• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Za výhledem na Prahu chodí turisté nejčastěji na Petřínskou rozhlednu

  4.8.2023
  Jan Štoll

  Pražské věže navštívilo letos v červnu a červenci víc turistů než ve stejném období loni. Vystoupalo na ně 340 724 lidí, což je meziročně zhruba o 25 tisíc více.  Nejoblíbenější je Petřínská rozhledna, největší procentuální obliba rostla Novomlýnské vodárenské věži. O přibližně třetinu přibylo také návštěvníků ve Staroměstské radnici či ve Svatomikulášské zvonici. 

  Statistika o návštěvách věží a rozhleden jsou městské firmy Prague City Tourism (PCT). „Celková návštěvnost našich objektů je obecně vyšší než v minulém roce ve stejném období. V červnu je meziroční přírůstek 14 procent a za červenec 3,1 procenta. To odráží, že i celková návštěvnost metropole se zvýšila při porovnání s minulým rokem,“ uvedla mluvčí Klára Janderová.

  Nejvíce návštěvníků přibylo na Novomlýnské vodárenské věži, kde jich bylo v červnu 446 a v červenci 648. Na Staroměstské radnici zaznamenala PCT v červnu nárůst 36,5 procenta, zavítalo tam 42 726 lidí. V červenci si radnici prohlédlo 37 249 turistů. Do Svatomikulášské zvonice vystoupalo v obou měsících dohromady 6912 návštěvníků, meziročně o 1144 více. Nejnavštěvovanější zůstává stejně jako loni Petřínská rozhledna, na kterou zavítalo v červnu 56 838 a v červenci 68 309 lidí. Druhým nejnavštěvovanějším místem ve správě PCT je bludiště na Petříně, kam přišlo 83 354 lidí a na třetím místě je Staroměstská radnice s 79 525 návštěvníky.

  Proti loňsku zavedla PCT pro zaměstnance ve věžích od začátku července nové stejnokroje. „Tím pokračujeme v kultivaci cestovního ruchu. Stejně tak jsme před letní sezonou uspořádali pro pracovníky na věžích důkladné školení, a to zejména v klientském servisu, v obchodních a komunikačních dovednostech. Zaměřili jsme se na klientský servis, který je pro nás naprosto klíčový,“ dodala Janderová.

  PCT se stará o Staroměstskou radnici, Petřínskou rozhlednu, bludiště na Petříně, Prašnou bránu, Malostranskou a Staroměstskou mosteckou věž, Svatomikulášskou městskou zvonici a Novomlýnskou vodárenskou věž.

  Zdroj:ČTK  Nepřehlédněte