29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Z Česka má být vyhoštěn Kurd, kterému v Turecku hrozí vězení

Ministerstvo vnitra České republiky zahájilo řízení o vyhoštění kurdského obchodníka Ergina Orhana, byl mu totiž zamítnut trvalý pobyt v Česku, vystěhovat se bude muset i s manželkou a pěti dětmi. Ozvaly se hlasy upozorňující na to, že v Turecku mu hrozí proces, který nebude spravedlivý, ale může se z něj stát politický vězeň.

Reklama

„Kurdský podnikatel původem z Turecka v naší zemi žije řadu let a po celou dobu zde řádně platí daně, zdravotní a sociální pojištění. Nikdy nebyl na našem území odsouzen ze spáchání trestného činu. O jeho vydání usiluje Turecko, které jej chce soudit za terorismus. Podstata jeho terorismu spočívá v tom, že finančně a organizováním sbírek léků a zdravotnického materiálu podporuje kurdské milice YPG/YPJ. Tedy kurdskou domobranu, která nesla hlavní tíhu pozemních bojů proti teroristické organizaci Islámský stát (ISIL) v Sýrii a Iráku. A za cenu ztrát tisíců padlých a několika desítek tisíc zraněných bojovníků a bojovnic džihádisty porazili,“ uvedla na webu prima.iprima.cz Jana Kunšteková.

V Turecku byl zatčen režisér Kazim Öz, jehož film ZER o masakru Kurdů v roce 1938 byl promítán v Praze

Lumir Němec na sociální síti Facebook, kde je stránka „Česko-kurdská solidarita“, mimo jiné napsal: „V roce 2016 otevřela v Praze kancelář kurdských milicí YPG a já se pokoušel získat pro Kurdy nějakou podporu. Bohužel marně. Při této příležitosti jsem se seznámil s panem Erginem Orhanem. Tento pán je turecký Kurd, který utekl z Turecka v roce 2011 před Erdoganovými čistkami s celou svou rodinou. V Čechách se integroval, naučil se česky a začal zde podnikat.“

Obavy, jaký trest vyfasuje

„Aktivně vystupoval proti Erdoganově diktatuře a podporoval svoje krajany v boji proti ISIS. Krátce po svém příjezdu požádal o azyl. Jeho žádost byla opakovaně zamítnuta s odůvodněním, že to není v zájmu České republiky a on představuje bezpečnostní riziko a jeho žádosti jsou čistě účelové, protože v Turecku mu žádné nebezpečí nehrozí. A aby toho nebylo dost, byl mu zamítnut i pobyt v České republice a hrozí mu bezprostřední vyhoštění zpět do Turecka,“ pokračoval.

Podle Němce jsou důvodné obavy, jaký trest v Turecku vyfasuje. „Každý kdo se trochu zajímá o situaci v Turecku a předpokládal bych, že úředníci rozhodující o udělení azylu by měli, tak ví, jak se situace tureckých Kurdů během posledních let zhoršila. Erdoganův režim cíleně perzekuuje a zatýká kohokoliv, kdo se zdá jeho režimu nepohodlným, a v případě Kurdů je situace ještě mnohem vážnější. Přesídlování kurdských obyvatel, zatýkání a zavírání nepohodlných je na denním pořádku.,“ uvedl mimo jiné.

Jsme národ chalupářů. Nevadí dojíždět ani sto kilometrů

Před 8 minutami
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Reklama