Z bývalé kasárny v Pardubicích vznikne moderní čtvrť

17.10.2022
Simona Knotková

Bývalá Masarykova kasárna v Pardubicích budou jednou moderní čtvrtí. Město chce s pomocí developera lokalitu proměnit, aby tam byly byty, komerční zóna s obchody, ale i základní škola a další vybavenost pro obyvatele včetně dostatku zeleně.

„Chceme vybrat developera, který nám pomůže čtvrť proměnit, aby tam vznikla bytová zástavba, aby tam byly obchody, zdravotní středisko nebo aspoň ordinace lékařů, část území chceme zachovat pro potřeby města pro případné sociální služby, v části území je už schválená základní škola,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal.

Město si zadalo zpracování analýzy, jak by se desetihektarová lokalita měla vyvíjet. Jedním z témat je bytová výstavba, podle zastupitelských klubů by tam měly být také cenově dostupné byty. Analýza navrhne nejvhodnější model. „Existuje víc variant, Brno, Jihlava staví družstevní byty. Budeme se poohlížet po modelech spolupráce. Město také může nabídnout developerovi pozemky pro výstavbu bytů s podmínkou, že část bytů bude v režimu cenově dostupného bydlení,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Kasárna T. G. Masaryka patří městu od roku 2014. Už v minulosti radnice zvažovala, jak území využít. Jednu třetinu areálu zabere základní škola nejméně pro 540 žáků, bude u přilehlého parku. Město na ni začne dělat projektovou dokumentaci. V části u ulice S. K. Neumanna bude stát stavět nový úřad práce, což je také přibližně třetina prostoru bývalých kasáren.

„Je předběžně navržený průchod územím od parku směrem k S. K. Neumanna, komunikace se stromořadím. Určitě nám jde o to, aby to bylo kvalitní urbanisticko-architektonické řešení. V zadání se promítnou výškové limity, aby to byla monogenní lokalita,“ řekl Rychtecký.

Podle Nadrchala by se v areálu mohlo začít stavět ke konci roku 2024. „V první fázi dostaneme analýzu a návrh přípravy veřejné soutěže. Na jejím základě vybereme partnera, který bude mít na starosti architektonickou studii. Bude klíčová pro všechny partnery, kteří do území vstoupí se svým projektem, budou se držet podmínek nastavených městem,“ řekl Nadrchal.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte