Z reklamního kreslíře kulturním fenoménem. Neexistuje dítě, které by neoslovil, leda by ho ještě nepoznalo

Další fotky

Pochopitelně máme na mysli Walta Disneye a jeho filmovou produkci, která pokračuje i víc jak padesát let po jeho smrti. Laskavost, humor, trocha zlomyslnosti, roztomilost, ale i hororové prvky, a především vždycky příběh tak slavný a zajímavý, že bychom si ho přáli prožít také.

Jejich autor, Walt Disney, se narodil v Chicagu 5. prosince 1901. Záliba v kreslení se u něj projevovala už v mládí.  Jako chlapec navštěvoval umělecké kurzy a ve věku 18 let dostal práci komerčního (reklamního) ilustrátora. Začátkem 20. let se přestěhoval do Kalifornie a se svým bratrem Royem založil „Disney Brothers Studio“. S Ubem Iwerksem, americkým animátorem a karikaturistou, Walt vytvořil v roce 1928 postavu Mickey Mouse.

„Walt Disney Východu“ i zakladatel českého animovaného filmu. Jiří Trnka se nedožil ani šedesátky

A tak zaznamenal svůj první úspěch. V prvních letech mu dokonce propůjčil svůj hlas. Jak se studio rozrůstalo, Disney stále držel krok s technickými novinkami v oboru, což byl např. synchronizovaný zvuk, tříbarevná technika „Technicolor“ a neustálé vylepšování kamer. Výsledkem tohoto snažení byly po všech stránkách vynikající filmy jako Sněhurka a sedm trpaslíků (1937), Pinocchio, Fantasia (oba 1940), Dumbo (1941) a Bambi (1942). Po druhé světové válce je následovaly nové animované a živé akční filmy, včetně zlomově úspěšné Popelky (1950) a Mary Poppins (1964), která získala pět cen Akademie (Oskarů).

Legenda jménem Theodor Pištěk: Oskar za film Amadeus zdaleka nevystihuje tvorbu tohoto velikána

V padesátých letech Disney rozšířil svou činnost o zábavní parky a v roce 1955 otevřel první Disneyland, navržený a postavený pod jeho dohledem. Pak svou další činnost nasměroval na televizní vysílání – jako jsou stanice „Walt Disney’s Disneyland“ a „The Mickey Mouse Club“. Podílel se také na dalších projektech – na Americké národní výstavě, která se konala v Moskvě v létě 1959, zimních olympijských her ve Squaw Valley v Kalifornii v roce 1960 a světového výstavy v New Yorku v roce 1964. V roce 1965 zahájil stavbu dalšího zábavního parku „Disney World“, jehož srdcem mělo být nové město, „ Experimental Prototype Community of Tomorrow“ (EPCOT).

Humorista a vědec Pavel Kantorek kreslil hlavně zvířátka. Ale jsou to spíš vtipy o lidech

Jeho dokončení se však už Disney nedožil. Byl po celý život silným kuřákem a zemřel na rakovinu plic 15. prosince 1966. Projekt byl potom dokončen v roce 1971 jako Walt Disney World Resort a idea EPCOT byla uvedena do života až roku 1982.

Walt Disney byl v soukromí plachý, sebekritický a nejistý v chování, ale postupem času se stával přátelštějším a společenským. Měl vysoké nároky a vysoká očekávání od lidí, se kterými pracoval. Říkalo se o něm, že je rasistický nebo antisemitský, ale mnohá hodnocení jeho osoby si protiřečila. Náhled na něj se změnil až po smrti, kdy je vnímán jako představitel národních vlasteneckých hodnot.

FOTO: Walt Disney

Walt Disney - Walt Disney představuje každého ze sedmi trpaslíků z filmu Sněhurka 1937 – wikipediaWalt Disney - Autoportrét Walta Disneye – wikipediaWalt Disney - Disney kreslí Goofyho pro skupinu dívek v Argentině (1941) – wikipediaWalt Disney - Disney s Mickey Mouse – wikipediaWalt Disney - Disney s rodinou na letišti Schiphol (1951) – wikipedia
Další fotky
Walt Disney - Disneyland – rekonstrukci v ruce 2019 – wikipediaWalt Disney - Filmový plakát pro Trolley Troubles (1927) – wikipediaWalt Disney - Hrob Walta Disneye v Forest Lawn, Glendale – wikipediaWalt Disney - Hvězda Mickey Mouse na Hollywoodském chodníku slávy – wikipedieWalt Disney - Julie Andrewsová v úloze Mary Poppins – wikipediaWalt Disney - Letecký pohled na areál Disneylandu, září 1963 – wikioedieWalt Disney - Limuzína Walta Disneye -wikimedia.commons –Walt Disney - Limuzína Walta Disneye – wikimedia.commons –Walt Disney - Mary Poppins, film Walta Dismeye získal 5 Oskarů – wikipediaWalt Disney - Plaketa u vchodu, která ztělesňuje myšlenku otce Disneylandu, Walta Disneyeho- opustit realitu a vstoupit do fantazie – wikipedieWalt Disney - Poštovní známka Spojených statů s portrétem Walta Disneye – wikipediaWalt Disney - První film s Mickey Mouse ve Steamboat Willie (1928) – wikipediaWalt Disney - Vitrína ve vstupní hale Rodinného muzea Walta Disneye ukazuje mnoho cen akademie (Oskarů), které získal Disney – wikipediaWalt Disney - Walt Dismey v roce 1935 – wikipediaWalt Disney - Walt Dismey v roce 1946 – wikipediaWalt Disney - Walt Dismey v roce 1954 – wikipediaWalt Disney - Walt Disney (oblečený jako gaucho, vpravo) během své návštěvy Argentiny -wikimedia.commons –Walt Disney - File written by Adobe Photoshop? 5.0

V kulturní historii je považován za národní ikonu. I když už nežije, studio nadále udržuje vysokou úroveň své produkce a zábavní parky má v oblibě stále stoupající počet návštěvníků. Jako filmový producent drží Disney rekord v počtu získaných cen Akademie jednotlivcem –  získal 22 Oscarů z 59 nominací. Což nakonec mluví za všechno.

Dnes, 17:30
Přišel na něj Oskar Troplowitz (18. 1. 1863 - 27. 4. 1918) pocházející z polského...
Dnes, 16:00
Vize markýze de Sade byly plné nejtemnějších zákoutí lidské sexuality a nevídané perverze. Od prvních...
Dnes, 14:00
Na dnešek jsme slíbili povídání o jednotlivých elektrických kuchyňských pomocnících. Pojďme rovnou k věci. Mixér, šlehač,...
Dnes, 11:30
Lákavé pronikání do tajemného podzemí i touha stát se objevitelem dosud neznámých a nevídaných prostor...
Dnes, 10:00
Vysoké Tatry svědčí romantikům i absolutním realistům. A je tu báječně, a pokud se nám...
Dnes, 08:00
Brokolici spousta lidí vyloženě nenávidí. Přitom jde o velmi zdravou a chutnou zeleninu, kterou lze...
Včera, 17:30
Dnes už málokomu něco řeknou jména Patrice Lumumba, Mobido Nkrumah či Ben Bella. V 60. letech...
Včera, 16:00
Měl se stát novou nadějí pro upadající říši, měl se stát vůdcem, který promění zastaralou...
Včera, 15:01
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
Včera, 14:00
Doprovází nás od nepaměti. V jeho světle tančí víly, běhají vlkodlaci a Bílá paní chodí...
Reklama