Z konstruktéra mostů básníkem. Před 199 lety se narodila ikona ruské literatury

Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému hráčství. Fjodor Michajlovič Dostojevskij se i přesto, nebo možná právě proto, stal veleúspěšným básníkem světových rozměrů.

I po téměř dvě stě letech je jeho odkaz stále živý, a to nejen v Rusku. F. M. Dostojevskij se narodil roku 1821 v Moskvě do rodiny lékaře jako druhé z osmi dětí. Jeho mládí rozhodně nenasvědčovalo tomu, že by se měl stát jedním z předních ruských básníků a zároveň světovým předchůdcem moderní psychologické prózy. Nastoupil na vojenské technické učiliště, které absolvoval v oboru konstrukce mostů. Poté mu však učarovala literatura, které věnoval celý zbytek života.

Revolta – trest smrti – Sibiř

Po seznámení s utopickým socialistou Michailem Vasiljevičem Petraševským se aktivně zapojoval do protestů proti ruskému carovi Mikuláši I. S ostatními členy skupiny tzv. Petraševců byl v roce 1849 odsouzen vojenským soudem k trestu smrti. Ovšem, těsně před popravou jim byl trest zmírněn nejprve na čtyři roky v káznici a později na nucené práce na Sibiři.

Bohém s duší romantika. Ruský básník Sergej Jesenin psal nejlepší verše v alkoholovém opojení

Sibiř byla pro Dostojevského opravdu krutá. Deset let zde strávených ho velmi silně poznamenalo. Nejprve byl čtyři roky na nucených pracích, zbylých šest let pak strávil v uniformě carské armády. Z fyzického i psychického vyčerpání se jen těžce zotavoval, začal trpět epilepsií, což však stráže považovaly jako předstírání. Své záchvaty tak musel snášet sám bez jakékoliv pomoci. Právě tato dlouhá cesta peklem změnila jeho pohled na svět a dobře se pak dokázal vcítit do lidí s narušenou osobností.

Úpadek západní společnosti

Ze Sibiře zamířil rovnou do západní Evropy. Zde byl během dvou delších pobytů, které mu pomohly poznat, jak špatná morální úroveň společnosti zde je. Špatná morálka mu zpočátku vyhovovala, byl totiž vášnivým hráčem. Avšak, neuznával bezohledné jednání podnikatelů, jejich zacházení s ostatními lidmi a přehnané sebevědomí.

Car nazývaný „ruský Hamlet“ byl možná blázen, ale celkem neškodný. Přesto se stal obětí spiknutí

Cesta do Evropy ho přiměla k tomu, že si ucelil představu o proměně Ruska v dobrou společnost. Potřeby zásadní proměny společnosti spatřoval v proměnách jedince. Především návrat k pokoře a respektování ruských tradic. Bál se však nějaké radikální změny. Tím si získal přízeň a úctu cara, ovšem to nezměnilo nic na tom, že ho stále pronásledovala carská policie.

Literatura jako nástroj boje. Ale proti čemu?

S bratrem Michailem vydávali v letech 1861 – 1863 časopis Vremja (Čas). Poté časopis Epocha. Michail však zemřel a Dostojevskij musel platit jeho dluhy, což jej dostalo do vážných existenčních problémů.

Jeho dílo bylo charakteristické psychologickým rozborem zločinců, prostitutek nebo lidí s duševními poruchami. Pro své neutuchající snažení o nápravu společnosti se stal rozporuplnou osobností. Lidé ho považovali za psychologa, což on důrazně odmítal. I přesto se ale stal zakladatelem psychologické prózy a teoriemi o nápravě společnosti významně ovlivnil i filozofii dvacátého století.

Jeden z nejznámější ruských tvůrců neměl cestu k úspěchu jednoduchou. Jaký byl osud jeho člověka

Epilepsie jej nakonec dohnala

„Památka“ na sibiřské utrpení – epilepsie – si vybírá svou daň. Plicnímu krvácení spojenému s rozedmou plic a epileptickým záchvatem už nedokázal vzdorovat. Dostojevskij umírá 9. února 1881 v Petrohradě.

Dnes, 14:02
O prázdninách můžeme začít s nakládáním ovoce do alkoholu a cukru. A na podzim si...
Dnes, 10:16
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
Dnes, 09:33
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Dnes, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
Včera, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Včera, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Včera, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Včera, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Včera, 08:03
Půvabná francouzská herečka Geneviève Grad, kterou znají filmoví fanoušci jako Nicole, dceru Ludovica Cruchota (Louis...
2.7.2020
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
Reklama