• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Za otřesnou nehodu u obchodního centra na Doubravce padl trest!

  12.8.2022
  Andrea Jančová

  Trest dva a půl roku ve věznici s ostrahou a zákaz řízení motorových vozidel na pět let vyměřil Okresní soud v Plzni řidiči, který byl viníkem otřesné nehody. Loni v říjnu při couvání v plzeňské čtvrti Doubravka srazil chodce a od nehody ujel. Když se nehoda stala, seděl za volantem své octavie, i když měl vyslovené dva zákazy řízení.

  Šestadvacetiletý Oldřich Kostifál se ke svému jednání přiznal, v obžalobě navrhovaný tříletý trest vězení se mu ale zdál příliš přísný. Zraněný muž se podrobil operaci, v prosinci ale v nemocnici v důsledku zranění zemřel. Rozsudek není pravomocný.

  Vzhledem k tomu, že Kostifál přiznal vinu, navrhl mu nakonec žalobce v závěrečné řeči trest odnětí svobody 2,5 roku, návrhu soud vyhověl. Za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku a za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání hrozilo obžalovanému až šestileté vězení. Kromě toho soud Kostifálovi, který je zaměstnaný jako pracovník ostrahy, nařídil zaplatit pojišťovnám a sourozencům zemřelého muže náhradu škody a odškodné v celkové výši přes 2,6 milionu korun.

  Nehoda se stala loni 11. října. Kamera na nedalekém obchodním centru zachytila, jak černé osobní auto, rychle couvající ze slepé ulice, srazilo muže s nákupními taškami, který šikmo přecházel silnici. Náraz ho odhodil o kus dál. Řidič pak vystoupil a bezvládného muže chytil v podlaží a odtáhl na chodník. Když přišli další lidé, nasedl do auta a ujel. „Je mi to líto, zpanikařil jsem,“ řekl u soudu obžalovaný muž, který měl podle státního zástupce v posledních letech opakovaně zákazy řízení. I proto, že je v posledních letech opakovaně porušoval, soud přikročil k nepodmíněnému trestu. Obhájce navrhl, aby soud uvažoval o podmíněném trestu.

  Sražený muž utrpěl mimo jiné četná zranění hlavy, zlomeniny a krvácení do mozku. V prosinci v nemocnici zemřel. Jeho starší bratr a sestra – dvojče se dodnes se smrtí bratra nevyrovnali, zaznělo u soudu. Všichni tři svobodní sourozenci žili celý život společně, nejdřív s rodiči a po jejich smrti jen spolu.

  Zdroj :ČTK  Nepřehlédněte