20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Za vlčí halíř přimhouřil úřadník financí oko a pašování prvního nekalorického sladidla mohlo začít

Další fotky

České pohraniční hory nebyly jenom přirozenou přírodní překážkou proti vpádu nepřátel. Byly i výhodným terénem pro přesun osob či zboží, které bylo potřeba ukrýt před bdělými zraky státní moci. To platilo a fungovalo odjakživa. Šumava, to nebyl jenom Kilián, převádějící agenty tajnými stezkami, přes rozsáhlé pohraniční močály. Mimochodem, toho si Kalčík nevymyslel, jedná se o reálnou postavu, dokonce s týmž jménem. Na Šumavě, a pochopitelně i jinde, probíhal čilý obchodní ruch již od nejstarších dob, a nezastavil se ani v moderní době, pokud to budeme tak nazývat. Jistě si vzpomenete na dětský film Krakonoš a lyžníci. Starší pamětníci znají černobílou televizní inscenaci, s názvem Vlčí halíř.

Reklama

U toho posledního názvu se krátce zastavíme. Co to vlastně bylo, ten vlčí halíř? Byl to úplatek. Úplatek státnímu úředníkovi, aby přimhouřil oči, úplatek na místě, pro nepříliš dobře placeného finance, který za příslušný obolus neviděl a neslyšel.

Idylické doby vzaly za své koncem 19. století. V roce 1879 byla v USA objevena chemická látka, která obrátila Šumavu a nejen ji takřka vzhůru nohama. Jistý chemik, jménem Constantin Fahlberg, objevil v černouhelném dehtu dosti komplikovanou organickou látku, která měla pětiset násobně silnější sladkost, než řepný cukr. Sacharin, či cukerín spatřil světlo světa. Pro hlubší znalce uvedu, že sám o sobě je ve vodě prakticky nerozpustný. Používá se jeho sodná sůl, která se naopak rozpouští velmi dobře.

Cukr je všude. Jak méně sladit a nevzdat se sladkého života?

Nebyl by to Američan, kdyby si svůj objev nedal patentovat a dolary se jenom hrnuly. Majitelů cukrovarů v Evropě se však zmocnila panika. Co se stane s naším cukrem, až lidé začnou sladit tímto amerikánským objevem? Žádné homole cukru, bude stačit pár tabletek v hrnečku na kredenci. Zaplakali na správných místech a státní správa jim vyhověla. Dovoz cukerínu sice nezakázala, ale uvalila na něj taková cla, že v podstatě odstartovala pašeráctví na mnoho desítek let.

Sacharinem se nesladila jenom káva. Přidával se do konzerv a kompotů jako náhradní sladidlo. Přidával se do nápojů, do zubních past. Lidem posedlým štíhlostí připadal jako jediná spása.

FOTO: Sacharin

Sacharin - saccharinSacharin - oddělení finanční strážeSacharin - reklama na sacharinSacharin - pašeráci, ilustraceSacharin - Vlčí halíř
Další fotky
Sacharin - pašeráci cukerínuSacharin - vzorec sacharinuSacharin - Constantin FahlbergSacharin - kašperské hory šumavaSacharin - finanční stráž

Před půl stoletím, s rozvojem vědy přišlo první varování. Sacharin prý způsobuje rakovinu močového měchýře. Slabší povahy se vrátily k cukru a čekaly, co se bude dít. V některých zemích bylo z tohoto důvodu používání sacharinu na čas zakázáno. Panika se však naštěstí uklidnila, když bylo zjištěno, že pokusy na potkanech jsou dávány do souvislosti s lidmi naprosto zbytečně. Příčinou vzniku rakoviny u potkanů byla naprosto jiná biochemie vylučování oproti lidem. Ovšem i u sacharinu a jiných umělých sladidel platí známé úsloví, že všeho moc škodí. Vánoční cukroví, posypané cukrem žádný sacharin nenahradí.

Před 1 hodinou
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Včera, 08:00
Vždycky jsem slýchávala, že snídaně je základ dne. Snídat jsem se naučila až skoro v...
Reklama