují strážníci bohumínské městské policie, kterým pomáhají i tipy od samotných obyvatel města. „Majiteli či provozovateli takového automobilu přijde z úřadu výzva, aby jej z veřejné plochy odstranil. Má na to dva měsíce. Pokud tak neučiní, můžeme vozidlo odtáhnout,“ popsal postup ředitel Městské policie Bohumín Roman Honysz.

Za poslední dva roky město novelu využilo u 64 autovraků. Na úřední výzvu přitom zareagovalo 53 majitelů, kteří si buďto obnovili platnost technické kontroly nebo vozidlo ve většině případů z parkoviště odstranili. „Jedenáct vozidel jsme museli odtáhnout my. Sedm z nich šlo do veřejné dražby, všechna se prodala. Další dvě auta se k prodeji právě chystají. Zbývající dva kusy jsme nechali ekologicky zlikvidovat,“ uvedl Honysz.

Strážníci se setkávají i s případy, kdy se o své auto majitel přihlásí až dodatečně. „Na konci září jsme po uplynutí zákonné lhůty odtáhli vozidlo, které nesplňovalo podmínky k provozu na pozemních komunikacích. Hned vzápětí po obdržení druhé výzvy přišel jeho majitel uhradit náklady na odtah, proto jsme mu vůz vydali. Muž si následně na své náklady auto odtáhl mimo pozemní komunikaci,“ doplnil ředitel strážníků.

Vraky, o které jejich majitelé neprojeví zájem a zůstanou na záchytném parkovišti, se město snaží zpeněžit. „Pokud do tří měsíců od obdržení druhé výzvy neuhradí náklady za odtažení, stává se vůz majetkem města a my ho můžeme buď prodat, nebo nechat zlikvidovat,“ upřesnil vedoucí odboru dopravy bohumínské radnice Pavel Vavrečka.

První dražbu odtažených aut uspořádal Bohumín v únoru loňského roku, kdy veřejnosti nabídl k prodeji čtyři autovraky. A utržil za ně více než 10.000 korun. Podruhé dražilo město tři kusy letos v únoru, podařilo se je udat za 7500 korun. Třetí prodej plánuje radnice uspořádat ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte