-5℃
Dnes je 19. leden , svátek má Doubravka

Za čisté lesy, řeky i pláže. Celosvětový úklidový den se blíží. Zapojí se lidé od Nového Zélandu po Česko

Další fotky
Reklama

Během Celosvětového úklidového dne se milióny lidí ve 134 zemích postaví proti globálnímu problému s odpady tím, že uklidí silnice, parky, pláže, lesy, řeky… Tisíce komunit budou fungovat jako jedna „zelená vlna“, která se potáhne od Nového Zélandu po Havaj. Zapojí se i Česká republika.

„Cílem celosvětového úklidového dne není jen samotné uklízení, ale posun směrem k lepšímu nakládání s odpady a také zvýšení povědomí o závažnosti situace, jak lokálně, tak celosvětově,“ říká Heidi Solba, jedna z lídrů hnutí Let´s Do It, které globální úklid inicovalo. „A co je ještě důležitější: chceme se zbavit narůstajících problémů s odpady natrvalo tím, že podpoříme a spojíme novou generaci vůdců místních komunit, aby společně našli nová řešení odpadových problémů,“ dodává.

S úklidem v Radotíně vypomáhají hendikepovaní

Jdeme do toho společně

Hnutí Let´s Do It (Pojďme na to!) se zrodilo v Estonsku v roce 2008, kdy padesát tisíc lidí vyčistilo celou zemi během pouhých pěti hodin. Od té doby se akční model – jedna země za jeden den – rozšířil po celém světě a vytvořil jedno z nejrychleji rostoucích hnutí v historii. K dnešnímu dni se přes sto zemí a dvacet milionů lidí připojilo k úsilí o uklizení nelegálního odpadu ve svém okolí.

Černá skládka u Buštěhradu se uklízí, stále však hrozí vznik další

I u nás se tento model osvědčil. Úklidy se tradičně konají v dubnu pod hlavičkou spolku Ukliďme Česko. Letos proběhl již pátým rokem a úklidových akcí se u nás zúčastnilo sto třináct tisíc dobrovolníků. V rámci organizace Celosvětového úklidového dne se hnutí spojilo s další dobrovolnickou organizací Trash Hero, která vznikla v roce 2013 v Thajsku a postupně se rozšířila do celého světa. V současnosti má na sedmdesát lokálních základen, včetně pražské. Každý týden pořádají úklidy veřejných prostor, pláží, parků, lesů a podobně.

Králův Dvůr bude uklízet nový multifunkční vůz

Do Celosvětového úklidového dne se může zapojit úplně každý. Od jednotlivců přes skupiny, instituce, školy, firmy, spolky až po města a obce. Na stránce www.svetovyuklid.cz je podrobný návod, jak se zapojit, stát se dobrovolníkem, organizovat úklid či například akci mediálně podpořit.

Ten nejlepší dárek? Proč ne?

Estonská republika v roce 2018 slaví 100 let od svého založení stejně jako naše republika. Celosvětový úklidový den tak může být dárkem nejen oběma zemím, ale celému světu. Přidejme se tedy také a pojďme přiložit ruku k celosvětovému dílu!

Co jste nevěděli o třídění odpadu: Do kontejnerů na sklo patří i špinavé sklenice s víčkem

Smutné a alarmující skutečnosti závěrem:

  • Téměř polovina plastů, která dnes existuje, byla vyrobena za posledních patnáct let. (National Geographic, červen 2018)
  • Plastové úlomky mají tendenci se hromadit ve středu oceánských vírů. Severozápadní Gyre například shromáždil takzvanou „Great Pacific Garbage Patch“, která je dnes odhadována na přibližně trojnásobek velikosti Francie (přibližně od 700 000 do 1,6 milionu km2).
  • Každý rok se do našich oceánů dostává 4,8 až 12,7 milionu tun plastu z pobřežních oblastí a řek. To znamená patnáct pytlů naplněných plastovým odpadem na každý metr všech pláží na světě. Kdyby se všechny tyto odpadky naložily na náklaďáky, obkroužily by zeměkouli čtyřiadvacetkrát! (Jemma Jambeck, University of Georgia, 2015). To se také rovná vykládání obsahu jednoho nákladního auta do oceánu každou minutu. Pokud nepodnikneme žádné opatření, dá se čekat, že do roku 2030 se tato hodnota zvýší na dvě za minutu a čtyři za minutu do roku 2050 (zpráva nadace Ellen MacArthur, 2016).
  • Ze všech doposud vyrobených plastů bylo recyklováno pouze devět procent (Jemma Jambecková, National Geographic, 2018).
  • Více než tři a půl miliardy lidí nemá přístup k nejzákladnějším službám v oblasti nakládání s odpady (ISWA, Globalizace a nakládání s odpady, 2012).

FOTO: Celosvětový úklidový den

Celosvětový úklidový den - úklid_10Celosvětový úklidový den - úklid_2Celosvětový úklidový den - úklid_1Celosvětový úklidový den - úklid_3Celosvětový úklidový den - úklid_4
Další fotky
Celosvětový úklidový den - úklid_5Celosvětový úklidový den - úklid_6Celosvětový úklidový den - úklid_7Celosvětový úklidový den - úklid_8Celosvětový úklidový den - úklid_9
Včera, 17:30
Podvodníci nemají slitování a neustále vymýšlejí nové způsoby, jak se dostat k cizím penězům. Fenoménem poslední...
Včera, 16:00
Psychedelika řadíme mezi zakázané drogy. Možná je to ale tak trochu neprávem. Podle některých odborníků...
Včera, 14:30
Středočeši budou moci letos znovu žádat o dotace na nové kotle. Ve třetí dotační výzvě...
Včera, 14:00
Existuje několik různých legend vyprávějících o životě a smrti sv. Prisky, které si však navzájem...
Včera, 13:35
S nově postavenou letovou dráhou se letiště lépe prodá. Tak její smysl vidí náměstek pražského...
Včera, 12:31
Rádcům vrcholných středočeských politiků putovalo v uplynulém roce z veřejných peněz 2,3 milionu korun do...
Včera, 12:00
Do povědomí milionů diváků se probojoval z jediného kluka ve městě přes 150 uchazečů o...
Včera, 11:30
Asi každý z nás zažil situaci, kdy nemohl usnout nebo se v noci často budil...
Včera, 10:00
Podpis lidskou rukou je něco velmi zvláštního. Shluk několika písmen, který často osudově mění život...
Včera, 08:00
Říkává se, že jsou Češky nejkrásnější na světě. Je to jen taková klasická hospodská povídačka,...
Reklama