• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Za podezřelé dohody poradců z dob hejtmanky Jermanové stojí před soudem její úřednice

  6.5.2022
  Jan Štoll

  Za dob vedení kraje hejtmankou Jaroslavou Pokornou (ANO) Náš REGION zjistil, že středočeské hejtmanství vyplatilo 11 externím poradcům 2,3 milionu korun. A Seznam Zprávy, že obdobně utratil 5 milionů za „analýzu hudebních festivalů“, „poskytování zpětné vazby“ nebo „monitoring časopisů“. Hejtmanství podrobnosti smluv nejdříve tajilo. O smlouvy s externisty se ale začali zajímat policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Teď se případ dostal před soud, obžalovanou je Hana Mastrini, bývalá šéfka hejtmančiny kanceláře.

  Krajský úřad v letech 2017 a 2018 najímal desítky externích pracovníků na nejrůznější analýzy, studie a poradenské činnosti. Někteří si přišli až na 60 tisíc korun měsíčně za poloviční pracovní úvazek. Například externistka dostávala 45 tisíc korun měsíčně za „analýzy hudebních festivalů“ nebo „přehled vánočních zvyků ve Středočeském kraji“. Takto úřad pod hejtmankou Jermanovou utratil přes 7 milionů korun. Hana Mastrini, jako šéfka hejtmančiny kanceláře tyto výkazy externích pracovníků přebírala a měla je kontrolovat.

  Podle policie měla právě Mastrini kontrolovat, kolik toho externisté ve skutečnosti udělali. Jenže podle zjištění Seznam Zprávy bylo právě toto v nepořádku, policejní vyšetřování ukázalo zásadní nesrovnalosti. Dvě desítky těchto lidí, zaměstnaných na dohodu o provedení práce, odpracovaly v součtu o stovky hodin méně, než za kolik dostaly zaplaceno. Škodu detektivové spočítali na 1,5 milionu korun. A od toho se dovíjí i obžaloba, která vyčíslila škodu ve stejné výši. Z obžaloby navíc podle Seznam Zpráv vyplývá, že se policisté ani nezabývali tím, jestli studie a analýzy skutečně vznikly nebo zda nebyly předražené. Pouze zkontrolovali, zda externistům sedí výkazy odpracovaných hodin a vyplacené částky.

  „Nikdy bych si nedovolila udělat něco nezákonného nebo proti předpisům. Absolutně ne. Já jsem převzala praxi, která byla přede mnou,“ hájila se Mastrini ve čtvrtek před soudem. Mastrini, jinak dlouholetá známá bývalé hejtmanky Jermanové, před soudem řekla, že neměla povinnost tato čísla kontrolovat. Chce na dalších jednání soudu předložit organizační řád a pozvat k výslechu svědky, kteří potvrdí, že to byla starost personálního úseku kraje. Dodala, že příkazy k proplacení peněz podepisovala v dobré víře, že po ni vše ještě další úřednicí přepočítají. „Já jsem převzala praxi, která byla přede mnou,“ prohlásila Mastrini. I ona přitom patřila mezi VIP úředníky, kteří dostávali na hejtmanství odměny v řádu desítek tisíc korun, díky čemuž brala plat jako ministr vlády.

  „K soudu přišla Mastrini skoro s pláčem. Pak při třičtvrtěhodinovém výslechu nedokázala vysvětlit, jak to, že podepisovala příkazy, na jejichž základě chodily externistům výplaty. A zároveň si neověřovala, jestli odpracovali vykázané hodiny,“ popsal server soudní líčení. Soudkyně Kateřina Ctiborová musela několikrát zvýšit hlas, aby z Mastrini dostala jasnou odpověď, dodal.

  Mastrini, klíčové osobě tehdejší hejtmanky Jermanové, hrozí v případě odsouzení půl roku vězení.  Nepřehlédněte