Za vytlačování auta ze silnice dostal muž tříletý podmíněný trest

27.10.2021
Redakce

Pražský vrchní soud dnes uložil Tomáši Gromanovi z Prahy tříletý podmíněný trest za to, že svým vozem vytlačoval jiné auto ze silnice u Chebu. Podle pravomocného rozsudku se dopustil pokusu o těžké ublížení na zdraví více lidem. Za to mu hrozilo pět až 12 let vězení. Trest pod sazbou dostal kvůli tomu, že se soudní řízení dlouho táhlo. Groman vinu odmítal a tvrdil, že auto řídil jiný muž, který v mezičase zemřel, a nemohl tak o incidentu vypovídat.

„Máme za to, že to vozidlo skutečně řídil obžalovaný a že je to spolehlivě prokázáno,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Petr Smrž. Odkázal na výpovědi posádky vytlačovaného auta, které Gromanův advokát zpochybňoval s tím, že v dané situaci by neměli čas sledovat, kdo seděl za volantem.

„Opak je pravdou, v takovéto kritické situaci při ohrožení života věnuje ohrožená osoba instinktivně pozornost jen tomu, co ji ohrožuje. A co ji ohrožovalo? Vozidlo a jeho řidič,“ podotkl soudce.

Trestný čin se stal v květnu roku 2013 mezi Chebem a Velkou Hleďsebí. Řidič vozu Audi Q7, v němž seděli čtyři lidé, se agresivní jízdou ve vysoké rychlosti snažil nejméně na třech místech vytlačit bokem svého auta z cesty toyotu, v níž rovněž seděla čtyřčlenná posádka. Obžaloba tvrdila, že Gromanův tehdejší spolujezdec vyhrožoval o měsíc dříve spolujezdkyni z toyoty.

Řidič toyoty zabránil dvojímu vytlačení tak, že najel na krajnici a prudce zpomalil nebo zastavil. Nakonec předstíral, že odbočuje na jednom ze sjezdů, na poslední chvíli ale na silnici zůstal a audi už dokončilo odbočovací manévr. Spolujezdkyně z toyoty poté zavolala policii.

Nehoda se nestala jen díky včasné a rychlé reakci řidiče toyoty a díky jeho praxi automobilového závodníka, uvedl soud. Podle Smrže nelze vyloučit, že Groman nejednal z vlastního popudu – byl totiž v podřízeném postavení k majiteli vozidla.

„Jednání to bylo velice nebezpečné a velice závažné. Pokud by se o tom rozhodovalo bezprostředně poté, kdy k události došlo, těžko by byly shledány důvody pro snížení trestu pod hranici trestní sazby,“ řekl Smrž. Poukázal na to, že trestný čin se stal už před osmi lety a že ve věci následně chybně rozhodoval Krajský soud v Plzni. Gromana opakovaně osvobodil právě z důvodu, že se podle něj nepodařilo prokázat, kdo seděl za volantem.

Podle Smrže se plzeňský soud nedokázal vypořádat s námitkami státního zástupce ani se neřídil pokyny, které mu ohledně hodnocení důkazů uložil odvolací soud. Až po výměně senátu plzeňský soud Gromana potrestal, shledal ho ale vinným jen za pokus o prosté, nikoliv těžké ublížení na zdraví. Uložil mu roční podmíněný trest, proti čemuž se odvolal jak Groman, tak i státní zástupce.

Vrchní soud nyní státnímu zástupci vyhověl. S odkazem na soudní znalce uvedl, že při převrácení či rotaci toyoty mimo cestu mohl vůz narazit do betonového mostku, což by posádce i při zapnutých bezpečnostních pásech a funkčním systému airbagů mohlo způsobit poranění vnitřních orgánů či zlomeniny obratlů i s trvalými následky – tedy těžkou újmu na zdraví.

zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte