Za dobrotu smrt. Televizní střihač chtěl pomoci neznámé dívce, zaplatil za to životem

2.8.2021
Jitka Kačánová

David Lubina měl těžké dětství. Jeho matka ho neustále opouštěla a zase se k němu a jeho otci vracela. Když byla zrovna s ním, často ho zavírala na dlouhé hodiny do sklepa, a otec ho prý trestal každý den. Ve škole měl podle svých slov jedničku z chování jen jednou v životě a jinak o sobě mluvil jako o grázlovi. V den, kdy zbytečně zabil Michala Velíška, měl za sebou už osm a půl roku vězení za sérii loupežných přepadenív životě v životě, a také škraloup za výtržnosti, krádeže a útěk z vězení. Na svobodě byl necelý rok a chystal se získat peníze pomocí pistole. Odvahu k tomu si chtěl dodat alkoholem. Na lačný žaludek vypil dva litry vína. „Byl jsem opilý, jak zákon káže,“ začal svou výpověď na policii.

Střelba a pak zemljanka

V tomto stavu si v parku na Karlově náměstí vyhlédl studentku Elišku, která tam svačila na lavičce. Začal jí vyhrožoval pistolí a chtěl, ať s ním jde pryč. Samozřejmě se bránila a Lubinovi dokonce nabízela, ať si klidně vezme její kabelku, že to nikomu neřekne. Velíšek, který nedaleko od nich vozil v kočárku svou devítiměsíční dceru Valentinkou, si toho všiml a ještě s jedním mladým mužem se studentky zeptal, jestli nepotřebuje pomoc. Lubina později vypověděl, že dostal strach, že půjde znovu do vězení, a proto na něj rychle za sebou dvakrát vystřelil. Velíška, který nejspíš nepočítal s tím, že Lubina bude hned střílet, lékaři už zachránit nedokázali. Přitom ten den přišel z práce domů o trochu dřív, protože chtěl se ženou oslavit výročí, a s holčičkou před tím vyrazil do parku, aby mohla doma vše v klidu připravit.

Lubina po střelbě utekl a skrýval se ve vlastnoručné vykopané díře v lese u Klánovicích. Jenže policie již během několika dnů policie věděla, že vrahem je právě on, a po několika týdnech ho zadržela poblíž stanice metra Černý most. Soud ho poslal nejdříve na 23 let do vězení, pak mu ještě trest o dva roky zpřísnil.

Televize Nova, kde Velíšek pracoval jako střihač, bezprostředně po činu vypsala odměnu 100 tisíc za informace vedoucí k dopadení vraha. A společně s nadací ADRA od roku 2006 uděluje Cenu Michala Velíška za odvahu, slušnost a rozhodnost neprofesionálům, kteří bez ohledu na možné následky pro ně samotné někomu zachránili zdraví či život.

Laureáti Ceny Michala Velíška

2006: Aleš Babinski (32 let) za obranu zdravotníků v karvinské porodnici při napadení skupinou násilníků.

2007: Roman Ferenci (14 let) za záchranu čtyřletého chlapce zpod jezu rozvodněné řeky.

2008: Filip Korostenski (30 let) za záchranu těhotné ženy, která ztratila vědomí za volantem svého vozu.

2009: Pavel Staňa (19 let) a Petr Fišer (22 let) za záchranu cyklisty, který téměř vykrvácel, když jej na železničním přejezdu srazil vlak.

2010: Manželé Lucie a Michal Kučerovi (30 let) za to, že se s holýma rukama postavili bývalému partnerovi jejich tety, který ji chtěl ubodat.

2011: Martin Spiridonov (12 let) za záchranu své rodiny z hořícího domu.

2012: Lenka Slavíková (38 let) za záchranu školních dětí před únosem a napadením.

2013: Lukáš Voborník (22 let), Petr Uchytil (39 let) a Jiří Němec (35 let) za záchranu ženy s batoletem z hořícího auta.

2014: Petr Vejvoda (16 let) za obranu spolužačky ve škole, kterou napadla duševně nemocná žena. Cena udělena in memoriam.

2015: Jiří Nesázal (24 let) za záchranu lidí před střelcem při útoku v Uherském Brodě.

2016: Jan Dryák (50 let) z Prahy, který se zastal řidiče autobusu MHD proti trojici agresorů.

2017: Darina Nešporová (41 let), učitelka z mateřské školy v Olomouci, za záchranu dětí na přechodu pro chodce.

2018: Daniel Vepřek (53 let) za záchranu řidiče z potápějícího se auta nedaleko Bystřice na Benešovsku.

2019: Ladislav Bezděk (61 let), při obraně brutálně napadené ženy v Praze – Stodůlkách byl těžce pobodán.

2020: Petr Marák (45 let) za záchranu topícího se malého chlapce ze septiku.

Zdroj: kriminalita.euNepřehlédněte