• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Z trezoru si účetní vzal více než milion. Peníze nahradil padělky

  21.8.2023
  Simona Knotková

  Účetní z Prahy ukradl z trezoru v práci 1,2 milionu korun. Nahradil je pak padělky vytisknutými na tiskárně. Peníze následně prosázel. Krádež peněz skrýval i falšováním faktur. Na webu to oznámila pražská policie. Osmadvacetiletému muži, který pracoval pro hotely i státní organizace, hrozí až pět let vězení.

  Mladík pracoval podle policistů jako účetní velkého hotelového řetězce a také v několika státních organizacích. „Na dnešní dobu bral nadprůměrný plat, ale jelikož byl taktéž závislý na sázení, postupem času o všechny peníze přišel. Jelikož už neměl žádné peníze na sázení, z pracovního trezoru vzal celkem 1 200 000 korun,“ sdělila mluvčí policie Eva Kropáčová. Všechny ukradené peníze následně opět prohrál v hazardních hrách.

  „Místo peněz do trezoru vložil sedmapadesát falešných pětitisícikorun a dvaašedesát pětiseteurových bankovek. Peníze si vytiskl na profesionální tiskárně, kterou měl k dispozici u dalšího zaměstnavatele,“ uvedla mluvčí. I tak ale měly padělky podle ní velmi špatnou kvalitu. Při namátkové kontrole financí ve firmě potom pracovníci bezpečnostního oddělení odhalili falešné bankovky i falešné faktury, kterými se muž snažil zakrývat krádeže peněz.

  V souvislosti s touto kauzou zmínili policisté podobný případ s menší škodou. Pětadvacetiletý mladík z Prahy, který měl také několik zaměstnání a byl závislý na hazardu, ukradl desítky tisíc korun své příbuzné. „Jelikož věděl, že jeho příbuzná má doma schované peníze, rozhodl se, že si je ‚vypůjčí‘. Z místa, kde měla peníze ukryté, vzal bezmála 80 000 korun a zaměnil je za padělky bankovek, které si vytiskl na domácí tiskárně,“ popsala čin Kropáčová.

  Muž doufal, že ukradenou hotovost v sázkách znásobí, a bude ji pak moci nepozorovaně vrátit. Všechno ale nakonec znovu prohrál. To, že jsou peníze padělané, bylo navíc odhaleno velmi rychle. „Poškozená jednu z bankovek dala k narozeninám dalšímu příbuznému, který se při výměně peněz na dovolenou od směnárníka dozvěděl, že se jedná o padělek,“ uvedla mluvčí policie. Poté se ukázalo, že i ostatní uschované peníze jsou falešné. Mladík pak sám přišel na policejní služebnu a k odcizení peněz a výrobě padělků se doznal. Na služebnu přinesl i tiskárnu, na které padělky vyrobil.

  Také tomuto muži hrozí až pět let za mřížemi. Kriminalisté v obou zmíněných případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z padělání a pozměnění peněz.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte