Z obyčejné dělnice se stala nezapomenutelnou herečkou. Víte, o kom je řeč?

Milada Ježková se narodila na Smíchově 27. června 1910. Prakticky celý život byla pouhou dělnicí, byla brusičkou, soustružnicí, ale i třeba účetní. Život jí změnila jednoho dne až jízda tramvají, ve které se seznámila s režiséry Jaroslavem Papouškem a Ivanem Passerem, kteří ji doporučili Miloši Formanovi. Do povědomí českých diváků vešla díky filmům Kulový blesk nebo Vesničko má středisková.

Nikdy netoužila po tom stát se herečkou. Vystudovala obchodní školu a pak byla prakticky celý svůj život obyčejnou dělnicí. Pracovala v obchodě se stříbrem, byla i účetní nebo soustružnice v národním podniku Nářadí Vršovice. Pravděpodobně by si dál žila svůj poklidný a tichý život, o němž by nikdo nevěděl, kdyby jednoho dne při jízdě tramvají nenarazila na režiséry Jaroslava Papouška a Ivana Passera. Ti ji coby neherečku doporučili Miloši Formanovi, který pro svůj nový film hledal neokoukané tváře.

První reakcí Ježkové na postavu přísné matky Mildy Vašatové v komedii Lásky jedné plavovlásky bylo naprosté odmítnutí. Nakonec se však nechala přesvědčit a tato role (kde jejím partnerem byl další debutující skvělý neherec Josef Šebánek) ji otevřela dveře k dalším režisérům a k dvacetileté práci ve filmových ateliérech na různorodých filmových postavách. Těch bylo mimochodem přes pětatřicet.

Znáte české sitcomy? Řekněte, který je váš nejoblíbenější

Ač ji bylo téměř šedesát, diváky i filmové tvůrce upoutala svým vnitřním temperamentem, přirozeností, bezprostředností a snadno zapamatovatelným vysokým hlasem. Bez větších potíží dokázala vytvořit hřejivě lidskou, laskavou a roztomilou lidovou postavičku, ať již prostou a nezáludnou či i trochu fikanou a vychytralou, nebo omezenou a otravnou. I když byla jednou z hlavních hereckých představitelek nové vlny 60. let, v nastalé normalizaci 70. a 80. let ji to nijak ve filmové „kariéře“ neomezovalo, ba právě naopak.

V této době si ji vyhlédli i známí autoři Smoljak se Svěrákem, kteří ji obsadili takřka do každého svého filmu. Zajímavá byla její postava Hrabětové ve filmu Vesničko má středisková, kterou původně měla hrát Stella Zázvorková. Se Zázvorkovou byly dokonce natočeny některé scény, ovšem kvůli dvouetapovému natáčení došlo k tomu, že Zázvorková nebyla pro druhou fázi už k dispozici. Scény se tak musely následně přetáčet právě s Ježkovou.

Ryze filmová herečka Milada Ježková zemřela 4. května 1994 v Praze před svými čtyřiaosmdesátými narozeninami.

Dnes, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Dnes, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Dnes, 14:39
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Dnes, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Dnes, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Dnes, 11:31
Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak...
Dnes, 10:58
Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to...
Dnes, 10:55
Ceny opět rostou, za co všechno si připlatíme?
Dnes, 08:57
Češi mají dnes poslední možnost vyplnit a odevzdat formulář ke sčítání lidu. Sčítání končí o...
Reklama